kysyisin vaan...

kiitos kiitos !!!

Vaimo on saamassa perinnöksi pienoisiväärin ja jonkun sortin tarkkuuskiväärin. Hän ei niitä halua itselleen eli ei aio hankkia lupia tms mutta haluaisi että ase pysyisi kuitenkin "suvulla". Kysyisinkin että saanko minä luvan sellaisella perusteella että joskus voisi ampua peltipurkkeja tms. mökillä? Vai menikö tämä aselupatouhu niin mahdottomaksi että pitäisi liittyä ampuma- tai metsästys-seuraan? Deaktivoituna ilmeisesti ei mitään lupia tarvita (?) mutta se on vähän sama kuin ostaisi Ferrarin ilman moottoria.

Vastauksista etukäteen kiittäen ja asehulluksi haukkujia säälien...

17

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ¢
    • et varmasti saa

      jos et paremmin pysty KÄYTTÖTARKOITUSTASI perustelemaan.

    • perusampuja

      Liity mökkikuntasi peltipurkkien ampumaseuraan. Seuran ampumakouluttaja kirjoittaa sinulle todistuksen harrastuksestasi ja näin saat luvat aseille.
      Lupien saanniin vaikeus on pelkkää pötypuhetta. Onhan jo perustuslaillinen oikeus saada ampua peltipurkkeja jos niin haluaa.

    • Niiin hyvää ammuntaa

      Peltipurkkien ampuminen mökillä on ihan hyvä peruste lupahakemukseen. Lisää hakemukseen kohtaan "aikaisempi ampumaharrastus" että mega zone ammunta. Kerro ihmeessä myös, että ammut vain viikonloppuisin ja yleensä kännissä, niin aselupa on jo melkein taskussasi.

    • toinen pp-ampuja

      Peltipurkkiampujasta on lyhyt matka vaikkapa salaisen palvelun agentiksi. Niimpä lupaa hakiessa kannattaa kertoa luvan myöntäjälle kuinka esimerkiksi pistooli on aivan tuttu laite sillä on tullut katsottua mm. kaikki Bond-leffat ja ampumiskohtaukset moneen kertaan. Lisäksi elämä ei ole tarpeeksi jännittävää ja agentin homma on kiinnostanut jo pienestä pitäin.
      http://www.youtube.com/watch?v=T9sXFrAGYIQ&feature=g-vrec

    • -

      Et saa lupia noilla perusteilla.

    • Maj. Sievinen

      Kännykkäkameralla otetut kuvat puhkotuista peltipurkeista saavat luvanmyöntäjän varmasti heltymään. Kyllä virkamieskin tykkää peltipurkkien puhkonnasta. Lienee parasta että tulostat tämän viestiketjun ja laitat liitteeksi lupahakemukseen.
      Aselupasi on käytännössä jo varma.

    • Urre Pullonen

      Uretaani- ja kaasupullon ampumisen alkeet olisi hyvä hanskata ja esittää siinä haistattelu tilaisuudessa sitten videopätkää kuinka kosahtaa!
      Siinäpähän näkevät kuinka tosiharrastaja ulkoiluttaa pyssyjään perkele!

    • komisario Polvijärvi

      Urre Pullonen lienee myös itse aktiivi peltipurkkiampuja sillä hän puhuu selvästi kokemusperäistä asiaa. Aseluvan hakuun liittyvässä haastattelutilaisuudessa tulee kertoa kaikki aseharrastukseen liittyvät seikat niin menneisyydestä kuin tulevaisuudestakin.Esimerkiksi unet ja fantasiat jotka liittyvät armottomaan peltipurkkien reijittämiseen luovat lupavirkamiehelle selkeän kuvan luvananojasta.
      Epäpätevä lääkärikään ei vartin keskustelussa saa selville sielun syvimpiä syövereitä, jotka avautuvat lupaviranomaiselle keskustelussa joka saattaa muodostua hyvinkin henkilökohtaiseksi molemminpuolisten kokemusten kerronnaksi.

      Lähinaapurini Reijo-Uolevi oli kirjannut ylös räiskintään ja paukutteluun liittyvät unensa kahden viime vuoden ajalta ja esitettyään nämä haastattelussa sai hän välittömästi toistaiseksi voimassaolevat luvat kuuteen lyhyeen käsiaseeseen.
      Lääkärinlausunnon mukaan hänet olisi tullut määrätä tahdonvastaiseen hoitoon.

    • purkinpuhkoja ähtäri

      Edellä nähdyt viestit kertovat ettei aselupien saanti ole vaikeutunut millään tavoin.
      Aseluvan saanti on lähes yhtä helppoa kuin kirjastokortin.

    • tonnikalapurkki

      Tähtäin kannattaa asettaa riittävän korkealle kun ampumaurheilu aloitetaan. Jopa kansainväliselle tasolle pääsy on helppoa kunhan lajin valitsee oikein. Omana valintanani on ilmapeltipurkkiammunta. Ts. purkki heitetään pimeässä ilmaan ja sitten sitä ammutaan tähtäämättä automaattiaseella.
      Osallistuin viime vuonna intiassa järjestettyihin ilmapeltipurkkiammunnan maailmanmestaruuskisoihin. Vaikka menestyinkin varsin hyvin mainittiin saavutuksestani urheiluruudussa vain lyhyesti. Laji on turvallinen harrastaa ja todella mielenkiintoinen. Saattaa tulla tänä vuonna sallin lajiksi.
      http://www.youtube.com/watch?v=JTXi9u0nRUU&feature=related

    • Muistoesine

      Aseeseen voi saada luvan muistoesine-perusteella. Silloin lupaan tulee maininta, että lupa ei oikeuta panosten hankintaan eikä sillä saa ampua. Se on siis lupa omistaa ase, mutta ei ampua aseella.

      Sinun pitää kertoa aseen "tarina" ja se miksi sillä on muistoesine-arvoa ja lupa heltiää. Mitä järeämpi ase, sitä paremmat pitää perustelujen olla.

    • vanha muistelija

      Muistaakseni uudessa aselaissa on muistoaseita koskeva poikkeus, peltipurkkiammunta on sallittua kolmenkymmenen vuorokauden aikana vuodesta. Tästä on pidettävä päiväkirjaa jolla voidaan osoittaa ettei muistoaseella räiskitä joka päivä vaan ainoastaan tarkoin määrättyinä aikoina.

      • akak

        jep jep


    • Purkkipertsa

      Kiitos kaikille asiantuntijoille vastauksistanne. Lähden aamulla noutamaan uusia aselupiani poliisiasemalta. Oliko niin että joku hakemus pitää ensin täyttää?

      • himopurkittaja

        Ei kun ne täyttää siellä konttorilla sun puolesta kaikki tarvittavat paperit niin ei tarvii itte vaivata päätään.
        Ne hallussapitoluvatkin niillä on oikeasti valmiina siinä tiskin alla odottamassa jo sun nimellä ja aseiden sarjanumeroilla varustettuna vaikka eivät tietäisi sinun edes sinne saapuvan ja kaikki toi paperin pyörittely on vaan feikkiä asevastaisten ihmisten mielenterveyden takia!


    • Erkki Purkki

      Himopurkittaja puhuu asiaa vaikka ehkä hiukan liioitellen. Eihän nyt ihan kaikkia lupia voi olla valmiina, en ainakaan usko niin.
      Peltipurkkiammunnassa on myös eräs etu jota kaikki eivät tiedä, sitä voi harrastaa jopa taajamissa elikkä taajaan asutulla alueella. Ampumaradalle ei siis tarvitse mennä. Ainoastaan ennen ammunnan aloittamista ilmoitetaan aluehälytyskeskukseen jotteivät lähetä karhuryhmää paikalle jonkun asevastustajan aiheettoman ilmiannon perusteella.

      Tässä esimerkki ilmoituksesta:

      Täällä Erkki Purkki. Aloitan viiden minuutin päästä viikottaisen peltipurkkiampumaharjoitukseni täällä Notkokatu viidessä. Ammun noin kolmesataa laukausta kiväärillä sekä kaksisataa laukausta pistoolilla. Taustana käytän valtatien penkkaa joten turvallisuus on myös huomioitu.

      Kiitos ilmoituksesta, hyvää päivän jatkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2537
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2126
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      98
      1815
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1809
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1547
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      140
      1147
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1041
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      21
      1022
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe