Aulikki Sihvonen on Suomen paras sairaanhoitaja!
Pohjois-Karjalan keskussairaalan leikkaus-ja anestesiasairaanhoitaja Aulikki Sihvoselle kuuluisi antaa Suomen parhaan sairaanhoitajan arvonimi ja joku palkinto hyvästä työstä. Tiedän, mistä puhun, koska minä tunsin hänet jo 10 vuotta sitten kokoomuksen tilaisuuksissa ja kun kerroin hänelle siitä, kun minua oli ahdisteltu lapsena, niin hän otti asian todesta ja kuunteli minuakin ja hän todella minusta välitti. Ja kun jouduin myöhemmässä elämänvaiheessa sairaalahoitoon, hän siellä hoiti minua todella hyvin ja mallikelpoisesti. Minulla on hankala harvinainen sairaus jonka vuoksi monet ei minua ymmärrä eivätkä tiedä aina, että miten minuun tulisi suhtautua. Mutta Aulikki Sihvonen on niin työssään kuin vapaa-aikanakin suhtautunut luontevasti kuin keneen tahansa ja oikeasti huolehtinut ja välittänyt ja kunnioittanut potilaan ihmisarvoa. Kaikki hoitajat eivät nykyään niin tee, mutta Aulikki tekee. Aulikki on kokenut ja pitkään työskennellyt hoitaja, joka on ainakin rehellinen. Hän on myös kunnallispoliitikko ja ollut eduskuntavaaliehdokaskin ja on kannattanut sitä, että seksuaali,-ja väkivaltarikollisille pitäisi määrätä kovemmat rangaistukset.
Minulla on myös sairaudestani johtuva tukihenkilön tarve ja joku väitti, että hoitotaho ei voi olla tukihenkilö. Mutta tällä adressilla vaadin myös sitä, että Aulikki Sihvosen kohdalla on ehdottomasti tehtävä asiassa poikkeus, eli koska hän on niin luotettava hoitaja minulle ollut, niin hän olisi paras mahdollinen tukihenkilö minulle seuraavaksi tukihenkilöksi.
Kun laitat nimesi tähän adressiin, niin se on sinun kiitoksesi Aulikille hyvästä työstä ja vaatimus, että Aulikillakin on halutessaan oltava oikeus toimia vaikkapa minun tukihenkilönä. ja kun adressissa on tarpeeksi nimiä, niin minä vien adressin eteenpäin terveydenhuoltoalan ammattijärjestöille ja sanon, että joku palkinto ja tunnustus pitää saada hänen ja hän ansaitsee ehdottomasti Suomen parhaan sairaanhoitajqan arvonimen ja jonkun mitallin hyvästä työstä. Minulla on Aspergerin oireyhtymä, joten vien myös Autismi-ja Asperger-liittoon tämän adressin ja toivon että Autismi-ja Asperger-liitto palkitsee hänet siitä, kun hän on niin hyvin, niin avoimesti ja ennakkoluulottomasti kohdannut Asperger-aikuisen maakunnassa, jossa ei Aspergerista tiedetä kovinkaan paljoa.
Aulikki Sihvosen sivut löydät osoitteesta http://www.aulikki.fi
Ja hänestä tehty Youtube-video löytyy tästä linkistä: http://www.youtube.com/watch?v=LQ55aWxub2U
Henna Makkonen
Suomen paras sairaanhoitaja!
Henna Makkonen
5
537
Vastaukset
- LEPÄ VÄLILLÄ
No voi herranen aika sentään. Näillä palstoillakinko sinä häärit?
- tarkkana?
Mutta eikö ehdottaessaan jotakin suomen parhaaksi sairaanhoitajaksi pidä tuntea/tietää ne KAIKKI suomen sairaanhoitajat???
Ps. Pätee myös kaikkiin muihinkin juttuihin... - Kokemusta on
Tähän juttuun ei pidä kenekään sotkeutua. On nimittäin ns. pääsemättömissä.
- äly hoi älä jätä
Kokemusta on puhuu asiaa. Kannattaa pysyä kaukana
- jätti se...
Miksi kokemuksesta pitää pysyä kaukana?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303878
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131859Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631314Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951256Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671115Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5981- 47901
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti356868Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26851En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39841