Kun vain paras kelpaa

Best Video Digital SLR: Canon EOS 5D Mark III
Best Digital SLR Professional: Canon EOS-1D X
Best CSC Professional: Fujifilm X-Pro1
Best Premium Camera: Leica M9-P
Best Digital SLR Entry Level: Nikon D5100
Best Digital SLR Expert: Nikon D800
Best CSC Entry Level: Olympus PEN E-PL3
Best CSC Advanced: Panasonic LUMIX GX1
Best CSC Expert: Sony Alpha NEX-7
Best Digital SLR Advanced: Sony Alpha SLT-A65

http://www.tipa.com/english/XXII_tipa_awards_2012_13042012103433.php?iExpand1=70
4140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mitä tuosta pitäisi päätellä?
2 x Sony
2 x Nikon
2 x Canon
1 x Panasonic
1 x Olympus
1 x Leica
1 x Fuji

Äänestä

En vetäis tuollaista johtopäätöstä. Se on meinaan täysin eri kuluttajat, jotka ostaavat esim. Canon EOS-1D X kuin Nikon D5100 - eivät löydy samasta kamerakassista.

Enemmänkin vietäisin johtopäätöksen, että juuri nuo tuotteet ovat niitä ns. parhaita, oli ne sitten minkä merkkisiä hyvänsä.

Tuo sinun yhteenvetosi on yksinkertaisen ihmisen yksinkertainen yksinkertaistaminen, mutta täysin arvoton mihinkään käyttöön.

Itse tekisin listasta poimintoja, esim. Best CSC Entry Level: Olympus PEN E-PL3... kun se paras riittää - ei tarvitse ostaa koko listaa, jotta pääsee ottamaan loistavia kuvia

Äänestä

Entry Level-vehkeet on täyttä kuraa, on tuo kyseinen Olykin ihan täys paska. Ei kannata moiseen kenenkään rahojaan tuhlata.

Äänestä

Entry Level-tuotteet ovat erittäin hyvä valinta silloin, kun parempaa ei tarvita. Esim. kennon dynamiikan osalta Nikon D5100 jättää monta FX kameraa selvästi taakseen:

Nikon D5100 Dynamic Range 13.6 Evs
Nikon D700 Dynamic Range 12.2 Evs
http://www.dxomark.com/index.php/Cameras/Compare-Camera-Sensors/Compare-cameras-side-by-side/(appareil1)/698|0/(brand)/Nikon/(appareil2)/441|0/(brand2)/Nikon

Jos ei aio myöhemmin siirtyä ns. FX kokoon, on Nikon D5100 toistaiseksi erittäin järkevä hankinta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


XXII TIPA AWARDS kirjoitti:

Best Video Digital SLR: Canon EOS 5D Mark III
Best Digital SLR Professional: Canon EOS-1D X
Best CSC Professional: Fujifilm X-Pro1
Best Premium Camera: Leica M9-P
Best Digital SLR Entry Level: Nikon D5100
Best Digital SLR Expert: Nikon D800
Best CSC Entry Level: Olympus PEN E-PL3
Best CSC Advanced: Panasonic LUMIX GX1
Best CSC Expert: Sony Alpha NEX-7
Best Digital SLR Advanced: Sony Alpha SLT-A65

http://www.tipa.com/english/XXII_tipa_awards_2012_13042012103433.php?iExpand1=70

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu