Miten kuuma on Hurghadassa normaalisti syyskuussa ? Onko siihenaikaan paljon turisteja?
Suomesta ei tietääkseni vielä syyskuussa tehdä valmismatkoja ?
Hurghada syyskuussa
5
1046
Vastaukset
- sellaset
Siellä on silloin 35 tai jopa 40.
Mutta miksi mennä Hurghadaan joka on
Egyptin takapihaa ja kurjin Egyptin kohteista ?
Jos tykkää rantalomasta niin ennemmin
Sharm el Sheikhiin/Naama Bayhin ja jos
kulttuurista niin Luxoriin.- Tuuli
Miksi takapiha ????
Eikö Egyptin kaikissa rantakohteissa meno ole suurinpiirtein samanlaista ? - OnKäyty
Tuuli kirjoitti:
Miksi takapiha ????
Eikö Egyptin kaikissa rantakohteissa meno ole suurinpiirtein samanlaista ?Hurghadassa ku poistut hotelli alueelta ni oot melkeen ku kaatopaikalla, sharmi taasen on tosi hieno ja puhdas paikka. kaikki vähä kalliimpaa, mutta silti vielä halpaa ja sen arvosta.eläkä missaa sukellusta!!viimeks nähtii järjettömän kokone tonnikala.
- Aurinkofani
OnKäyty kirjoitti:
Hurghadassa ku poistut hotelli alueelta ni oot melkeen ku kaatopaikalla, sharmi taasen on tosi hieno ja puhdas paikka. kaikki vähä kalliimpaa, mutta silti vielä halpaa ja sen arvosta.eläkä missaa sukellusta!!viimeks nähtii järjettömän kokone tonnikala.
heippa! Ollaan lähdössä Egyptiin lokakuussa 12pv. Siellähän alkaa se paastoaika n.16.10, onko kukaan ollut siellä siihen aikaan? Matkaoppaassa sanotaan, että voi hidastaa palveluja hotelleissamme, mitä tarkoittaa käytännössä?ravintoloitakin on kuulemma päiväsaikaan suljettuina silloin, lie tuolla kuitenkin joku paikka aukikin päivisin.. Kokemuksia, ihmiset! Kiitoksia jo paljon etukäteen. (Eikä mitään Folken ajatuksia maailman paskimmasta paikasta.. sillä Folken ajatukset ei kiinnosta ollenkaan. Rehellisiä mielipiteitä, thänk juu!)
- ramadan
Aurinkofani kirjoitti:
heippa! Ollaan lähdössä Egyptiin lokakuussa 12pv. Siellähän alkaa se paastoaika n.16.10, onko kukaan ollut siellä siihen aikaan? Matkaoppaassa sanotaan, että voi hidastaa palveluja hotelleissamme, mitä tarkoittaa käytännössä?ravintoloitakin on kuulemma päiväsaikaan suljettuina silloin, lie tuolla kuitenkin joku paikka aukikin päivisin.. Kokemuksia, ihmiset! Kiitoksia jo paljon etukäteen. (Eikä mitään Folken ajatuksia maailman paskimmasta paikasta.. sillä Folken ajatukset ei kiinnosta ollenkaan. Rehellisiä mielipiteitä, thänk juu!)
Itse olin viime vuonna ramadanin aikaan Tunisiassa ja siellä ainakin paikallisten paasto vaikutti siten, että mitkään ruokapaikat ei ollu päivällä auki (näkyvällä paikalla ainakaan = kaikki terassit kiinni). Aurinko laskee viideltä, jonka jälkeen paikalliset saa syödä.. eli häipyvät pariksi tunniksi kotiin syömään ja kaikki on kiinni ja ruuhkat voivat olla aika hurjia.
En tiedä Egyptistä (siellä voi olla tietenkin toisin), mutta itse en menisi mihinkään muslimi maihin enää ramadanin aikana, koska nälkä siellä tulee.
Jos matka on puolihoidolla tai edes aamupalalla niin sittenhän tietenkin pärjää.. meillä ei ollut.
Ihmiset voivat olla hiukan töykeämpiä, koska eivät saa syödä, juoda, polttaa eikä lempiä ramadanin aikana auringon nousun ja laskun välillä. Mieti omalle kohdallesi.. jaksaisitko hymyillä?
Hyvää matkaa kuitenkin, ehkä teidän kohteessa (et maininnut)ei ole niin tarkkaa.. Oltiin Sharm el Sheikh:ssä Egyptissä toukokuussa ja koska se on pelkästään turistien kansoittama kaupunki siellä ramadanin vaikutukset tuskin näkyvät niin voimakkaasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2463128Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell181740Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.231443Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1311269- 1041258
- 761182
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531062Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581045- 135972
Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717967