Pysäkiltä eteen kiilaavat bussit Turussa

Miksi Turun bussikuskeille ei tarpeeksi opeteta pysäkiltä takaisin ajoradalle tuloa?
Väistän kyllä aina pysäkiltä ajoradalle tulevaa bussia, jos sellaisen näen ajoissa. Ongelma on se että bussin kohdalla ei sujuvan liikenteen takia viitsi hidastaa vauhtia nolliin, jos bussi ei sen kohdalle päästessä ole vilkulla osoittanut siirtymistä ajokaistalle. Turun busseilla on aika yleisesti tapana syöksyä pysäkiltä heti vilkun päälle laitettuaan ajoradalle, vaikka pysäkin ohittava auto olisi jo bussin puolivälissä. Tässä tilanteessa on myöhäistä jo jarruttaa ja bussi onkin sitten jo melkein kyljessä kiinni. Tämä ei varmaan ole tarkoitus, kun busseille annetaan tietä liikenteen helpottamiseksi ja sujuvuudeksi. Naiskuskit ja maahanmuuttajat tätä idiotismia eivät harjoitakaan, mutta keski-ikäiset mieskuskit kuvittelevat näemmä että voivat käyttäytyä miten haluavat ja pelotella autoilijoita koukkauksillaan. Tänään taas Kupittaan kohdalla yksi kuski koukkasi melkein eteen, kun olin jo sen puolivälissä. Bussi syöksyi heti vilkun päälle laitettuaan pysäkiltä, ilmeisenä tarkoituksenaan osoittaa valtaansa ja pelotellakseen. Todennäköisesti vielä kirosi kun en tehnyt äkkijarrutusta. No mahdollisessa kolarissa bussikuski olisi todettu syylliseksi. Ottakaa oppia naiskuskeista ja maahanmuuttajista, heillä sentään järki pelaa eikä tarvitse esittää maanteiden kuninkaita pönkittääkseen heikkoa egoa.
26341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Kylläpä tuli taas vuodatusta. Ei ne kaikki bussikuskitakaan osaa aina ajaa virheettömästi. Ei siinä mitään valtapeliä ole. Kuin ehkä sinulla kun tunnet itseäsi alistettavan etkä sitä näemmä hyväksy. Eli mene itseesi.
Bussi on sen verran iso, että kyllä sen yleensä huomaa hyvissä ajoin eikä ole kovin hankalaa ennakoida, että pysäkillä oleva bussi saattaa lähteä siltä.
Älä ole kovin varma siitäkään, että bussikuski todettaisiin aina syylliseksi. Sinulla on väistämisvelvollisuus eikä se poistu siksi, että et viitsi hidastaa liikennettä tai olet jo melkein ohittanut bussin. Vinkkinä: se kumpi ajaa kumman kylkeen on melko ratkaisevaa eli jos bussi tulee sinun eteesi ja ajat sen kylkeen, niin sinä et ole väistänyt.

Äänestä
  • "Bussi on sen verran iso, että kyllä sen yleensä huomaa hyvissä ajoin eikä ole kovin hankalaa ennakoida, että pysäkillä oleva bussi saattaa lähteä siltä."

    Aivan, sen huomaa ja osaa ennakoida jos ei ole vielä bussin kyljen kohdalla. Sen jälkeen autoilijat koittavat ohittaa bussit kohtuu nopeasti, jotta helpottavat sen lähtöä ja pääsisivät jaloista. Vaaratekijä onkin siinä että kun lähestytään bussin keulaa, niin vilkku vilkahtaa ja bussi tuleekin jo ajotielle saman tien. Tässä vaiheessa ei ole enää järkeä alkaa jarruttamaan, koska todennäköisesti bussi ei pääse edes pysäkiltä ajotielle kun olet sen ja kaistan välissä. Olisi bussikuskinkin kannalta järkevämpää tässä vaiheessa odottaa siinä pysäkillä sen sekunnin pari jotta auto ehtii ohi. Takana tulevat ehtivätkin jo reagoida sitten tähän bussiin ja se pääsee lähtemään ongelmitta. Turha egoilu ja oikeus tulla silmille ei ole mitenkään puolusteltavaa tässä. Ja kuten todettua naiskuskeilta ja ulkomaalaisilta tätä käytöstä ei huomaa, eikä osalta nuorista suomalaiskuskeilta. Elämäänsä vittuuntuneet keski-ikäiset miehet ovat se ongelma. Ja busseissa todella on erittäin hyvät sivupeilit, joten vahingossa pysäkiltä ei lähdetä silmille tulemaan.

    Äänestä

  • Kun tällainen mulkero meinaa ajaa minun kylkeeni, ohitan sen ja alan ajaa todella rauhallisesti välillä keskisormea heristäen. Suositelen kaikille.

    Äänestä

  • pysäkiltä päälle kirjoitti:

    Kun tällainen mulkero meinaa ajaa minun kylkeeni, ohitan sen ja alan ajaa todella rauhallisesti välillä keskisormea heristäen. Suositelen kaikille.

    "alan ajaa todella rauhallisesti"
    Tarkoittaa 10-20 km nopeutta seuraavat kadunvälit välillä vielä jarruttaen.

    Äänestä

Muistaakseni väistämisvelvollisuus ei ole voimassa 30m lähempänä bussia. Ja kyllä bussikuskit kiilaavat sikamaisesti eteen.

Äänestä
  • Ai että jos olet kauempana kuin 30m pysäkiltä lähtevää bussia niin sitten sun täytyy väistää??
    TAMPIO!!!!!!

    Äänestä

  • Oi oi voih sattuu kirjoitti:

    Ai että jos olet kauempana kuin 30m pysäkiltä lähtevää bussia niin sitten sun täytyy väistää??
    TAMPIO!!!!!!

    Tampio vastaa: No asiat on näköjään muuttuneet 80-luvulta. Mutta Yksi ei muutu, inhottavia ihmisiä oli silloinkin.

    Äänestä

  • Sulla ei ilmeisesti ole ajokorttia?

    Jos on niin opetttele säännöt.

    Äänestä

  • 30m? Ja hah kirjoitti:

    Sulla ei ilmeisesti ole ajokorttia?

    Jos on niin opetttele säännöt.

    Täytyypä opetella kiitos neuvosta.

    Oli mukava lueskella tuskaista vuodatustasi mutta nyt aioin keskittyä mukavimpiin juttuihin. Koita pärjätä ja löytää vähän iloa eloosi.

    Äänestä

Ei kannata muistella olemattomia.
Tieliikennlaki 22§:

Tien antaminen pysäkiltä lähtevälle linja-autolle.
Jos pysäkillä olevan linja-auton kuljettaja tiellä, jolla suurin sallittu nopeus on enintään 60 km/h, osoittaa suuntamerkillä aikovansa lähteä liikkeelle, samaa tai viereistä ajokaistaa pysäkkiä lähestyvän ajoneuvon kuljettajan on vähennettävä nopeutta ja tarvittaessa pysäytettävä, jotta linja-auto voi esteettä lähteä pysäkiltä. (7.5.1997/414)

Huolimatta 1 momentin säännöksestä linja-auton kuljettajan on noudatettava erityistä varovaisuutta vaaran välttämiseksi ja annettava suuntamerkki siten kuin 35 §:ssä säädetään.

Äänestä
  • Sujuvan liikenteen takia jokaista pysäkillä odottavaa bussia ei voi jäädä odottamaan, ja todellakin suuri osa keski-ikäisten ukkojen ajamista busseista singahtaa ajotielle heti kun vilkku ensimmäisen kerran vilahtaa. Ei mitään harkintaa, luotetaan vahvemman voimaan. Usein tulee vaaranpaikkoja kun vaaran merkkejä, eli vilkkua seuraamalla on jo ohittanut puolivälin bussista ja sitten vilkku vilahtaa ja tullaakin päälle. Ainut keino on ajaa keskikaistan yli ja vauhtia lisäämällä ohittaa mulkero. Siinä vaiheessa pelkkä äkkijarrutus on jo turhaa, koska hitaastikin ajaessa auto liikkuu metrikaupalla sekunnissa. Autoilijat eivät ole mitään selvinnäkijöitä, eikä tarkoitus ole se että jokaista pysäkillä olevaa bussia jäädään odottamaan jonon kasvaessa takana. Bussin takana ollessa jokainen järkevä ihminen kyllä antaa tietä kun bussi alkaa vilkkua vilkuttamaan. Hyvät tavat siis huomioon myös bussien rattien takana, se yksi jo bussin sivun puolivälissä oleva auto ei teidän matkantekoanne hidasta.

    Äänestä

  • huomannut kirjoitti:

    Sujuvan liikenteen takia jokaista pysäkillä odottavaa bussia ei voi jäädä odottamaan, ja todellakin suuri osa keski-ikäisten ukkojen ajamista busseista singahtaa ajotielle heti kun vilkku ensimmäisen kerran vilahtaa. Ei mitään harkintaa, luotetaan vahvemman voimaan. Usein tulee vaaranpaikkoja kun vaaran merkkejä, eli vilkkua seuraamalla on jo ohittanut puolivälin bussista ja sitten vilkku vilahtaa ja tullaakin päälle. Ainut keino on ajaa keskikaistan yli ja vauhtia lisäämällä ohittaa mulkero. Siinä vaiheessa pelkkä äkkijarrutus on jo turhaa, koska hitaastikin ajaessa auto liikkuu metrikaupalla sekunnissa. Autoilijat eivät ole mitään selvinnäkijöitä, eikä tarkoitus ole se että jokaista pysäkillä olevaa bussia jäädään odottamaan jonon kasvaessa takana. Bussin takana ollessa jokainen järkevä ihminen kyllä antaa tietä kun bussi alkaa vilkkua vilkuttamaan. Hyvät tavat siis huomioon myös bussien rattien takana, se yksi jo bussin sivun puolivälissä oleva auto ei teidän matkantekoanne hidasta.

    Pikku havaintona vielä,en ole koskaan,en milloinkaan,huomannut bussikuskin kurvaavan pysäkiltä kuorma-auton tai rekan ollessa bussin kyljen kohdalla.
    Tästä päätellen sieltä tullaan aivan tarkoituksella isomman oikeudella vaikka laki ei bussin puolella siinä tilanteessa olisikaan.Ja ehkäpä ovat juuri noita keski-ikäisiä suomalaismiehiä,jotka näin purkavat jotain patoumia,omaa vähäisyyttään tai jotain muuta.

    Äänestä

  • Ja sitten vielä... kirjoitti:

    Pikku havaintona vielä,en ole koskaan,en milloinkaan,huomannut bussikuskin kurvaavan pysäkiltä kuorma-auton tai rekan ollessa bussin kyljen kohdalla.
    Tästä päätellen sieltä tullaan aivan tarkoituksella isomman oikeudella vaikka laki ei bussin puolella siinä tilanteessa olisikaan.Ja ehkäpä ovat juuri noita keski-ikäisiä suomalaismiehiä,jotka näin purkavat jotain patoumia,omaa vähäisyyttään tai jotain muuta.

    Se on sitä samaa itsetunto-ongelmien purkua kuin näillä audi ym. kuskeilla. Itsestään epävarma mies muuttuu apinaksi auton ratissa, ja uhoaa samoin kuin länkkäri revolverinsa kanssa.

    Äänestä

  • Ja sitten vielä... kirjoitti:

    Pikku havaintona vielä,en ole koskaan,en milloinkaan,huomannut bussikuskin kurvaavan pysäkiltä kuorma-auton tai rekan ollessa bussin kyljen kohdalla.
    Tästä päätellen sieltä tullaan aivan tarkoituksella isomman oikeudella vaikka laki ei bussin puolella siinä tilanteessa olisikaan.Ja ehkäpä ovat juuri noita keski-ikäisiä suomalaismiehiä,jotka näin purkavat jotain patoumia,omaa vähäisyyttään tai jotain muuta.

    kuskeista onkin miehiä, mutta huonoin koskaan näkemäni bussikuski on keski-ikäinen nainen.

    Äänestä

Kyllä ne linjan-auton kuljettajat varmaan aika hyvin osaa ajaa. Vai montako kertaa on bussin joku nähnyt kolarissa. Jos vielä suhteuttaa ajettuihin kilometreihin. Todennäköisesti ajavat kymmeniätuhansia kilometrejä enemmän kun tavallinen töihin suharoiva. Iloista kevättä kaikille teiden ritareille

Äänestä
  • Olen itsekin ammattikuljettaja ja ajan takuulla päivä- tai vuositasolla keskivertobussikuskia enemmän kilometreja. Raivostuttaa vain tämä apinakäytös, johon päivittäin työkseen ja vapaa-aikanaan ajavana törmää. Jokaisen pysäkillä olevan bussin kohdalla pitää miettiä änkeekö sieltä taas joku keski-ikäinen kun olen sen rinnalle jo päässyt. Pysäkiltä ei tarvitse syöksyä kiilaten, vaikka kuinka pakosta olisi joutunut bussin ratin taakse ja elämä potkii.

    Äänestä

  • Katsoppa huviksesi Turun busseja. Aika vaikea löytää liikenteestä paikallisliikenteen bussia, josta ei olisi joku kulma rutussa.

    Eihän nämä bussikuskit edes pysähdy jos vähän kolisee, se on niin arkipäiväistä.

    Usein näkee miten bussi lähtee liikkeille samalla kun vilkku laitetaan päälle, hankala sitä on silloin muiden huomioida. Itse yritän katsoa että onko ovi vielä auki, jos on niin sitten yleensä ehtii mennä ohi.

    Mutta kyllä on parannettavaa henkilöautojenkin suhtautumisessa, moni ajelee vain bussin ohi, vaikka sillä on jo vilkkupäällä ja aikaa olisi ollut päästää bussi liikkeille.

    Ylipäätään turun liikenteessä on liikaa pas-ko-ja kuskeja.

    Äänestä

  • Ketjun aloittaja kirjoitti:

    Olen itsekin ammattikuljettaja ja ajan takuulla päivä- tai vuositasolla keskivertobussikuskia enemmän kilometreja. Raivostuttaa vain tämä apinakäytös, johon päivittäin työkseen ja vapaa-aikanaan ajavana törmää. Jokaisen pysäkillä olevan bussin kohdalla pitää miettiä änkeekö sieltä taas joku keski-ikäinen kun olen sen rinnalle jo päässyt. Pysäkiltä ei tarvitse syöksyä kiilaten, vaikka kuinka pakosta olisi joutunut bussin ratin taakse ja elämä potkii.

    ongelmasi olla keski-ikäiset miehet, kun sitä niin korostat. On tainnut isukki antaa piiskaa.

    Äänestä

  • Enemmän taitaa kirjoitti:

    ongelmasi olla keski-ikäiset miehet, kun sitä niin korostat. On tainnut isukki antaa piiskaa.

    No satun olemaan itsekin jo 40v, tosin en tällainen ongelmainen, jonka pitää tiellä osoittaa pieni molonsa.

    Äänestä

  • Ai hyvin? Ainoa syy, että en ole vielä kuollut bussin alle suojatiellä on itsesuojeluvaisto. Bussin sisälläkin vain matkustajat sinkoilee kun kuski tekee äkkinäisiä jarrutuksia (usein siksi, kun ei se jalankulkija tajunnutkaan luovuttaa oikeuksiaan punaisia päin suojatiellä kaahavalle bussille).

    Äänestä

Selvää vihapuhetta"keski-ikäiset mieskuskit"...
Teenpä rikosilmoituksen aloittajasta

Äänestä
  • Sen kun teen, olen itsekin keski-ikäinen, tosin en tällainen autoapina.

    Äänestä

Keski-ikäiset miehet ei osaa ajaa autoa.Keski-ikäisiltä pitäisi ottaa ajokortti pois.Maahanmuuttajat ja naiset ovat hyviä kuskeja.Bussikuskit ei osaa ajaa autoa.

Äänestä

Minulle opetettiin että busseilla on etuajo-oikeus, mutta ei päälleajo-oikeutta! Silti on ihan yleistä, että vilkku pistetään päälle ja samanaikaisesti lähdetään pysäkiltä. Yleensä siinä kyljen kohdalla on sillä hetkellä henkilöauto.
Minua ainakin nykyään pelottaa ohittaa pysäkillä olevaa bussia kun ikinä ei tiedä tuleeko se sittenkin päälle.

Äänestä
  • Olen aivan samaa mieltä, jokaisen paikallisbussin pysäkillä ohittaessaan saa miettiä tullaanko päälle, vaikka vilkku ei ole kohdalle päästessä päällä ja ovi oli vielä auki kun sen rinnalle pääsi. Se on onnenkauppaa onko siellä taas joku mulkvisti jonka pitää osoittaa "vahvuuttaan" pelottelemalla tai näyttämällä etuajo-oikeuttaan.

    Äänestä

Kylläpä nuo bussikuskit jaksaa täällä miinustella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Järki päähän! kirjoitti:

Miksi Turun bussikuskeille ei tarpeeksi opeteta pysäkiltä takaisin ajoradalle tuloa?
Väistän kyllä aina pysäkiltä ajoradalle tulevaa bussia, jos sellaisen näen ajoissa. Ongelma on se että bussin kohdalla ei sujuvan liikenteen takia viitsi hidastaa vauhtia nolliin, jos bussi ei sen kohdalle päästessä ole vilkulla osoittanut siirtymistä ajokaistalle. Turun busseilla on aika yleisesti tapana syöksyä pysäkiltä heti vilkun päälle laitettuaan ajoradalle, vaikka pysäkin ohittava auto olisi jo bussin puolivälissä. Tässä tilanteessa on myöhäistä jo jarruttaa ja bussi onkin sitten jo melkein kyljessä kiinni. Tämä ei varmaan ole tarkoitus, kun busseille annetaan tietä liikenteen helpottamiseksi ja sujuvuudeksi. Naiskuskit ja maahanmuuttajat tätä idiotismia eivät harjoitakaan, mutta keski-ikäiset mieskuskit kuvittelevat näemmä että voivat käyttäytyä miten haluavat ja pelotella autoilijoita koukkauksillaan. Tänään taas Kupittaan kohdalla yksi kuski koukkasi melkein eteen, kun olin jo sen puolivälissä. Bussi syöksyi heti vilkun päälle laitettuaan pysäkiltä, ilmeisenä tarkoituksenaan osoittaa valtaansa ja pelotellakseen. Todennäköisesti vielä kirosi kun en tehnyt äkkijarrutusta. No mahdollisessa kolarissa bussikuski olisi todettu syylliseksi. Ottakaa oppia naiskuskeista ja maahanmuuttajista, heillä sentään järki pelaa eikä tarvitse esittää maanteiden kuninkaita pönkittääkseen heikkoa egoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu