Vanhassa lampun sähkökytkennöistä en pääse selvyyteen. Lampusta tulee kaksi osin yhteen liimattua vihreää johtoa ja yksi harmaa. Onko tuo harmaa miinus ja vihreät plussia, eli pitäisikö laittaa harmaa miinukseen ja vihreät nitoa yhteen ja survoa molemmat plussaan?
Ei toivoisi mitään oikosulkuja tähän väliin...
Ei toivoisi mitään oikosulkuja tähän väliin...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Katosta tulee siis normaalit 3 johtoa ja jättäisin vain sen maan kytkemättä, mitä tuossa kaiketi ei ole. Vai onko?
-???
Tuon ikäisen lampun johdot kannattaa uusia ja tarvittaessa myös lampunkannat, ettei tule mitään hasardia.
Mars oikeudet omaavalle pajalle.
Mitä ne oli L ja N vai miten ammattitermein kutsutte, itse heitin plussa ja miinus kun en parempaakan tähän hätään keksinyt =D Oletan vihreiden johtojen olevan ruskeaa vastaava ja harmaan sinistä vastaava, mutta kun ei tiiä varmaksi =/
Jos edellisen kirjoittajan varmaankin sinänsä aiheellisesta kehoituksesta huolimatta laittaisi seinään vanhoilla sähköillä ja omalla riskillä, niin olisiko se silloin tuollain kytkettävä?
On se varmaankin niinkuin luulet.