Pudiksesta kurjuuskeskus?

Pitäisikö meijän tehdä pudiksesta kurjuuskeskus? Turistit voisivat tulla katsomaan kurjuutta, köyhyyttä ja tulevaisuuden puuttumista. Idealla täällä ei onnistu mikkään.
3157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kurjuuskeskus onnistuisi samalla periaatteella kuin Siuruan Kansantasavalta eli Konttilan kulttuurikeskus Siurualla, jonne kunnan johtavat uskovaiset ei eksy, mutta etelän turisti tulee ihmettelemään " ihanan köyhää taiteilijaa", jos Pudasjärven keskusta täytettäisiin julkisella taiteella ja luotaisiin mielikuva " ihanan köyhästä" Pudasjärvestä, saataisiin ihmeteltävä harhakuva kaupungista, millä niillä on tähän varaa? Ihmiset on nähneet muuallakin hirsitalokortteleita.

Äänestä

Arvoisa taiteilijakin on vain tavallinen ihminen.MINÄ, MINÄ, MINÄ
Tehtäväs on edustaa meitä ihmisiä jotka sua on sinne äänestäneet ja lopettaa tuo naukuminen itsestäs.
Voitko käsittää?????

Äänestä

Jokainen edustaa itseään, taidettansa Tykkyläinen ei saa muuten esille kuin tuomalla itsensä julki.

Miten laulaja saa nimensä esille? yllätys yllätys, naukuu itsestään kaikkiin suuntiin.

Taiteilijat ovat voimakkaita persoonia, ja itseluottamus sitä luokkaa että uskaltaa tehdä.

Sinäkin voisit kertoa itsestäsi ja huudella MINÄ, MINÄ, MINÄ, mutta ei ilmeisesti oo tarvista/itseluottamusta.

En edes äänestäny Tykkyläistä, mutta silti kiinnostaa hänen puuhansa.
Kyllä Tykkyläinen, Kuukasjärvi ja kumppanit on alkanut sinuakin edustaa, olet varmaan lehtiä lukenut

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kurjuus matkailuvaltiksi kirjoitti:

Pitäisikö meijän tehdä pudiksesta kurjuuskeskus? Turistit voisivat tulla katsomaan kurjuutta, köyhyyttä ja tulevaisuuden puuttumista. Idealla täällä ei onnistu mikkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu