Botox-kysely

Aurallinen migreeni

Tuolla aiemmin kysyttiinkin tästä, mutta oli vain muutama vastaus. Onko nyt oikeasti kyseessä kovinkin harvinainen migreenin hoitomuoto?

Olen yrittänyt etsiä netistä kaikkea mahdollista tietoa Botoxin toimivuudesta migreeniin, mutta vähän löytyy. Virallinen näkemys on, että 50% potilaista saisi siitä avun ja heille, joille auttaa, teho olisi useita kuukausia. Lisäksi on erittäin kallis hoito, jos joutuu yksityiselle menemään.

Onko täällä joku ollut Botox-hoidossa? Tai oletteko kuulleet kokemukasia esim. joltain läheiseltä ihmiseltä? Onko ollut apua? Veiko pois koko migreenin, myös auraoireet? Oliko ehkä jotain haittoja?

Olen menossa kohtapuoliin Botox-hoitoon, koska migreenin hoitojen suhteen muu tie on kuljettu loppuun tehottomana/sopimattomana.

4

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ksinny56s

      Minulla on ollut kolme eri pistäjää, 5 kertaa laitettu. Ekalla kerralla
      auttoi jonkun verran, myöhemmät ei.

    • hilla

      minulle on pistetty botoxia.krooniseen migreeniin.eka kerralla pistettin kipulääke,rentouttava ja botox.kipu oli poissa vuoden verran.viime kuusa uusi satsi.kipupäivät vähentyneet,voin viettää normaalia elämää.ennen kipu hallitsi elämääni ja kipu jatkui vuosia yhteen menoon.ei botox kaikille auta,mutta minä sain avun.minulle on kokeiltu kaikki mahdolliset estolääkeet apua ei löytynyt.

    • Aurallinen migreeni

      Hilla, sinulla onkin tuo toiminut tosi hyvin :) Onko sulla aurallinen migreeni ja jos, niin auttoiko Botox myös auraoireisiin?

      Mä olen menossa piikitettäväksi huomenna. Toivoa siis on.

      • hilla

        ei ole aurallinen migreeni.mutta migreeni oli niin pahana monesti että makasin koko päivän ja oksensin.ei kärsinyt liikutella päätä ja kaikki hajut oksettivat.paljon olin poissa töistä ja viimein psyyke petti.tuli masennus ja pääsin eläkkeelle.ei tarvitse miettiä kykenenkö töihin.oksennus päivät ovat jääneet pois ja kipu on huomattavasti helpottunut.voimia sinulle!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2485
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      40
      1634
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      141
      1286
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      293
      1086
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      314
      1036
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      1012
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      22
      975
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      926
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      814
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      783
    Aihe