Liljakukko harmina

Ollut jo muutaman kesän! Tuo ovela tuholainen joka syö liljani lehdet.
Millä eroon? Yrittänyt olen myrkyllä ja ilman. Leikannut liljatkin pois kesken kesän ja aina kun luulen niistä päässeeni ne ilmestyvät taas!
Voimattomalta tuntuu taistelu..
Jälleen niitä on pihassamme ja koitanpa taas myrkyllä niin kauan kun liljat sietää.
Onko kokemuksia tai vinkkejä? Onko ainoa keino kaivaa liljat kaikki ylös ja polttaa?
51058
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Paras tapa liljakukkojen tuhoamiseen taitaa edelleenkin olla perusteellinen kukkojen, toukkien ja munien nyppiminen ja tuhoaminen esim. vaikkapa käsin liiskaamalla. Itse liljakukothan ovat niitä punaisia kuoriaisia. Toukat taas mustan ulosteen peitossa olevia punertavia toukkia ja munat pienen pieniä punaisia pallukoita liljojen lehtien alapinnoilla. Nuo kaikki eri muodot kun etsit ja tuhoat, niin lopulta olet päässyt tuholaisista eroon. Tai ainakin siihen pisteeseen, ettei ne enää pääse tuhoamaan kasvustojasi. Seurantaa tulee jatkaa sitten niin kauan, kun liljapenkkisi on olemassa, sillä aina jostain "naapurustosta" joku yksittäinen liljakukko voi eksyä penkkiisi...

Äänestä
  • sitkeys palkitaan. Joka aamuinen aikuisten kuoriaisten keruu ja liiskaaminen ja toukkien riivaamien lehtien pois nyppiminen tuo tulosta jo yhden kesän jälkeen.

    Äänestä

Juuri eilen katkoin lähes kaikki liljat pois kun olivat aivan ruskeina ja pilalla. Alkukesästä nypin kyllä mielestäni kaikki kukot pois (tiputan ne kiehuvaan veteen niin kuolevat varmasti)mutta olivat ehtiä munia, koska nyt oli lähes kaikki lehdet syöty ja isoja "mutaisia" toukkia oli runsaasti. Aika toivotonta puuhaa tuntuu olevan!
Mitä myrkkyä niihin sitten voi käyttää? Jos saisi ne loputkin munat tuhottua.

Äänestä

Kyllä minulle oli iso apu liljakukkoihin siitä, kun toissakesänä leikkasin liljavarret kukkimisen jälkeen alas maata myöten, ja vein varret pois pihasta. Seuraavana keväänä huhtikuussa löysin istutuksia siivotessani maasta yhden kohmeisen ehjän aikuisen liljakukon, minkä poistin. Koko viime kesänä kukkoja ei ilmaantunut pihaani.

Tänä kesänä olen käsin pyydystänyt tai "ampunut" Puutarha-aerosolilla jokaisen näkemäni, eli yhteensä 7, ilmeisesti naapuripihoista vaeltanutta liljakukkoa oikein kauniisti kasvavien liljojeni lehdiltä. Munia en ole vielä löytänyt.Töhkäisiä toukkia tai munia sisältävät kasvinosat olisi ymmärtääkseni fiksuinta leikata pois, mielellään poltettavien roskien jatkoksi.

Äänestä
  • Meilläkin oli kukkoja puutarhassa ja ensimmäisenä kesänä hävitin osan kärsineistä liljoista. Seuraavana keväänä pengoin perennapenkin ja sieltähän niitä kukkoja löytyi oikein kunnolla. Tapoin jokaisen yksilön, joka vastaan käveli. Kesän mittaan sitten kyttäilin niitä ja sitä mukaa saivat kuolemantuomion, kun niitä havaitsin. Nyt ei parina kesänä ole ollut ollenkaan ja liljat kukoistavat taas!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kun pitäisin niin liljoista... kirjoitti:

Ollut jo muutaman kesän! Tuo ovela tuholainen joka syö liljani lehdet.
Millä eroon? Yrittänyt olen myrkyllä ja ilman. Leikannut liljatkin pois kesken kesän ja aina kun luulen niistä päässeeni ne ilmestyvät taas!
Voimattomalta tuntuu taistelu..
Jälleen niitä on pihassamme ja koitanpa taas myrkyllä niin kauan kun liljat sietää.
Onko kokemuksia tai vinkkejä? Onko ainoa keino kaivaa liljat kaikki ylös ja polttaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu