Heips!
Varasimme eilen matkan Rethymnoniin ja hotelliksi valittiin Palm Beach. onko kellään kokemuksia kyseisestä hotellista? Rethymnonista voi muutenkin kertoa kokemuksia, olisi kiva tietää millainen paikka on kyseessä :)
Varasimme eilen matkan Rethymnoniin ja hotelliksi valittiin Palm Beach. onko kellään kokemuksia kyseisestä hotellista? Rethymnonista voi muutenkin kertoa kokemuksia, olisi kiva tietää millainen paikka on kyseessä :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Heips vaan :D!
Olimme Palm Beachissa kesä-heinäkuun vaihteessa pari vuotta sitten.
Palm Beach on pieni rento ja lämminhenkinen hotelli jossa oli ainakin silloin Finnmatkojen opaspalvelu, en kylläkään muista oliko opas joka päivä hotellissa vai muutamana päivänä viikossa, mikä lie käytäntö nykyään.
Söimme hotellissa aamiaisen, silloin aamiainen maksoi hotellissa asuville 5 euroa, valitsi aamiaislistalta minkä kokoonpanon tahansa.
Joka päivä oven alta oli työnnetty tarjous asukkaille päivällisestä joka sisälsi alkupalan/pääruuan/jälkiruuan sekä juomat, hinta vaihteli kymmenen euron molemmin puolin. Söimme sen parina iltana, ei erikoista, muttei hassumpaakaan. Hotellissa oli yhtenä iltana ns. Kreikkalainen ilta esiintyjineen jotka tempasivat yleisöä mukaansa.
Rantahan on ihan tien toisella puolella, rantatuoleista sai alennuksen kun sanoi asuvansa Palm Beachissa. Hain rannalle club sandwichi-noutoaterian hotellimme läheisestä italialaistyyppisestä ravintolasta. Ostin myös rannalla kiertäneeltä donitsimyyjältä donitseja kun kuulin niitä kehuttavan, en olisi uskonut mutta hyvää oli.
Hotellihuoneet olivat peruskämpät, hyvä jääkaappi ja kahvinkeitin ja kylppäri, ankea sisustus mutta kaikki toimi. Makuuhuoneessa oli lisämaksullinen kaukosäätimellä toimiva ilmastointi. Meillä oli kaksio jossa sisääntulohuoneessa oli sänky ja televisio sekä ruokailuryhmä, välissä käytävämallinen keittiö jonka jälkeen oli varsinainen makuuhuone ilmastoinnilla peilipöytineen ja parveke.
Kelpo hotelli jos arvostaa ystävällistä palvelua eikä vaadi luksusta/mukavuuksia vaan perusasiat riittävät hyvällä rannalla.
Palm Beachista oli kävelymatka vanhaankaupunkiin, joka oli ihana kierreltävä. Kerran kiirehdimme takaisin hotelliin ehtiäksemme rannalle, joten otimme taksin ja se maksoi 5 euroa. Kerran söimme kalliissa satamaravintolassa, ei ihmeellistä mutta kallista, näköalasta ja ilmapiiristähän siinä maksoi.
Paras ruoka oli vanhan kaupungin Symposiumissa (joku metsästäjänleike) jossa myös parhaat club sandwichit. Hotellistamme oikealle jonkun matkaa käveltäessä oli hyvä kiinalainen ravintola.
Ostimme sataman toimistosta liput parin tunnin merireissulle, parituntinen riitti kovasti siitä lajista, oli kiva nähdä mereltä käsin Rethymnonin seutua.
Rethymnon nousi heti kreikanlomiemme ykköseksi.
Minä sanoin etten makaa rannalla, mutta ranta oli niin käytettävän ihana että pakkohan siellä oli päivittäin käydä. Jos aamupäivällä maksoi rantatuolin ja päivällä kävi kylillä, mutta iltapäivällä mieli teki uudelleen rannalle, oli maksettu lippu vielä voimassa.
Vaateostoksilta ei voinut myöskään välttyä.
Markkinoillakin kävimme, mutta sieltä ei käteen jäänyt oikein mitään, tunnelma lähinnä.
Ihanaa lomaa!
Kiitos oikein paljon kun jaksoit kirjoittaa kokemuksista ja vinkeistä kanssa! :) Kuulostaa kyllä hyvältä ja luulisin että tullaan nauttimaan matkasta :)