Hei,
olen ostamassa Yamaha VMax 9,9 konetta. Onko kokemuksia tästä moottorista? Kun rajoitinprikan poistaa, eli tuo 15hv niin mahtaa riittää hyvin viemään semmoista 115kg tasaperäistä lasikuituvenettä..?
Yamaha VMax 9,9
5
3898
Vastaukset
- kippari
katso kesäkuun kippari-lehti, siellä ainakin kehuttiin
- 34
Nostetaan vähän vanhaa vmax kesustelua. Osaisiko joku kertoa onko kyseisessä koneessa virran ulostuloa?
- venho88
on, koneen etuosassa valmiina jo pistokekkin. muutama ampeeri (5-7A) tulee ulos
- 9,9 hp, mutta 15hp
Jaa, onkos 9,9 ja 15-heppainen samoja perusrakenteeltaan jos pelkän rajoittimen poistolla tehot nousee. Ymmärsin mallistosta että 8 ja 9,9 ovat samaa ja 15 ja 20 toista peruskonetta. Haluaisin kumiveneeseen 15 heppaa mutta 10-heppaisen kopalla tyyppikilvellä. Onko jossain muussa merkissä 10/15 lähisukulaisia. Kumiveneen suurin sallittu kun on 10 tyyppikilvessä, mutta säännöthän eivät minua koske. Mutta kun olen pelkuri niin numerot pitää täsmätä.
- 16
No riippuu kumiveneestäsi ja moottorin vuosimallista jne. Perälaudan painon kesto voi olla kumiveneessä suurempi ongelma, kuin varsinainen yliteho. Itselläni esim max 40kg, jolloin yamaha vmax 2t on oikeastaan ainoa sopiva. 9.9 malli on 15hp mallista keinotekoisesti kuristettu ja tosiaan vain yhdellä prikalla. Se tyyppikilven maksimi on vain suositus. Ei siittä sakkoja saa. Vertailehan vaikka eri valmistajien saman kokisia kumiveneitä, niin maksimi suositukset voivat vaihdella 8-20hp välillä. Esim bombard ja zodiac taitaa tulla samalta tehtaalta ja kilvissä monen hepan ero. Kumivene tietysti on sellainen, että ihan tyhjäpään ei kannata ulosmitata tehoja aallokossa ja ottaa volttia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1537820- 614380
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1403993Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233912Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423310Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383218Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko253205- 482933
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422731- 492484