Hyvää luettavaa? Vinkkejä kaivataan..

Pulanne

Olen 25-vuotias mies ja kuten otsikosta voi päätellä kaipaisin vähän vinkkejä hyvinstä kirjailijoista ja kirjoista. Olen tässä parin vuoden aikana alkanut lukemaan enemmän ja enemmän kirjoja, kun ennen tätä hyvä jos luin Aku Ankkaa ja sarjakuvat hesarista. Siirtyminen sarjakuvista kävi helposti Juha Vuorisen juoppohullun päiväkijat sarjan kautta. Joka oli sopivan helppoa ja aivovapaata luettavaa. Sen verran Juhan tekeleille tuli naurettua ,että luimpa sitten koko tuotannon mitä mieheltä on ulos tullut.

Nyt kun kesä lähenee ja tulee matkusteltua ja rannalla maattua kaipaisin vähän lisää luettavaa kun tuli talvella aikalailla luettua kaikki mitä pidin mielenkiintoisena.
Pidän todella paljon post apocalyptisistä elokuvista , joten jotain sen tyylistä olisi kiva päästä lukemaan. Elokuvista sen verran ,että kaikki zombi leffat olen varmaan nähnyt mitä on. Jos olet lukenut jonkun hyvän zombikirjan tai vastaavan kerro heti! Taru sormusten herrasta dvd:t on tullut tutuksi ja osaan ne ulkoa paremmin kuin reitin töistä kotiin. Hobitti leffaa odotellessa. Kirjat olen myös lukenut.
Mieltymyksiini kuuluu aikalailla toiminta, fantasia ja miten sen muotoilisi, selviytyminen. Scifi taas ei ole ainakaan tähän mennessä kolahtanut. Tietysti Vuorisen tyylinen kohellus putoaa myös.

Viimeisimmät kirjat jota olen lukenut ja mitä mieltä niistä olin:

-Suzanne Collins Nälkäpeli. Emmin pitkää ennen kuin päätin alkaa lukemaan tätä kirjaa ,mutta se yllätti positiivisesti. Helppoa lukemista ja etenee nopeasti. Koko trilogian ajattelin lukea. (Eniten vituttaa, että tämä on mielestäni plagiaatti Battle Royalesta)

-Lee Child. Jack reacher on sen verran kova jätkä ja juoni yllättää joka kirjassa, että näitä jaksaa lukea. Noin puolet kirjoista luettu.

Seuraavaksi ajattelin tarttua Conn Igguldenin Valloittaja kirjasarjaan? Onko joku kenties lukenut? Mitä mieltä olit? Eikä tämä kerro Tshingis Khaanin elämästä? Ainakin jollain tapaa?
Minusta tämä vaikuttaa varteenotettavalta sarjalta ja itseasiassa ensimmäisen osan olen jo ostanut. Entäs Keisari sarja? Se ,että tarina liipaisee historiaa ja sen ajan ihmisten elämää sekoitettuna mukaan kunnon juoni tuntuu hyvältä sopalta.

Kerro siis ihmeessä mielipiteesi edellä mainituista kirjoista. Ja jos olet lukenut jonkun erihyvän kirjan viime aikoina kerro ihmeessä lisää. Erityisesti haluaisin vinkkejä tuohon maailmanlopun kirjallisuuteen (Zombie mätöt ja Mad maxin tyyliset) ja Tolkienin tyyliseen fantasiaan. Mutta kerro ihmeessä mielipiteesi viime aikaisista kirjoista mitä olet lukenut. Varsinkin jos huomaat yhtäläisyyksiä mieltymyksieni kanssa.

Kiitos vastaajille etukäteen. (Pois lukien: kirjoitusvirheistä huomauttelevat, sinä jolla ei ole oikeasti mitään sanottavaa, sinä joka haukut jonkun maanrakoon ilman oikeista perusteluita, trollit, kukkahattutädit, Twilight fanit, Ilkka Kanerva, Jeesustelijat, hipsterit ja parkkipirkot)

27

1124

    Vastaukset 27

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luppakorv

      Mene osoitteeseen www.goodreads.com. Sieltä löytyy todella paljon arvosteluja kirjoista. Itse en osaa suositella mitään, kun en zombi-kirjoja lue.

    • Lukeva muori

      Toi Maam-kirja on hyvä, en oo muuta hupikirjaa koskaa kaivannu. Se Koivu ja tähti on hyvä kertomus. Joka ilta luven uutelleen. Valitut Palat mulla on lehtenä ja se on hyvä myös. Ei tartte muuta lehteä.

    • KirjastoNurmes

      Moi,

      Jos Juha Vuorisen kirjat kolahtivat, niin suosittelen lukemaan myös esim. Ari Wahlstenin Kosteiden mestojen balladin sekä Elias Kalmiston Pihtarin. Kummatkin ovat varsin veikeitä tapauksia ja Wahlstenin kirja tuntuu viimeaikaisesta kohusta päätellen osuneen täydellisesti maaliin. Esittelyt kummastakin löydät kirjastomme blogista:

      http://kirjastonurmes.blogspot.com/2012/04/ari-wahlsten-kosteiden-mestojen-balladi.html

      http://kirjastonurmes.blogspot.com/2012/03/elias-kalmisto-pihtari-rakkausromaani.html

    • .bell.

      Kokeile

      Carlos Ruiz Zafon - Enkelipeli
      Ilkka Auer - Lumen ja jään maa -sarja

      Ja oletko lukenut niitä Tolkien muita kirjoja?

    • .....

      Anne Frankin päiväkirja
      Alicia Appleman-Jurman: Alicia - juutalaistyttö

    • Torpan poika 58v

      Toi Kalle Päätalon Iijoki-sarja on hyvä, mutta ei nopealukuinen. Mulla meni vuosi.

    • Vareksen Jussi

      Jos Juha Vuorisen kirjat upposivat, niin Vepe Hännisen "Minä vakuutusetsivä" kannattaa jossain vaiheessa lukea.

      WSOY - Vepe Hänninen: Minä, vakuutusetsivä -- kirjatraileri 2:03
      http://www.youtube.com/watch?v=iOr2EvQdEvY

      Mielenkiintoista tulee kirjamarkkinoilla olemaan, kun myös Juha Vuorinen alkaa tehdä kirjoistaan kirjatrailereita...

    • hillaliini_

      Hei Pulanne. Toivottavasti luet tämän. Zombie-kirjoja minäkin kaipailisin, ja yksi aika hauska mutta luultavasti lähinnä naisille kohdistettu on Jane Austenin uudelleenkirjoitettu Ylpeys ja ennakkoluulo ja zombit.. :P Myös Järki ja tunteet löytyy uusintaversiona featuring merihirviöt mutta se ei kyllä ollut yhtä hyvä.

      Ehdottomasti suosittelen sulle yhtä trilogiaa, jotka voi varmaan lukea yksinäänkin mutta jos lukeminen on sulle helppoa niin lue ne kaikki. Kirjailijat ovat Guillermo del Toro & Chuck Hogan ja kirjat järjestyksessä Vitsaus, Lankeemus ja Yö Ikuinen. Mun mielestä se paranee kokoajan loppua kohden, vaikka hassua kyllä, luin just arvostelun jonka mukaan se mukamas vaan huononee.. :D Asioista voi siis olla eri mieltä.

      Suosittelen myös Bernard Werberin Muurahaiset sekä sekä jatko-osaa Muurahaisten kapina. Noissa murkut päättää alistaa maailman valtaansa. Fan-kirjoista löytyy myös James Herbertin Rotat mikä on kyllä aika vanha ja sellaisella tavalla kirjoitettukin, mutta siinäkin maailmanlopun meininkiä. Tai ainakin Lontoon.. Eläinaiheesta löytyy myös Piin elämä, joka kertoo intialaisesta pojasta joka joutuu tuuliajolle pelastusveneessä tiikerin kanssa, mutta kirja on TOSI raskasta ja tekotaiteellista luettavaa, ja parasta luettavaa siitä onkin kohdat joissa se alkaa sovittamaan omaa ja tiikerin elämää yhteen sekä miten se sitä kouluttaa. Jos löydät kirjasta pitkän kirja-arvostelun niin sekin vois olla kevyempää luettavaa..

      Suosittelen myös kurkkaamaan sivua risingshadow.net sillä siellä on hyviä kirja-arvosteluita sekä alasivusta löytyy samankaltaisia osio josta voi tehdä löytöjä.

    • HyväSiitäTuleeBi

      Jos tykkäät erikoisemmista kirjoista, kannattaa lukea Suvi Hurmelinna & Stan Sröm - Kipukynnys. Se on aika hyvin kirjoitettu ja kertoo sadistimiehen ja masokistinaisen suhteesta.

    • Kielimaisteri Kaj

      Toi Jöns Enhardin kirjoittama ja Eelin Sammaliston suomentama Piippuhattu on järkyn hyvä kirja. Se kertoo naispuolisesta nokikolarista, joka putoaa savutorveen ja joutuu ihmeelliseen fantasiamaailmaan, joutuu raiskauksen uhriksi ja synnyttää epäsikiön. Itselläni on kirja kesken enkä voi enkä halua enempää kertoa. Lue itse.

      • liskonsilmä

        Jumankauta, kun kettuunnuin :D lisäsin jo luettavaa- listalleni...


    • Haluan lukea

      Vaikeaa löytää tää Piippuhattu. Eivät tienneet Pielaveden kirjastossa. Kustantaja, missä, milloin ilmestynyt? Googlettemallakaan ei löytynyt tekijää, teosta eikä suomentajaa?

    • Tolkienin lukija
    • mette.soderman

      Käypä vilkaisemassa "Yleistä kirjallisuudesta" -ösion keskusteua Mitä luettavaksi miehelle - siellä on hyviä ideoita.

      Piippuhattu-kirja taitaa olla trollaus.

    • Oskari Raappahousu

      Toi Vattu hukassa ja Panijan toive, kirjoittaja Anssi Yrjänä Hoopoluoma, on hyviä.

    • vain parasta sulle

      Suosittelen sinulle Ludwig Wittgensteinin kirjoja.

    • öliöli

      jos vuorisen jutut naurattaa kannattaa tutustua kapteenin lokikirjaan.

    • Pot35

      Linna
      Waltari
      Leino
      Edberg
      Valtaoja
      Forrester
      Dumas
      Siinäpä kirjoja seuraavaksi vuosikymmeneksi. Palataan sitten asiaan.Jooko?

    • lue ja nauti

      Helpoimmalla pääset, kun menet kirjastosi nettisivuille ja kirjoitat jonkin hakusanan, joka itseäsi kiinnostaa. Sillä tavalla parhaat kirjat löytyvät.
      Kirjoita lista kiinnostavista kirjoista ja lado kirjastossa kirjat laukkuusi.

    • Liiihana kirja

      Aki Ollikaisen Nälkävuosi on lihaisa sattuma suomalaisessa kirjallisuudessa.

    • feffff

      Monet ihmiset ovat niin tyhmiä, ettei heidän kannattaisi lukea mitään.

    • Lille-Lill

      Luen aina uudelleen ja uudelleen Joni Skiftesvikin kirjoja. Suosittelen niitä kaikenikäisille. Aivan ihania. NIistä jää hyvämieli.

    • Marauder

      Conn Igguldenit on hyviä! Suosittelen mieluummin Valloittaja sarjaa.

    • blog

      tuijahenna.wordpress.com

    • Ribaldinho

      Jos tietopuolinen kirjallisuus kiinnostaa ja haluaa kuitenkin vastaavanlaisen elämyksen kuin romaania lukiessaan, kannatta ottaa työn alle Philip Leonettin Mafiaprinssi. Kirja kertoo Philadelphian mafian kakkosmiehen elämästä. On hyytävää, surullista, tyrmistyttävää ja koskettavaa luettavaa.

    • SolomonKolou
    • tositosimies

      Tosi mieshän tykkää varmasti ainakin seuraavista kirjailijoista ja kirjoista:

      -Mauri S a r i o l a (Ei loitsu eikä rukous)
      -Niilo L a u t t a m u s (Vieraan kypärän alla)
      -Onni P a l a s t e (Rukajärven sissit)
      -Esa A n t t a l a (Päämajan kaukopartio)
      -Alistair M a c L e a n (Saattue Muurmanskiin)

      Siinä muutama esimerkki, jotka JOKAISEN miehen olisi suotavaa lukea!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      305
      552
    Aihe