Urtikarielli vaskuliitti

utrikaria vaskuliitt

Onko muilla diagnosoitu Urtikariellia vaskuliittia? (Urtikariaali vaskuliitti)
Mitä lääkitystä on määrätty?
Onko paranemista ollut havaittavissa ja millä aikataululla?


Olen todella kiitollinen kaikista vastauksistanne :D

3

4252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama tauti

      Moro,

      minulla on Urtikariaali Vaskuliitti eli ihovaskuliitti(?)
      eli pienten verisuonten tulehdustauti. Krooninen urtikaria -tyyppinen iho-oireilu, joka tulee milloin sattuu ja kestää n 2vko - 2kk kerrallaan.

      Kortisonia olen joskus syönyt, mutta en suostu sitä enää käyttämään. Minulla on muutenkin ohut iho, se voi haurastuttaa luustoa. Mutta ehkä pienen pienenä annoksena (puolikas 5mg eli 2,5mg/aamu) vielä joku kerta suostun siihen.

      Antihistamiinia Aerius Atarax iltaisin silloin kun tauti on aktiivivaiheessa. Muulloin ei mitään. (Oma valinta.)

      Eli minulla tämä tauti aktivoituu noin 1krt - 3krt vuodessa.
      Vatsa on aina silloin "löysänä" ja peräsuoli kuulemma turpoilee :))

      Eli limakalvot sekä sisältä että päältä (iholla) turpoilee. Jalkapohjien turpoilu on to-del-la v-mäistä.

      Olen ymmärtänyt että tämä on Reuman kaltainen Autoimmuunisairaus, jonka kanssa on vain opittava elämään.

      Joku vuosi on parempi ja joku toinen huonompi, ei vissiin koskaan parane kokonaan. Mitä sinulle on kerrottu?

      Kerro lisää sinun tapauksesta?

    • Yksikaksiseitsemän

      Minulla on myös ihovaskuliitti. Minulla sairaus alkoi pitkästä korkeakuumeisesta keuhkokuumeesta joka sekoitti immuunipuolustukseni.

      Ensimmäinen vaskuliittikohtaus oli kauhea, jalkani olivat napaan asti täynnä veriläiskiä jotka yhdistyivät toisiinsa siten että tervettä ihoa ei enää näkynyt ja nilkoista alkoi iho mennä kuolioon... Kuulostaa pahalta mutta parissa päivässä oireet katosivat ja parissa viikossa iho oli normaali.

      Sen jälkeen parin vuoden ajan vaskuliitti palasi aina jos rasitin itseäni.

      Nykyään vaskuliitti oireilee vain jos yhdistyy kaksi asiaa, flunssa ja rasitus. Eli pari kertaa olen lievästi kuumeisena ja flunssassa kävellyt liikaa ja rehkinyt jolloin täplät palaavat jalkoihin. Mutta vain silloin ja nykyään ei pilkkuja ole näkynyt pariin vuoteen.

      En ole koskaan saanut lääkitystä sillä aina täplät alkavat kadota itsekseen. Parantumaton tämä kai ei ole sillä kuuluu näihin mysteerisairauksiin, jos sen saa kerran ei se välttämättä tule koskaan uudelleen.

      kaiken a ja o on pitää immuunipuolustuksensa vahvana niin ettei se ylikuorimitu pikkuviruksista ja ala sekoilemaan :)

    • Anonyymi

      Paha paha paha

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2544
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2356
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      66
      2323
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      22
      2023
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1759
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1559
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1378
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      16
      1261
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1103
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      947
    Aihe