Kannettava tietokone.

harrastelijakirja

Hei !
Olen lähdössä Filipiineille joskus tuossa loppukesästä. Nyt olisi ratkaistava seuraava ongelma. Koska en voi ottaa omaa tietokonetta mukaa niin kuinka paljon siellä joutuu maksamaan kannettavasta. Sain jotai vihjeitä että olisivat suunilleen saman hintaisia kuin Somessa. Olisiko jotain paikallisia liikkeitä joiden sivulta saisi varmempaa tietoa. en voi käyttää nettikahviloita. Kiva js joku voisi auttaa.

2

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?.......!

      Jaa, mikä ettet voi mennä nettikahvilaan, kun niitä on joka nurkalla ja maksaa 10-20 peso/tunti (1euro =56 pesoa).
      Nettitikut pelaavat suurimmissa kaupungeissa hyvin, mutta "ulkopuolella" kehnosti ja välillä sähköt voivat tunniksi katketa. Kaapeliyhteys toimii paremmin, mutta on sidottu yhteen paikkaan.

    • Onnistuu1

      Olet oikeassa, suunnilleen saman hintaisia ovat. Filippiineillä tosin tunnetaan vielä käteisalennus ja esimerkiksi omasta koneesta tippui euroissa satasen verran kun maksoin käteisellä heti pois. Normihinta olisi ollut sama kuin Suomessa.

      Omani ostin Cebun SM-ostoskeskuksesta. Siellä on yksi nurkkaus jossa lukuisia elektroniikkaliikkeitä. Jos olet vain lyhyen aikaa Filippiineillä kannattaa varmistaa että tuotteella on kansainvälinen takuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3889
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3495
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3338
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1595
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1096
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe