Tuut mun uniin

Todellisena
kuitenkin usvassa
jossakin sieluni sopukoissa

elät
rakastellen vietät
hetket huumaavat
olet olemassa

en tiedä huudanko
kysynkö lupaa
anonko rakkautta
tuota hurmaa

en peitä tietoisuutta
en kavahda hetkeä
saanhan olla vielä
näin vierellä

kun tuut mun uniin
5185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kuinka monta lämmintä matkaa olen minäkin unissani tehnyt että tavannut kulkijoita ja kuinka kurjalta on tuntunut sitten niistä herätä.

Aivan samoin kuin nähnyt niin totuudenmukaisia unia elävästä elämästä ja vielä ihmisistä jotka ovat läsnä tai oikeasti kuolleet.

Sanotaan että silmät ovat sielujen peilejä mutta mitä sitten ovat totuudenmukaiset unet,sillä aivan samoin niissä käydään lävitse näitä elämänpolkuja.

Sinulle Hyvää jo myöhästynyttä Vappua Margi !

Äänestä
  • Kuu kiurusta kesään.
    Odotellaan sitä ja hymyillään
    Kiitos kun kurkistit pitkästä aikaa

    Äänestä

Taisipa Margitta seikkailla toissayönä minun unissani... tai ainakin kovin eri näköisenä, mutta silti - niin kuin unessa usein - tunsin että se olit sinä.
Vaan ei mitenkään säädytöntä se uneni, vaan juttelimme kaikesta, kunnes Kerttu - niin kuin monesti ennenkin - keskeytti uneni kysymällä, mitä sää nyt siinä huohotat... puhuin niin innoissani unessani, että se oli kuulostanut suorastaan oudolta. :D

Kiva runo, tykkäsin. Unet ovat joskus todella todellisen oloisia, aivan kuin vain matkustaisi ulottuvuudesta toiseen ja palaisi kun aamu alkaa sarastaa...

Äänestä
  • Niin juuri
    unessa usein tapasin
    outoja, tuttuja kulkijoita
    ehkä sinäkin moikkasit
    yksmies. sen keksin ken teis
    et vilkutit rannalla
    kuumalla sannalla
    aivan laiturin kupeessa
    siinä unessa ;)
    ja kesä tulee sittenkin
    kunhan pakkaset hellien häviää
    usvaan unenomaiseen

    Äänestä

Runon unenomainen tunnelma täydentyy sen aiheen mukana. Sinä osaat tuon sanaleikkien ja tunnelmoinnin taidokkaan yhdistämisen runon kielellä.
Todellakin nautittava kokonaisuus, johon kietoutuu unen taianomainen mystisyys.
Teemana ei aivan uusi, sillä taisimme käydä joskus aikaisemminkin unien ihmeellisissä maailmoissa runojesi matkassa.



Unessako vain,
taas sun luoksesi kuljen.
Unessako vain
näin sun syliini suljen.

Untako hetket,
on mun onneni vain.
Untako rakkaus,
tuo jonka sain

Miksen valveilla koskaan
sua luonani nää.
Miksi valveilla sydämein
aina yksin näin jää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Margitta kirjoitti:

Todellisena
kuitenkin usvassa
jossakin sieluni sopukoissa

elät
rakastellen vietät
hetket huumaavat
olet olemassa

en tiedä huudanko
kysynkö lupaa
anonko rakkautta
tuota hurmaa

en peitä tietoisuutta
en kavahda hetkeä
saanhan olla vielä
näin vierellä

kun tuut mun uniin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu