Harkitsen Samsung Galaxy Ace-matkapuhelimen ostoa. Ostopäätöstä häiritsee käyttöjärjestelmä. Voiko Androidiin tulla virus esimerkiksi flashin tai javan kautta? Tai voiko virus yllättäen hyökätä puhelimeen kesken turvallisten sivujen selaussession?
Voiko Android-puhelimeen tulla virus noin vain?
10
2187
Vastaukset
Ei voi. Android käyttikseen tulee viruksia Google Playn kautta, jos sieltä lataa epämääräisiä sovelluksia, joissa ei ole yhtään kommenttia tai tähteä.
http://www.uusisuomi.fi/raha/109876-yli-50-android-ohjelmasta-loytyi-virus-–-tassa-lista
Ja ilmaislla virustorjunta ohjelmat eivät välttämättä tunnista viruksia:
http://www.puhelinvertailu.com/uutiset.cfm/2011/11/14/androidin_ilmaisella_virustutkalla_ei_valty_viruksilta- xman
Tässä jokin aika sitten Google Playn kautta yritettiin yhtä haitaketta asennuttaa puhelimiin. Kyseinen nenäläinen sovellus näyttäytyi Google Playn omat sovellukset näkymässä päivitystarvetta, vaikka siis sovellusta ei oltaisi asennettu puhelimeen. Siinä kun on automaattipäivitykset päällä tai painaa epähuomiossa päivityspainiketta niin puhelimessa on ties mikä haitake itäisen kansallisen turvallisuuden parantamiseksi. Google poisti ongelman kohtuu nopeasti, mutta moneenko puhelimeen tuo haitake ehti tarttua?
Älypuhelimissa on se huono puoli että jokainen ladattava ohjelma pyytää ties mitä oikeuksia, ja ilman hyväksymistä sitä ohjelmaa ei voi asentaa. Pitäisi olla root-tason oikeudet jotta saa palomuuriohjelmilla ym. työkaluilla estettyä yksittäisen ohjelman tiettyjen ominaisuuksien toiminna, esim. verkkoyhteydet. Ja roottaaminen vie puhelimesta takuun, eikä sitä viitsi suurin osa muutenkaan tehdä. Puhelimessa voi siis piilossa järjestelmätasolla häärätä mitä vain tallentamassa ja lähettämässä tietoja, eikä sitä millään pysty huomaamaan. Tietokonepuolella palomuurisoftilla pystyy seuraamaan verkkoyhteyksiä ja estämään niitä. Puhelimet taas on tehty täysin käyttöjärjestelmän valmistajan, phelinvalmistajan ja ohjelmayritysten ehdoilla. - xman
xman kirjoitti:
Tässä jokin aika sitten Google Playn kautta yritettiin yhtä haitaketta asennuttaa puhelimiin. Kyseinen nenäläinen sovellus näyttäytyi Google Playn omat sovellukset näkymässä päivitystarvetta, vaikka siis sovellusta ei oltaisi asennettu puhelimeen. Siinä kun on automaattipäivitykset päällä tai painaa epähuomiossa päivityspainiketta niin puhelimessa on ties mikä haitake itäisen kansallisen turvallisuuden parantamiseksi. Google poisti ongelman kohtuu nopeasti, mutta moneenko puhelimeen tuo haitake ehti tarttua?
Älypuhelimissa on se huono puoli että jokainen ladattava ohjelma pyytää ties mitä oikeuksia, ja ilman hyväksymistä sitä ohjelmaa ei voi asentaa. Pitäisi olla root-tason oikeudet jotta saa palomuuriohjelmilla ym. työkaluilla estettyä yksittäisen ohjelman tiettyjen ominaisuuksien toiminna, esim. verkkoyhteydet. Ja roottaaminen vie puhelimesta takuun, eikä sitä viitsi suurin osa muutenkaan tehdä. Puhelimessa voi siis piilossa järjestelmätasolla häärätä mitä vain tallentamassa ja lähettämässä tietoja, eikä sitä millään pysty huomaamaan. Tietokonepuolella palomuurisoftilla pystyy seuraamaan verkkoyhteyksiä ja estämään niitä. Puhelimet taas on tehty täysin käyttöjärjestelmän valmistajan, phelinvalmistajan ja ohjelmayritysten ehdoilla.Tämä sama siis Android-puhelinten lisäksi Nokian ja Applen puhelimissa, ja yleensäkin kaikissa älypuhelimissa, joten Androidin ostoa ei kannata tästä syystä empiä.
- en harkitse enää
Tuo on kyllä hyvä tietää. Pitää vain tarkkaan katsoa mitä lataa. Kiitos erittäin paljon vastauksesta :)
- WinSontaaa
Ei voi..
Tai siis kaikkihan tässä mailmassa mahdollista,, Mutta Android kaikista turvallisin.. puhelimista..
Näin väittää kalifornian yliopiston testit.
Ja ne appvirukset mitä androidiin on.. on melko harmittomia..
ei kuin iphone rootkit virukset joita ei saa edes pois..
android ei anna haittaohjelman kopioida itseään, joten se lähtee kun poistaa sovelluksen.- apuaa
Mutta mitäs nyt? Minulle tuli edellisiltana tekstari, ihan harmittoman oloinen, tuntemattomalat henkilöltä (hain numeropalvelusta tiedot, en ole koskaan kuullutkaan) viesti vaikutti vain vahingossa väärään numeroon lähetetyltä. Tänään Zoner antivirus ilmoitti päivittäistarkistuksen yhteydessä, että että MyUploads sisältää troijalaisen!? Ei suostu poistamaan. En ole ladannut lähipäivinä, enkä juuri paljon muutenkaan, mitään sovelluksia. Tuo virustorjunta ajaa tarkistuksen automaatilla joka päivä, Eilen ei ollut mitään. Mitenhän tuon sais poistettua? Nimeltään on seuraava: Troijan.AndroidOS.Agent.A ja sijainti tosiaan My Uploads.
Toi virustorjunta ohjelma on aika tuntematon minulle, mutta oletko kokeillut poistaa sen jollakin toisella ohjelmalla? Kuten esimerkiksi Nortonilla? Sen saa Google Playsta.
- Windows sucks!
Pentti Nelonen jälleen suoltamassa silkkaa s-o-n-t-a-a.
- kysymyspoika123
saako joka samsungin andoid puhelimeen play kaupan
Saa ja suurimmassa osassa se on jo valmiina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572814Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "402445SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past942010Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851315Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301159Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155851Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m80784Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52706Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44682- 43675