Liianko nuori?

Olen 14 vuotias tyttö Pohjois-Pohjanmaalta. Oon vaa miettiny että oonko mää liian nuori hankkimaan omaa koiraa? Halun rehellisiä vastauksia ku arvosta toisten mielipitteitä :) Tai oikiastaan se koira olis mulle ja mun iskälle ja se paimentais lehmiä, mut ku äiti ja isosisko ei halua vaikka sisko kohta jo lentää pesästä nii mitä se siihen vaikuttaa. Kukkaan meiän perheesä ei oo allerginen ja mummu ja pappa asuu aika lähellä nii niille vois viiä hoitoo jos mennää ulkomaille. Nii ja onko viikko kaks liian kauan että koira on erosa laumasta? Siihen ekaan kysymykseen vielä että oon perehtyny koiriin monia moinia vuosia ja oon kääyny hoitamasa toistenkoiria (käyttäny lenkillä yms.) Perehyin jopa tällasiin asioihin ku en tajua tätä nii voisko joku kertua mulle mite tätä luetaan?!! ESIM. TÄMÄ:

Hips A/A
Elbows 0/0
Knees 0/0
Eyes Healthy 02/2012
Results Show result: CC, CACIB, RES-CC, BOS, JUNCC BOBJUN (EST)
Mental test ...
19150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

En tiedä mitä sanoa!

Äänestä

Hei kikkelitonttu oon muuallakin nähäny näitä sun "en tiedä mitä sanoa" tai jotain vastaavaa ... kaikkia alkaa ottaan pattiin tuo sun "KUIVA" huumorintaju jota sää "LUULET" et se on hauskaa ! Olis kuule tosi kiva jos et nyt kuitenkaa vaivautuis kirjottaan jottain nuin "hauskaa... kiitooooos!!!

Äänestä
  • Älä järkytä minua!

    Äänestä

Hips A/A = Lonkat täysin terveet
Elbows 0/0 = Sama homma kyynärissä
Knees 0/0 = Ja sama polvissa
Eyes Healthy 02/2012 = en 100% varma mut vissiin silmät todettu tuolloin terveeksi
Results Show result: CC, CACIB, RES-CC, BOS, JUNCC BOBJUN (EST)
CACIB = Kansainvälinen sertti, CC = en tiedä mutta RES tarkoittaneen vara, BOS = vastakkaisen sukupuolen paras (Best of Opposite Sex) ja virosta saatuja/virolainen koira
Mental test .. = ja jokin luonne testi tai muu vastaava (mikä sana nyt sopiikaan parhaiten)

Äänestä
  • Mitä tuo kaikki on?

    Äänestä

  • kikkelitonttu kirjoitti:

    Mitä tuo kaikki on?

    Terveys- ja näyttelytuloksia

    Äänestä

  • tonttulikikke kirjoitti:

    Terveys- ja näyttelytuloksia

    Jopas jotain. Tieto on valttia.

    Äänestä

Onko 14vee liian nuori ottamaan koiran. No joo, yksin ei onnistu. Vaatii vanhempien suostumuksen ja tuen.

Paimentaa lehmiä? Mene sitten jo etukäteen katsomaan koirien paimennuskoulutusta niin tiedät mistä on kyse ja miten lähdet koiraa kouluttamaan.

Perehdy ensin kasvatukseen ja koulutukseen (kurssit ja seurat). Perehdy sitten sopiviin rotuihin (paimenkoirat). Yksin et osaa paimentavaa koiraa kouluttaa, ellet ole joku ihmeellinen luonnonlahjakkuus, joten onko lähettyvillä kouluttajia ja kursseja, jonne voisit mennä? Millä pääset sinne? Suostuuko isä kuskaamaan? Pyörällä ette voi kulkea pitkää matkaa, pentu ei lyhyttäkään.

Äänestä
  • Älä aliarvioi toista!
    Ihminen voi olla iästä huolimatta vaikka kuinka taitava, luuletko itse olevasi joku mestari näissä asioissa?!

    Äänestä

  • AAAAARRRGGGH! kirjoitti:

    Älä aliarvioi toista!
    Ihminen voi olla iästä huolimatta vaikka kuinka taitava, luuletko itse olevasi joku mestari näissä asioissa?!

    Olenko väittänyt luulevani? Jos tyttö on ottamassa ekaa koiraansa, tuskin tietää kaikkia paimennuksen saloja.

    Äänestä

Jos äiti ei halua koiraa, niin sitten sitä ei kannata ottaa. Molempien vanhempien täytyy olla suostuvaisia koiran hankkimiseen. Koira sitoo hyvin paljon, enemmän kuin lapset.

Hoitoon koiran voi toki viedä tarvittaessa muutamaksi viikoksikin ja jos hoitopaikka on tuttu, niin sitä parempi.

Muutenhan 14-vuoden ikä alkaa olla sopiva ikä koiran ottamiseen, mutta sekin riippuu toki ihmisestä, vanhempien tuesta ja koirakokemuksesta ja koiran rodusta. Mitään vaikeaa koirarotua ei tuon ikäisen kannata ottaa, koska aina ekan koiran kanssa tekee virheitä, vaikka olisi kuinka hyvin lukenut koirakirjoja yms.

Usein olen kuullut, että koiraa on jaksettu hoitaa ja siitä ottaa vastuuta vain muutaman kuukauden ja sen jälkeen koira on jäänyt vanhempien hoidettavaksi ja vastuulle. Kannattaa miettiä jo etukäteen, kuka hoitaa koiran sitten, kun menet opiskelemaan. Jos koira on nyt tottunut asumaan omakotitalossa, voi sille tuottaa vaikeuksia asua pienessä opiskelukämpässä kerrostalossa. Lisäksi vapaa opiskelijaelämä on mennyttä, koska koiraa ei voi enää illaksi jättää yksin kotiin, jos päivän on ollut jo poissa.

Äänestä
  • "Koira sitoo hyvin paljon, enemmän kuin lapset"
    'REPS*
    Parhaat naurut sain tästä sitte moniin aikoihin xD xD xD
    Kyllä kuule lapset on se pallo nilkassa jos matkustelusta ja muusta puhutaan.
    Koiran voi aina viedä hyvämaineiseen hoitolaan, samoin kissat.
    Eläimet eivät ole mikään este yhtään millekkään, se on kuule ihan omasta
    asenteesta kiinni!

    Äänestä

Muutaman vuoden päästä muutat todennäköisesti omillesi ja silloin sulla ei enään ole kukaan estämässä koiran hankintaa. Koirat elää yli 10 vuotta joten jos nyt hankkisit koiran se olisi n. 5 vuotias kun muutat ja olisi tottunut elämään jo lehmiä paimentaen maalla, jos haluisit muuttaa sen kanssa kaupunkiin sille voisi tulla ikävä maaseutua..

Äänestä

Tiedän kunka ison vastuun ottaisin, mutta olen toivonut koiraa niinkauan kuin muistan. Oon itsekkin "yrittänyt" olla haluamatta koiraa ja yrittäny valasta asiaa. Kiitos teillekki jokka ootte kirjottanu ja pistäny mut miettimään ,mut silti vaan aina vuodesta toiseen haluais sen koiran.. haluaisin vaan nyt enimmäkseen tietää että olenko edelleen liian nuori ottamaan ison vastuun ? ..

Äänestä
  • ...muistutan myös että koira olisi myös isäni, ei vaan mun!

    Äänestä

Uskoisin sinun olemaan jo tarpeeksi vanha koiraan, mutta tarvitset mielestäni koiran ottoon myös äidin suostumuksen. Tuskin haluatte isäsi kanssa jättää äidin mielipiteen huomioimatta. Äitisi kuitenkin todennäköisesti joutuu koiran hoitamaan, kun sinulla on menoja, vaikka muuten sen hoitaisitkin itse. Usko pois, jonkun vuoden kuluttua sinulla on kavereiden kanssa menoja paljon. Esimerkiksi koulun jälkeen ei olisi kivaa, kun on mentävä kiireesti suoraan kotiin ulkoiluttamaan ja ruokkimaan koira, vaan olisi kiva joskus mennä kavereiden kanssa jonnekin. Vaikka nyt tuntuu siltä, että hoitaisit itse koiran eikä sitä muiden tarvitse hoitaa, niin todellisuudessa asiat eivät mene niin. T. Sen kokenut äiti

Tsemppiä kuitenkin äidin pään kääntämiseen! :)

Äänestä
  • Kuule, niiden kavereiden kanssa voi mennä hengaaman ulos vielä senkin jälkeen kun koira on lenkitetty ja ruokittu!
    Kun ajankäyttönsä osaa suunnitella niin ei koira ole mikään ongelma!

    Äänestä

Pakko tähän sanoa, että mielenkiintoista kun tuolla heppa palstalla kysellään, että onko 15 vuotias liian nuori ottamaan omaa hevosta, niin kaikki hevosiin hurahtaneet on sitä mieltä, että ei ole liian nuori, mutta koiran ottamiseen ilmeisesti sitten 14 vuotias on liian nuori..Haloo ihmiset kyllä se hevonen enemmän vaatii..Näin esimerkkinä...
Mutta kyllä se niin on, että sinulla on vielä nuorten ``juoksut`` juoksematta ja suosittelisin odottamaan kunnes olet opiskellu ja sinulla on oma asunto yms. Jos joku perheessäsi koiraa vastustaa, niin ei taida onnistua.
Itse sain ensimmäisen koirani kun täytin 18 ja on se tuossa mun kanssa köpötelly jo viisi vuotta, ja olen monesti ajatellu, että onneksi vanhemmat ei ottanu koiraa silloin kun olin nuorempi. Ei olisi silloin riittänyt aikaa kun piti kavereiden kanssa päästä kaupungille yms.

Äänestä
  • Heppa on siellä tallissa, missä vuokrasopimukseen yleensä kuuluu tietty määrä hevosen hoitoa, kuten ruokinta ja ulkoilutus. Ei tartte välttämättä edes joka päivä käydä tallilla. Kaikesta voi sopia. Ja heppatytöt hoitaa ilmaseks (tai jopa maksaa siitä että saa hoitaa...).

    Koira tulee kotiin, missä kaikkien on sen läsnäolo hyväksyttävä ja tiedostettava. Ja koirasta huolehditaan ympäri vuorokauden itse. Heposella on siellä muutakin hoitohenkilökuntaa.

    All in all, kyllä se koira taitaa sittenkin olla isompi juttu. Ellei varaa sillekin hoitopaikkaa jostakin =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


koiratyttönen! kirjoitti:

Olen 14 vuotias tyttö Pohjois-Pohjanmaalta. Oon vaa miettiny että oonko mää liian nuori hankkimaan omaa koiraa? Halun rehellisiä vastauksia ku arvosta toisten mielipitteitä :) Tai oikiastaan se koira olis mulle ja mun iskälle ja se paimentais lehmiä, mut ku äiti ja isosisko ei halua vaikka sisko kohta jo lentää pesästä nii mitä se siihen vaikuttaa. Kukkaan meiän perheesä ei oo allerginen ja mummu ja pappa asuu aika lähellä nii niille vois viiä hoitoo jos mennää ulkomaille. Nii ja onko viikko kaks liian kauan että koira on erosa laumasta? Siihen ekaan kysymykseen vielä että oon perehtyny koiriin monia moinia vuosia ja oon kääyny hoitamasa toistenkoiria (käyttäny lenkillä yms.) Perehyin jopa tällasiin asioihin ku en tajua tätä nii voisko joku kertua mulle mite tätä luetaan?!! ESIM. TÄMÄ:

Hips A/A
Elbows 0/0
Knees 0/0
Eyes Healthy 02/2012
Results Show result: CC, CACIB, RES-CC, BOS, JUNCC BOBJUN (EST)
Mental test ...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu