Onpa tullut päivän mittaan taas niin monta kertaa todettua kuinka ihmiset ovat intopiukeena vapusta ja kun pääsee juomaan. Ei, en ole absolutista. En vain juo kovinkaan usein kun en näe siihen mitään fiksua syytä.
Kuinka moni muuten osaa sanoa jotain vapun historiasta? Ilman googlea siis. Enpä ollut edes koskaan kuullut koko asiasta. Nykyään se taitaa olla vain yksi kaupallinen kulutusjuhla muiden joukossa, joka antaa tekosyyn juomiselle. Mutta juhlikaa vain jos siltä tuntuu, ei se minulta ole pois. Tässähän tämä menee päivänä muiden joukossa.
Olenko ainoa ketä vappu ei kiinnosta?
ukijhjbn
1
299
Vastaukset
- Punikkiporvari
mulle vappu on merkityksellinen koska se on työväen juhla ja virallinen lepopäivä meille raatajille :) Lisäksi se on ylioppilaiden ja opiskelijoiden juhla mikä on minusta myös ihan kiva. Onhan se myös kevään juhlistusta. MUTTA itsekin inhoan ördäämistä, vappu krääsää ja ihmismassoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 343996
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131899Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631364Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951296Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681195Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51051- 47951
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti333924Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26911En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39892