Botox-kysely

Aurallinen migreeni

Tuolla aiemmin kysyttiinkin tästä, mutta oli vain muutama vastaus. Onko nyt oikeasti kyseessä kovinkin harvinainen migreenin hoitomuoto?

Olen yrittänyt etsiä netistä kaikkea mahdollista tietoa Botoxin toimivuudesta migreeniin, mutta vähän löytyy. Virallinen näkemys on, että 50% potilaista saisi siitä avun ja heille, joille auttaa, teho olisi useita kuukausia. Lisäksi on erittäin kallis hoito, jos joutuu yksityiselle menemään.

Onko täällä joku ollut Botox-hoidossa? Tai oletteko kuulleet kokemukasia esim. joltain läheiseltä ihmiseltä? Onko ollut apua? Veiko pois koko migreenin, myös auraoireet? Oliko ehkä jotain haittoja?

Olen menossa kohtapuoliin Botox-hoitoon, koska migreenin hoitojen suhteen muu tie on kuljettu loppuun tehottomana/sopimattomana.

4

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ksinny56s

      Minulla on ollut kolme eri pistäjää, 5 kertaa laitettu. Ekalla kerralla
      auttoi jonkun verran, myöhemmät ei.

    • hilla

      minulle on pistetty botoxia.krooniseen migreeniin.eka kerralla pistettin kipulääke,rentouttava ja botox.kipu oli poissa vuoden verran.viime kuusa uusi satsi.kipupäivät vähentyneet,voin viettää normaalia elämää.ennen kipu hallitsi elämääni ja kipu jatkui vuosia yhteen menoon.ei botox kaikille auta,mutta minä sain avun.minulle on kokeiltu kaikki mahdolliset estolääkeet apua ei löytynyt.

    • Aurallinen migreeni

      Hilla, sinulla onkin tuo toiminut tosi hyvin :) Onko sulla aurallinen migreeni ja jos, niin auttoiko Botox myös auraoireisiin?

      Mä olen menossa piikitettäväksi huomenna. Toivoa siis on.

      • hilla

        ei ole aurallinen migreeni.mutta migreeni oli niin pahana monesti että makasin koko päivän ja oksensin.ei kärsinyt liikutella päätä ja kaikki hajut oksettivat.paljon olin poissa töistä ja viimein psyyke petti.tuli masennus ja pääsin eläkkeelle.ei tarvitse miettiä kykenenkö töihin.oksennus päivät ovat jääneet pois ja kipu on huomattavasti helpottunut.voimia sinulle!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      198
      11773
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5549
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2857
    4. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      15
      2484
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2455
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      2023
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1949
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1911
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1727
    10. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      34
      1670
    Aihe