Tuolla aiemmin kysyttiinkin tästä, mutta oli vain muutama vastaus. Onko nyt oikeasti kyseessä kovinkin harvinainen migreenin hoitomuoto?
Olen yrittänyt etsiä netistä kaikkea mahdollista tietoa Botoxin toimivuudesta migreeniin, mutta vähän löytyy. Virallinen näkemys on, että 50% potilaista saisi siitä avun ja heille, joille auttaa, teho olisi useita kuukausia. Lisäksi on erittäin kallis hoito, jos joutuu yksityiselle menemään.
Onko täällä joku ollut Botox-hoidossa? Tai oletteko kuulleet kokemukasia esim. joltain läheiseltä ihmiseltä? Onko ollut apua? Veiko pois koko migreenin, myös auraoireet? Oliko ehkä jotain haittoja?
Olen menossa kohtapuoliin Botox-hoitoon, koska migreenin hoitojen suhteen muu tie on kuljettu loppuun tehottomana/sopimattomana.
Botox-kysely
4
172
Vastaukset
- ksinny56s
Minulla on ollut kolme eri pistäjää, 5 kertaa laitettu. Ekalla kerralla
auttoi jonkun verran, myöhemmät ei. - hilla
minulle on pistetty botoxia.krooniseen migreeniin.eka kerralla pistettin kipulääke,rentouttava ja botox.kipu oli poissa vuoden verran.viime kuusa uusi satsi.kipupäivät vähentyneet,voin viettää normaalia elämää.ennen kipu hallitsi elämääni ja kipu jatkui vuosia yhteen menoon.ei botox kaikille auta,mutta minä sain avun.minulle on kokeiltu kaikki mahdolliset estolääkeet apua ei löytynyt.
- Aurallinen migreeni
Hilla, sinulla onkin tuo toiminut tosi hyvin :) Onko sulla aurallinen migreeni ja jos, niin auttoiko Botox myös auraoireisiin?
Mä olen menossa piikitettäväksi huomenna. Toivoa siis on.- hilla
ei ole aurallinen migreeni.mutta migreeni oli niin pahana monesti että makasin koko päivän ja oksensin.ei kärsinyt liikutella päätä ja kaikki hajut oksettivat.paljon olin poissa töistä ja viimein psyyke petti.tuli masennus ja pääsin eläkkeelle.ei tarvitse miettiä kykenenkö töihin.oksennus päivät ovat jääneet pois ja kipu on huomattavasti helpottunut.voimia sinulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M817476Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044794Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn734748HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen784188Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584160Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333659Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e623142Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty682826Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401980- 471715