apua! keskenmenoko??

hukassa1234

oon nyt 12 1 vk. ja äsken tuli 2 tippaa puhasta verta. Joo eihän tämä nyt mitään, mutta pelkohan tässä hittovie alko, mitäs jos yöllä alkaa kunnon verenvuoto. paniikki iski, olen koittanut lukea kirjoista ja netistä mutta missään ei lue selvällä suomenkielellä onko verinen vuoto tässä vaiheessa keskenmenoon liittyvää. ei se auta kun soittaa aamulla neuvolaan, mutta yö tässä pelottaa, mulla on aina yöllä alkanut menkat myös silloinkin kun tein 3 vuotta sitten abortin. no toivotaan parasta ja pelätään pahinta.

3

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tellevo

      Toivottavasti ei ole km, mutta on mahdollista. Tarkkaile vuotoa, jos se yltyy kovaksi, kannattaa ottaa yhteyttä neuvolaan/synnytyssairaalaan. Onko kipuja? Raskauksissa on käsittääkseni aina välillä vaarattomia vuotoja, jopa 30% naisista, mutta joskus on kyseessä km. Jos ei ole kipuja ja vuoto noin vähäistä, ei ehkä syytä huoleen. Itselläni takana kaksi keskeytynytt km, joihin ei liittynyt kipuja, mutta koska alkion on kuollut jo aiemmin, vuoto, kun se vihdoin alkoi, oli ainakin minun kohdallani aluksi tosi ruskeaa. Spontaanissa keskenmenossa kuvittelisi sen olevan punaista.

      Summa summarum: ei voi sanoa johtuuko vuotosi kmstä vai jostain muusta. Jatko ratkaisee. Tsemppiä!

    • hukassa12345

      kiitos. tsemppiä tässä tarvitaankin.. soitin aamulla neuvolaan, mutta ei hän ne mtn osannut sanoa. vuotoa ei ole sen jälkeen ollut eikä kipuja, mutta jatko huolestuttaa. mutta eihän tässä ajassa pysähdytä..

    • hukassa12

      jaahas eilen ambulanssilla sairaalaan ja siellä tarkkailussa yö. tänään aamulla todettiin terve lapsi. ai että taas säikähti. mutta ihana tietää että toivoa vielä on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      84
      1349
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      51
      968
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      369
      798
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      759
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      699
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      122
      686
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe