Pennun parhaaksi(ko)??

Pitääkö pennun kanssa leikkiä aina kun se on hereillä?? Eli kun se on hereillä ja vinkuu ja tuo lelun, niin pitää leikkiä niin kauan et se väsyy ja menee taas nukkumaan??
Ja kun pentu haluaa ulos muuten vain ja ei päästä, ni onko kuitenki parempi et sen päästää sinne silloin kun se haluaa???
Pentu on jo sisäsiisti, eli ei tarvitsisi sen takia joka kerta päästää että se oppii sen siisteyden.
Kun jos sen kanssa ei leiki kun se herää, se on levoton, ulisee/vinkuu, hyppii vasten, koettaa saada kaikin tavoin huomion, ulvoo ja haukkuu.
JOS EI näin tehdä, niin miten tuon s**tanan ulinan uikutuksen huomion haun levottomuuden saa pois??
15269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Teeppä niinpäin, että sinä kutsut sen leikkiin ennen kuin se ehtii pyytää sua. Pientä koulutusta sinne leikin keskelle, niin kuluttaa energiaa paremmin. Ulkona tietty hengaillaan muutenkin kuin vain tarpeitten teon ajan... S**tanan uikutus lakkaa, kun olet antanut sille tarpeeksi tekemistä ja se on tyytyväinen. Mieluummin niin, että sinä viet ja koira seuraa, eikä noin että koira tulee ohjaamaan sua ja sä toteutat kaikki koirasi toiveet =D

Sen takia se ulisee/vinkuu/hyppiivasten/ulvoo/haukkuu, kun se sillä toiminnalla on saanu suhun liikettä ;)

Äänestä
  • Joo siis se uikutus alkaa yleensä sillo ku herää ja päässy ulkona käymään, et ku haluu et leikin sen kaa

    Äänestä

"JOS EI näin tehdä, niin miten tuon s**tanan ulinan uikutuksen huomion haun levottomuuden saa pois?? "

- Vaihtoehto nr1: Vedä keuhkot täyteen ilmaa, karjaise perkele, noin 210dB voimalla, tai ainakin niin lujaa että pikkulinnut tippuu oksilta. Kun teet tämän sisäänvedon jatkossa riittävän suurieleisesti, niin voit jättää jälkimmäisen vaiheen pois tai ainakin pienentää niitä desibelejä.

Äänestä
  • naurahdin :'DDDDD

    Äänestä

Ja entäs ku kuulin, et ei sais pitää noit sen leluja näkösäl koko ajan, siis et ei saa olla toi lelulaatikko lattial mist se voi omaa tahtia käydä lelun hakemas, ni pitääks tä paikkansa??? Mä oon aatellu et se o hyvä olla esil ni se saa omaa tahtii leikkii, tosin se ei osaa leikkiä yksin mut siis jos se oppis yksinki leikkiin

Äänestä

Älä leiki pennun kanssa koko ajan sen hereillä ollessa. Pennun on hyvä oppia olemaan itsekseenkin ja itsenäistymään. Pentu oppii myös nopeassti siihen, että teet aina niin kuin se haluaa. Aloita leikit siis aina itse ja lopeta, kun on hauskinta. Älä ole huomaavinasi vikinöitä tai leikkiyrityksiä. Pidä osa leluista pennun saatavilla, mutta piilossa ne lelut, joilla sinä leikit pennun kanssa. Ota ne esille vain, kun sinä haluat leikkiä.

Sama juttu ulos menossa, älä tottele joka kerta koiraa. Pidä huolta, että se pääsee kuitenkin tarpeilleen tarpeeksi usein.

Äänestä

Joo no kai täs pitää alkaa ostelee korvatulppia, ni josko tuo tuosta rauhoittuis vaatimuksiensa kanssa. Tulee mieleen uhmaikäne kakara ku tuon vikinöitä kattelee, se ois vaa nii helppoo tehdä mitä se haluaa ni ei tarvis kuunnella sitä kitinää. Taidankin tästä mennä kauppaan ostamaan kuulokkeet missä radio :D

Äänestä

Pointti on siinä, että järjestät sille tekemistä -siis teette yhdessä- niin paljon, ettei sen tarvitse tulla hakemaan sitä tekemistä -jatkuvasti- ja ne harvat kerrat, kun tulee hakemaan, kieltäydyt.

Eli paaaaaaaaljon ulkona liikkumista, koulutusta, aivotyöskentelyä. Tarjoa koirallesi tekemistä. Sillä on tylsää! Se purkaa energiansa johonkin kohteeseen. Joko sä annat sallitun kohteen, tai sitten se etsii jonkun muun...

Koiralla voi olla lelulaatikko lattialla. Lisäksi on hyvä olla kaapissa sellaiset spesiaalilelut, joita käytät myöhemmin koulutuksessa ja joitten kanssa se saa leikkiä superisti sun kanssa. Sen takia ne pysyy kaapissa, ettei ne ole saatavilla koko aikaa -> arvo vähenee.

Rauhottuminen on hyvä opetella myös ja se, että "nyt leikki loppui". Tämän jälkeen ei enää leikitä. Piste. Vaikka koira kuinka ulisee ja hyppii, leikki ei jatku. Mene itse puuhaamaan jotakin muuta ja ilmaise eleilläsi koiralle, että on aika rauhottua ja alkaa levätä. Lue vaikka kirjaa.

Äänestä

Anna huutaa, kyllä se jossakin vaiheessa periksi antaa.
Silloin olet pahasti tassun alla jos annat ulinalle ja lelujen tuomisille aina
periksi.
Koira oppii pian että saa pompottaa sinua mielensä mukaan, siihen älä ryhdy
tai on pian hankaluuksia luvassa.
Laita vaikka korvatulpat tai mp3sesta jotakin soimaan, jos tiedät että koiralla ei
ole hätä voi jättää sen surutta kitisemään. Se kysyy hermoja ja hieman aikaa mutta kyllä se siitä.
Kun hyppii ja haukkuu voit jättää huomiotta tai komentaa omalle paikalleen rauhoittumaan.
Laitan edelleen oman 1,5v uhmakkaan herrani vessaan jäähylle jos ei mikään muu toimi.

Äänestä
  • joka tehoaa ainakin meidän rekkuun on että jättää siitä mp3:sesta ne korvakuulokkeet pois ja ohjaa äänet kaiuttimeen. Sitten konepajamusiikki päälle ja nupit kohden kaakkoa. Ei tarvi kauan väitellä kun koira jo keksii parempaa tekemistä.

    Äänestä

Toi o kyl oudoksuttanu, et pitääks tosiaan temuta sen kaa koko ajan, et eiks koirat osaa ottaa lunkistikki nukkumisen jälkee va aina pitäis olla jtn tekemistä, vai onkse va toi pentuvaihe et koko ajan pitää jotain tehä?? Vai onkse va se koira joka haluaa temuta koko ajan, mut näin ei kuitenkaa ''saa'' tehdä??

Ja mite se sit oikee opetetaan paikalle rauhoittumaan?? Mun frendi kerran konahti mulle, ku käskin koiran nukkumaan ku remus koko ajan (sen sanan ymmärtää pentu - ja on täys seko vieraita ollessa) et ei koiraa sa pakottaa nukkumaan jos sitä ei nukuta, et se kyl menee si omia aikojaan nukkuun ku sitä väsyttää. Ja tä mun frendi o kehuskellu omilla koirankoulutus taidoil, et sil o ollu kultsi mink oli kouluttanu alusta loppuun nii et se pysy lenkeil irti vierel jne. Ja sen mielest en sais komentaa tota koiraa nii paljo, et nätisti ja ilosesti puhumal pitää ain saada pois pahoja tekemästä, sen mielestä lenkeillä ku tulee vastaantulija, ni pitää pysähtyä siihen odottaan et o ohitettu eikä antaa mitää käskyä koiralle et sit se kuulema oppii siihe et ku lenkeil tulee joku vastaan ni pitää pysähtyä eikä mennä hyppiin sitä toista vaste. Mitähä vielä, niii ja lenkeil jos toi pentu alkaa uikuttaa vaik sitä et sitä jännittää joku uus tai vastaavaa, ni pitää hyysätä et ei o mitää hätää ja puhua lempeest sille ni se oppis sitä kautta et ei tartte pelätä

Äänestä
  • Jotkut koirat eivät osaa rauhoittua itsekseen, silloin niille pitää se opettaa. Eli käskystä koira tietää että nyt kierrokset vähemmälle. Sen voi tehdä sillä että aina kun koira on ihan päätön, sanot selkeän käskyn esim rauha ja laitat sen hihnaan ja hihna lyhyelle jalan alle. Kun pentu rauhoittuu siinä, pysytte siinä hetken rauhoittuneena ennen kuin vapautat pennun. Näin ajan myötä pentu tajuaa että kyseinen käsky edellyttää rauhoittumista.
    Ohituksissa kukin omalla tyylillä, jotkut istuttavat koiransa (mikä ei ole koiran terveyden kannalta fiksua talvella jos ei pitkäkarvainen) ja toiset liikkuvat. Oma koirani opetettu että hihnassa ei tervehditä, ihan vain sillä että pentuna kun se oli hihnassa niin ei ikinä päässyt tervehtimään vastaantulijoita. Ei kestänyt kauaa että koira tajusi olla odottamatta tervehtimisiä. Vaikeinta on varmistaa ettei vastaantulevat päästä koiraansa tervehtimään :)

    Jos pentu oikeasti pelkää jotain on parempi olla hiljaa jotta koira ei ahdistu enempää äänesi ansiosta tai ala liittämään sitä pelkoon. Ole vain hiljaa ja rauhallinen ja anna pennun itse huomata ettei mitään pahaa tapahdu ja suo sille aikaa palautua. Kun se taas rauhoittuu niin kehut sitä ja jatkatte mitä ikinä olittekaan tekemässä.

    Äänestä

  • Sellasia ne jotku lapsukaiset on, ettei kävelyaskeltakaan malta ottaa :D Koiravauvat alkaa onneks rauhottua jo siinä vuoden iässä ihan selkeästi ;) Mulla oli kunnon on/off-vaavi, joka sananmukaisesti valveillaollessaan pelkkää viipellystä ja remuumista (syödessään pysyi paikallaan) ja sitten kuukahti nukkumaan. Rauhallinen oleminen alkoi tulla kuvioihin vasta 6-7 kkn ikäisenä ehkä.

    Äänestä

  • Joobax kirjoitti:

    Sellasia ne jotku lapsukaiset on, ettei kävelyaskeltakaan malta ottaa :D Koiravauvat alkaa onneks rauhottua jo siinä vuoden iässä ihan selkeästi ;) Mulla oli kunnon on/off-vaavi, joka sananmukaisesti valveillaollessaan pelkkää viipellystä ja remuumista (syödessään pysyi paikallaan) ja sitten kuukahti nukkumaan. Rauhallinen oleminen alkoi tulla kuvioihin vasta 6-7 kkn ikäisenä ehkä.

    Noh josko tämä tästä, tuntuu et kasvattaja laittanu muutaman ylimääräsen duracel patterin tuoho ku energiaa tuntuu riittävän ku pienessä - korjaan - jättimäisessä kylässä. Ja ennen ku joku saa mun puheista sellasen selon ettenkö koiran kaa mitää tekis, ni on meil tottis aluillaan ja ''koti jälkeä'' ja etsimist (

    Äänestä

  • neuvoton alokas kirjoitti:

    Noh josko tämä tästä, tuntuu et kasvattaja laittanu muutaman ylimääräsen duracel patterin tuoho ku energiaa tuntuu riittävän ku pienessä - korjaan - jättimäisessä kylässä. Ja ennen ku joku saa mun puheista sellasen selon ettenkö koiran kaa mitää tekis, ni on meil tottis aluillaan ja ''koti jälkeä'' ja etsimist (

    kun koirasi täyttää kuusi, niin alkaa olla jo kohtalaisen rauhallinen rekku. Yritä kestää vaan ja jaksaa karata koiran kanssa täysillä. Sitten se helpottaa. Ensimmäiset merkit näet jo puolivälissä eli siinä kolmen vuoden korvilla. Kokemusta on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


neuvoton alokas kirjoitti:

Pitääkö pennun kanssa leikkiä aina kun se on hereillä?? Eli kun se on hereillä ja vinkuu ja tuo lelun, niin pitää leikkiä niin kauan et se väsyy ja menee taas nukkumaan??
Ja kun pentu haluaa ulos muuten vain ja ei päästä, ni onko kuitenki parempi et sen päästää sinne silloin kun se haluaa???
Pentu on jo sisäsiisti, eli ei tarvitsisi sen takia joka kerta päästää että se oppii sen siisteyden.
Kun jos sen kanssa ei leiki kun se herää, se on levoton, ulisee/vinkuu, hyppii vasten, koettaa saada kaikin tavoin huomion, ulvoo ja haukkuu.
JOS EI näin tehdä, niin miten tuon s**tanan ulinan uikutuksen huomion haun levottomuuden saa pois??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu