Redang - Lang Tengah - Perhentian -saarihyppelyyn vinkkejä

La Kana

Hei!

Perheemme on lähdössä kesäkuussa Malesiaan. Olemme ensin pari yötä Singaporessa, josta sitten lentäen Redangin saarelle. Redangilta on tarkoitus siirtyä Lang Tengahille ja sieltä vielä Perhentianille. Majoitukset ovat kuta kuinkin katsottu valmiiksi ja osittain varattukin.

Nyt sitten kiinnostaa kaikki kokemukset ja extratieto ko. saarista. Singaporen hulinan jälkeen intressimme kallistuvat lähinnä rentoon oleiluun, snorklailuun ja omatoimiseen seikkailuun saarien puitteissa. esim. jos löytyisi viidakkopolkuja tai jos on mahdollista vuokrata kanootteja jne...

Kaikki vinkit lapsiperheen rentoon oleiluun näillä saarilla otetaan vastaan! Lapsemme ovat jo kouluikäisiä, joten mitään tenavakerhoja emme kaipaa... ;)

Kiinnostaisi myös kokemuksenne siirtymisistä saarelta toiselle. Kovasti olen etsinyt tietoa netistä ja oppaista, mutta aika nihkeästi sitä on ollut saatavilla. (Jos vertaa esim. Thaimaan saarista saatavilla olevaan tietomäärään...)

Myös ravintolavinkit kiinnostavat, tosin näiltä saarilta ei taida kauheasti löytyä muita kuin resorttien ravintolat... mikäli olen oikein ymmärtänyt.

Kiitoksia, jos joku jaksaa kirjoitella kokemuksiaan!

7

739

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • http://formin.finlan

      Suurlähetystö varoittaa liikkuvista happohyökkääjistä. Hyökkääjät liikkuvat moottoripyörällä ja heittävät syövyttävää happoa ohikulkijoiden päälle. Iskuja on raportoitu monessa eri kaupunginosassa helmikuusta 2011 lähtien. Uhrit usein naisia, mutta hyökkäyksen kohteeksi on joutunut myös lapsia ja ainakin yksi mies.

      Juomia ei suositella jätettävän vartioimatta hyvämaineisissakaan ravintoloissa. Vieraiden henkilöiden tarjoamiin juomiin kannattaa suhtautua varauksellisesti, sillä juomaan on voitu lisätä tyrmäystippoja ryöstö- tai päällekarkausaikomuksissa.

      Myös erilaiset huijaukset ovat yleisiä. Huijarit ovat usein hyvin englantia puhuvia ja luotettavilta vaikuttavia henkilöitä.

      Usein internetin välityksellä tavattu englantilaisena tai amerikkalaisena liikemiehenä esiintyvä joutuu yllättäen sairaalahoitoon. Hetken kuluttua internet-tuttava pyytää lähettämään rahaa sairaalakuluihin. Joissain tapauksissa turisti on houkuteltu uhkapeliin, jossa hänen annetaan ensin voittaa. Panosten kasvaessa uhri on menettänyt suuria rahasummia. Suurlähetystö ei voi auttaa huijattujen rahojen takaisinsaannissa.

      Luottokorttiväärinkäytösten vuoksi suurlähetystö suosittelee varovaisuutta luottokorttien käytössä. Luottokorttien kopiointia on esiintynyt niin pienissä liikkeissä kuin suurissa tavarataloissa ja hotelleissakin. Käteisostoksia tehtäessä on syytä kiinnittää huomiota setelien aitouteen.

      Epävirallisia takseja tulee välttää. Viralliset taksit ovat selvästi merkittyjä ja niillä on taksikohtainen tunnusnumero ja taksamittari. Taksit pyrkivät kuitenkin usein, etenkin turistikohteissa, ruuhka-aikoina ja sateessa, vaatimaan edeltäkäsin hintaa, joka saattaa olla moninkertainen verrattuna mittarihintaan. Parhaiten mittaritaksin saa virallisesta taksijonosta. Lentokenttien sisällä on taksien palvelupisteitä, joista myydään etukäteen maksettavia taksikuponkeja.

    • La Kana

      okei... kiitos ihan sikana.

      • Malesia-fani

        Joo, onhan noi varoitukset siellä sivuilla, mut ei se Malesia nyt ihan noin vaarallinen paikka ole kuin mitä tosta litanniasta sai kuvan. Vähän turhanpäiväistä propagandaa!
        Aivan varmasti ette siellä saarilla törmää mihinkään happohyökkääjiin. En ole kyseisillä saarilla vielä käynyt, mutta Tiomanin perusteella voisin kuvitella, että paikat ovat samantapaisia, elikkä hotlassa tietty on raflat, mutta paikallisten ravintolat eivät välttämättä ole ravintoloita suomalaisen mittapuun mukaan, esim veitsiä ei välttämättä ole aina tarjolla, astiat saattavat olla muovisia jne. Mutta ruoka oli hyvää ja halpaa.
        En ole ihan varma pääseekö Redangilta Lang tengahille suoraan veneellä vai pitääkö mennä mantereen kautta. Käsittääkseni Perhentialle on pakko mennä mantereen kautta. Se kannattaa huomioida ajankäytön suhteen. Eli yksi päivä saattaa vierähtää siirtymisessä, jos ette suoraan paatilla pääse saarelta toiselle.
        Jos Menette Kuala Terengganusta bussilla Kota Bharuun, niin liput kannattaa varata etukäteen, kesäkuussa on malesialaisilla koulujen lomat juhannuksen tienoille asti. Mutta taksikaan ei ole suomalaisittain mitenkään, tosin omalle kohdalleni osui joskus aikamoinen rallikuski ja olin todella helpottunut kun pääsimme perille ehjin nahoin.
        Aurinkorasvaa ottaisin ehkä itse mukaan saarille, kyllä sitä sieltä jostain saa, mutta hinnasta en tiedä.
        Olette varmaan huomioineet, että Berjaya airilla matkatavaraa saa olla 5 10kg, ylimääräinen maksaa.
        Kokonaisuudessaan pidän itse tosi paljon Malesiasta, paljon enemmän kuin Thaimaasta, osaksi juuri sen vuoksi että koin sen hyvin turvalliseksi, ihmiset olivat ystävällisiä ja avuliaita, ilman turhaa tyrkytystä. Ainoo missä noi saaret jää toiseksi Thaimaalle on hotellien hinta-laatusuhde. Mutta vähän reppureissaus-fiilistä mukaan niin lapsetkin saa uusia elämyksiä.
        Itsekin ootan kovasti, että heinäkuussa taas pääsen Malesiaan nauttimaan kirkkaista vesistä ja polskimaan kilpikonnien seurassa. Hauskaa matkaa teille!

        http://www.perhentian.com.my/


    • La Kana

      Kiitos Malesia-Fanille vastauksestasi!

      Rennolla fiililsellä ollaan tosiaan lähdössä reissuun lasten kanssa. Ollaan reissattu Thaimaan eri saarilla, Goassa ja Tunisiassa, joten muovilautasetkaan eivät meitä hätkäytä. :) Emme ole etsimässä viiden tähden hotellia, vaan viiden tähden lomaa, viiden tähden maisemissa. :)

      Kommentit ja kokemukset edelleen tervetulleita!

      • Malesia-fani

        Hei La Kana!
        Jos satut näkemään tämän, niin haluaistko päivittää kokemuksiasi Redangista ja Perhentiasta. Itse olin Borneon puolella Mabulilla, joka on toistaiseksi minulle se maanpäällinen taivas. Olisi kiva kuulla mielipiteitä noista kahdesta saaresta ja turismista siellä.


    • pian Malesiaan

      Nostetaan tätä puoli vuotta vanhaa ketjua.
      Olemme menossa vaimoni ja 6 kk ikäisen vauvan kanssa mm. Perhentianille ja Malesian itärannikkoa olisi tarkoitus seulia. Millaista majoitusta olette pienemmillä saarilla saaneet? Löytyykö homestay-tarjontaa helposti? Muita kokemuksia Malesian meiningeistä?

    • Pulau Perhentiania suosittelen, upeat kaksoissaaret, joiden vesissä näkee snorklaamallakin kilpikonnia ja haita (vaarattomia). Pulau Redangin jättäisin suosiolla väliin, saari on kyllä huikean kaunis, mutta tupaten täynnä kiinalaisia turisteja, mikä laskee kummasti fiilistä. Täällä Pulau Perhentianista matkatarina, josta saa hyvän kuvan saaresta: http://kerranelamassa.fi/malesia-pulau-perhentian-saaret/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      160
      1519
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1083
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      732
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      701
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      209
      664
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      645
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      566
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      45
      525
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      516
    10. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      38
      516
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      471
    12. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      469
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      457
    14. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      38
      450
    15. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      450
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      439
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      431
    18. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      423
    19. 19
      394
    20. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    Aihe