Nykyajan taikausko

Toimittaja

Moi!

Teen Helsingin Sanomien Elämä-sivuille juttua arjen taikauskosta ja etsin juttua varten haastateltavia. Kiinnostaisi erityisesti kuulla nykyaikaisista uskomuksista, tähän tyyliin:

- Käytän luksuskosmetiikkaa, koska kullatusta purkista saa enemmän tehoa!
- En kerro raskaudesta / työhaastattelusta / opiskelupaikan valintakokeista muille, sillä se tietää huonoa onnea!
- Säilytän lottokuponkia kassakaapissa, ettei varmana tapahdu mitään katastrofia!
- Jatkan aina kiertokirjettä, muuten paha perii!
- Klassiset: puun koputtaminen, sylkeminen mustan kissa ylittäessä tien, tikapuiden välttely, peilin särkyminen, luku 13… Vieläkö näitä pelätään ja noudatetaan?

Ota yhteyttä ja kerro omasta taikauskostasi.

Ystävällisesti kyselee

Sami Takala
toimittaja
sami.takala(at)samitakala.com

0

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

        Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
        Maailman menoa
        120
        4010
      2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

        1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
        Maailman menoa
        76
        3335
      3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

        Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
        Maailman menoa
        67
        1947
      4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

        https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
        Maailman menoa
        219
        1401
      5. Toivoisitko

        Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
        Ikävä
        117
        1312
      6. Venäläiset varkaudessa

        Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
        Varkaus
        225
        1049
      7. Lupajaoston esityslista

        Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
        Pyhäjärvi
        49
        765
      8. Haluaisitko kaivattusi

        kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
        Ikävä
        62
        716
      9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

        Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
        Euroviisut
        20
        706
      10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

        Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
        Sinun unelmalomasi
        6
        695
      Aihe