avaampa tänne tällaisen hehkutusketjun missä voi hehkuttaa tulevaa matkaa, milloin on lähtö, onko ensimmäinen kerta thaimaassa, mitä aiotte tehdä, millä lennätte, minkälainen porukka lähdössä, mitkä hotellit jne.
Krabille 2013 hehkutusketju :)
hehkuttaaa
421529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Ihanaa kun saa hehkuttaa! Eli minun ja mieheni ensimmäinen Thaimaan matka varattu Ao Nangiin tammikuuksi 2013. Hotelli meillä on Ao Nang All Season ja lennämme Finnairin lomalennolla.
Aijomme lomalla suorittaa sukelluskurssin, mutta muuten vaan olla ja nauttia.
Jonkun verran tullut matkustelua, mutta nyt vasta Thaimaa. Toivottavasti se on kaikkien kehujen arvoinen paikka.
Ei kyllä malttais millään enää odottaa tammikuuhun! No onneksi kuukaudet menevät nopeasti :)
Me lähdössä 19.1.2013 Koh Mook ja Ao nang.Tämä meidän viides matka Thaimaaseen, eka yhdistelmamatka.
29.12 1 viikko khao lak ja toinen aonang ja finnmatkat. Jee!!
19.1.13 Koh Lanta ja Ao Nang
Me lähdemme avopuolison kanssa 27.2.2013 thaimaaseen eka kertaa :). Eka viikko ao nangissa: Peace Laguna hotelli ja toinen viikko koh lantalla: Crown Lanta hotelli, onko kellään kokemuksia hotelleista?
Tervetuloa Aonangiin. Peace Laguna 0n ihan hyvä hotelli.
Terveisin www.kipparikalle.com
Olemme lähdössä Krabille 14.2., hotelli Aonang Villa Resort. Onko kenelläkään kokemuksia tästä hotellista? Matkaesitteen perusteella vaikuttaisi ihan kivalta, mukana lapset 14 v ja 12 v joten tuo isohkon oloinen uima-allas vaikutti valintaan.
Aiemmin olemme käynteet Khao Lakissa, Krabi on uusi tuttavuus :)
lentoon. Oletteko Aonang Villa Resortissa pari - kolme viikkoa? Me tullaa perässä ja olis ihan kiva suomeakin tai siis jotain kieltä puhua Thaissa, kun on sellaista kuulunut, etteivät thait puhu edes englantia.
Vuoden vaihteessa kans lähdemme kahdeksi viikoksi Ao Nangiin ensimmäistä kertaa. Ollaan kerran aikaisemmin oltu thaimaassa, muttei täällä. Innostunutta odotusta. :)
Lähdemme helmikuussa kymmenennelle Thaimaan reissulle. Mukaan lähtee kaksi lastamme. Vanhemmalle lapsellemme (nyt 7v), tämä Thaimaan matka on jo kahdeksas. Lennämme Finnairin reittilennolla Bangkokiin ja jatkamme sieltä Krabille Aonangiin, jossa olemme käyneet viimeksi vuonna 2007. Krabilla käymme ainakin saariretkillä ja Krabi townissa. Krabin jälkeen suuntaamme Khao Lakiin ja sieltä vielä Bangkokiin shoppailemaan ennen kotiin lähtöä. Mukavaa loman odotusta kaikille!
Jotenkin tuttu tuo aikataulu,me menemme vain viikkoa aikaisemmin, jos en ole väärässä teidän hotelli on Ao Nangissa Heritage
Krabilla käyty 3 kertaa, viimeiseltä reissulta kotiuduttiin 3 viikkoa sitten ... ja sydän jäi Krabille :) Toivottavasti myös ensi keväänä reissuun, vähintään kolmeksi viikoksi, ehkäpä Songranin aikaan - onhan tuo vesisota ainakin kerran koettava :)
10 kertaa, se on aika paljon? Itse olen hiukan sellainen matkaaja, että haluan nähdä useampia maita ja kohteita, mutta voihan olla että nyt tulee sellainen paratiisi kohdalle jonne haluaa palata uudestaan ja uudestaan?
Vaikka meillä on 9 Thaimaan matkaa takana niin olemme kyllä matkustelleet paljon muuallakin, tosin enimmäkseen Aasiassa. Tuleva Thaimaan matka on siis 7-vuotiaalle lapsellemme kahdeksas, mutta 13. Aasian matka. Bulgariassakin kävimme toissa kesänä, mutta kerta jäi viimeiseksi. Thaimaa on mielestämme lomamaana ykkönen, mutta yhdistämme lomiimme mielellämme muitakin paikkoja.
lähtö 12.05.2012 eli aikas pian :D
finnairin suora bangkokiin... alle 500 euroa :D
ja 28.04.13 paluu suomeen siis 6 kuukautta ei mikään kahden-kolmen viikon piipahdus vaan talvi lämmössä. Krabille ensin sieltä sitten jonnekin mutta ei Hua Hiniin eikä Phukettiin. Että tälläinen hehkutus. :)
Joulu-uusivuosi 12-13 vietetään Thaimaan lämmössä. Edellisestä reissusta kolme vuotta, joten kiva mennä taas. Kohteena tosin Khao Lak. Edellisellä kerralla Ao Nang. Kuulemma kovasti naapurimaan asukit ovat alkaneet pilata ihanaa Thaimaata .................................
Krabi on ihanaa seutua mutta Ao Nang järkyttävä rysänen, viihdytti kokonaiset pari tuntia kylän raitilla. Ranta paskanen ja täynnä pitkähäntiä eli sieltä pitäisi nähtävästi lähteä veneilemään "päästäkseen rannalle". Kuka viitsii kun Thaimaa täynnä kivoja oikeita rantakohteita?!
Toisille riittää lomalla uimaallas ei ainakaan ole meduusan pisto vaaraa. Ainakaan minulle se ranta ei ole numero 1 thaimaan lomilla vaan lepäily ja hyvästä ruuasta nauttiminen sekä shoppailu sekä lämpö.
Voisko nämä Krabia (Ao Nang) kritisoivat ja miksei kehuvatkin esittää jotain vertauspohjaa kommentteihinsa? Ihmisiä kun on monenlaisia ja kriteereitä vähintään yhtä monta, niin miten esim. Phuketiin (Kata & Karon) verrattuna?
Tyttöystävän kanssa on suunnitteilla matka tammikuulle 2013 ja Krabi on tällä hetkellä päälimmäisenä mielessä :)
Itse Ao Nangissa, Phuketissa ja Koh Lantalla olleena tykätty ylivoimaisesti eniten Lantasta. Toki näin että jokaisella omat mieltymykset lomalleen, eli mitä lomaltaan hakee.
En ole käynyt "hymyjen maassa" vielä, mutta kovasti yllättivät monet ikävät kommentit Krabista. Ja Krabi, kun on kohde, josta voi halutessaan käydä tsekkaamassa monta mukavaa rantaa tai saarta. Kiitti sulls jou. Lanta mielessä meilläkin, mutta maltan jo odottaa reissua hyvin.
Krabi on kaunista ja upeaa seutua karstikallioineen. Mutta jos hotelli on Ao Nangissa, niinkuin yleensä monilla on, koin itse kahden viikon reissulla hieman työläänä sen, että rannalle päästäkseen täytyi aina lähteä sillä pitkähäntäveneellä jonnekin. No kyllä me joskus jäätiin Nop..-rannalle. Ao Nang oli sopivan pieni, me tykättiin ja Krabi Townissa käytiin yhtenä päivänä shoppailemassa.
Kyllä Krabilla kannattaa ainakin sen kerran käydä, ehdottomasti on sen arvoinen!
Itse ollaan nyt kovasti tykästytty sekä Koh Lantaan ja Khao Lakiin. Rauhallista ja helppoa lomaa.
Veli venäläiset vaan ovat vallanneet monet paikat Thaimaassa ja heidän käytöksensä on jotain niin törkeää, että jos joutuu samaan hotelliin heidän kanssaan, niin :(
Olin nykyisen mieheni kanssa kahden Sarjahissa. Hotellimme oli yes ja ensikertalaisina pidimme kohteesta kyllä. Mutta, kuinka ollakaan, niin jo tuolloin venäläisten käytös oli sikaista. Aamupalabuffetpöydästä leikkeet jne. kaivettiin sormin ja koskettiin joka palaan ja jätökset naapurikansa pukkasi sylistään pöydän alle lattialle! Että tällaista oli itänaapureiden meininki jo 90-luvulla. Koetetaan pitää hyvää profiilia suomesta me suomalaiset eiköstä joo? Onnistunut lomatoive mielessä kohti ensi vuotta..
Tammikuun alussa matkustaa 9 henkeä
Helmikuun puolessa välissä lähdetään kolmatta kertaa Thaimaahan, toista kertaa Ao Nangiin. Hotelli on sama kuin viime reissullakin, eli Golden Beach Resort Ao Nangin rantakadulla. Ohjelmassa ainakin Hongin saari ja tietysti lähisaaria aina kun jaksaa.... Mutta kun matkakuume on nyt jo tapissa, miten ihmeessä jaksaa odottaa ens talveen?!? :DDDD
16.2.2012 lähtö 2 vk lomalle perheen kanssa (2 lasta 10 v ja 13 v). Toinen loma Thaimaahan. 1. viikko ollaan Koh Lantalla Chada Beach hotellissa ja 2. viikko AoNangissa Naga Pura hotellissa. Lomalla on tarkoitus rentoutua, ei haeta kauheesti mitään erityistä ohjelmaa. Katsotaan paikan päällä sitten mitä tehdän. Saarihyppelyillä tietysti täytyy ainakin AoNangista käsin käydä. Ihanaa odotella tulevaa lomaa:)
Matkakuume kirjoitti viestin 29.05.2012 ja lähtee reissuun 16.02.2012. Taitaa olla joku time traveller ei se muuten ole mahdollista matkustaa menneeseen aikaan.Onnea.
Virheitähän sattuu kirjoittaessa vai kuinka ....siis???...Sinullehan ei virheitä satu, olet täydellisyys :) Hienoa! Jokainen jolla on aivot joilla pystyy ajattelemaan toteaa varmaan, että tuossa tarkoitetaan vuotta 2013 koska tähän ketjuun on kirjoitettu! Vai kuinka, sinä et ilmeisesti omaa aivoja ja etkä varmaan ole lähdössä reissuun kun kateellisena tännä asiattomia kommentoit. Kyllä näitä idiotteja joka foorumille riittää!
Korjataa siis edellinen kirjoitusvirheeni. Olemme lähdössä 16.2.2013!
Teillä tulee oleen aivan varmasti hieno loma ens helmikuussa Krabilla. Reissuun kuuluu aina olenneisesti odottelu ja se että ottaa kaikintavoin vuodenvarrella selvää kaikista asioista joista hyötyä sitten kun on kohteessa. Olemme myös tykästynyt Etelä-Thaimaaseen. Mutta nyt olemme lähdössä Krakovaan joten hienoa selvitellä asioita siinä suunnassa... se on ..osa sitä lomaa ja reissaamista..
Jokainen jolla aivot toimii kunnolla osaa myös kirjoittaa vuosiluvun oikein. Ja VASTA toinen loma ( vain kaksi viikkoa) teillä siis edessä ja nyt jo matkakuume vaivaa. Ei voi kun sääliä.
Hyvää matkaa teille. Tvsti tulemme perässä, mutta kohteet ovat juuri toisinpäin.
5.1.2013 lähtö Krabille, Centara Anda hotelliin 2 vko.
Toivottavasti Thomson ei mene kankkaan, et pääsee lomalle.
Emme ole kumpikaan voineet pitää paria päivää pidempään
vapaata viime syksystä asti. Tänä kesänä ei yhtään lomapäivää,
joten pikku lomapaineita alkaa olemaan.
Ai miten hienoa on vaimon kanssa lekotella pari viikkoa.
Emme ole ennen Thaimaassa olleetkaan, joten siksikin
odotuksia on.
Hyvää loman odottelua muillekin lähtijöille.
Me taas lähdemme 16.01.2013 Ao Nangiin Aurinkomatkoilla. Onko minkä ikäistä matkailijaa samoilla viikoilla. Varmaan löytyy ehkä kaikenikäistä. Meillä on ikää jo kertynyt jonkin verran.
27.2 lähdössä ao nangiin ja koh lantalle. Ihanaa!
Lähdössä kans, mutta vähän aiemmin, Järjestys on sama. Tvsti on ihanaaja säästytään taudeilta. Tiedätkö täytyykö malarialääkitys hankkia, jos käy tsekkaamassa viidakon?
Hei! olemme käyneet mieheni kanssa thaimaassa kerran ohuketis,nyt ois tarkoitus lähteä krabille,kertokaa mikä saari paras ja onko siellä hyviä ostospaikkoja ja retkikohteita..saako siellä 2vko menemään..
13.2.2013 Ao Nangiin ja kolmas kerta meillä. Peace Lagunaan menemme nyt toista kertaa, hyvä hotellí on. Viime talvena olimme Villa Resortissa mutta tilasimme matkan vasta nyt ja siellä ei ollut enää tilaa. Erinomainen hotellei sekin. Ihanaa, kaksi viikkoa vain oleilua ja aurinkoa ja hyvää ruokaa...
Niin, mekin olemme lähdössä Ao Nangiin. Peace Laguna välähti meilläkin mielessä, mut lieneekö valinta sittenkin oikea, kun enskertalaisina koetamme päätyä Villa Resortiin? Nimittäin lento on tosi pitkä, lapset on messissä.. Thaimaa kuitenkin mielenkiintoinen kohde, joten emmeköhän mekin muiden finskatalande muassa käydä tsekkaamassa mm. maailman kaunein ranta vai onko kellään vastalauseita? Malesiaan, kun reissut olivat sen verran hyvän hintaisia, ettemme ainakaan tällä kerralla Malesiaa näe.
toista kertaa thaimaaseen eka kerta 2011 phuketis ja nyt hemikuu 2013 krabille...sydän on jäänyt thaimaaseen sinne päästävä uudelleen..uudelleen...
Meillä häämatkalle lähtö 8.12.2012. :) Ensimmäinen viikko Khao Lakissa (hotelli Bhandari resort) ja toinen viikko Krabin Ao Nangissa (Hotelli Aonang Buri resort). Olisi kiva tutustua uusiin ihmisiin!
5.1.2013 lähtö ja 3 viikkoa reissussa Koh Lantalla pääosin ja suunnitelmissa reissut myös Koh Lipelle, Koh Ngaille ja Koh Jumille! Hyvää matkaa kaikille! =)