Meillä on kani. Sen nimi on Herra Neponen. Olen ajatellut ja pohtinut minkälaisia leluja kanille pitäisi tehdä ostaa tai antaa. Jos sinulla on vinkkejä niin kerro heti!
Onko kanit mielestäsi ihania?
Neponen on mun!
8256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kanit on kamalia.
Puunoksia, aktivointipallo, puulelut, kaneille soveltuva riippumatto, tunneli, pesälaatikko, tiukupallo....
älä kuule ala heti ragettaa ku näet ton viestin
Miksen? Otsikossa kysyttiin onko kanit ihania ja mä vastasin. Kaikilla oma mielipide eiks je?
ne on aivan ihania, itse omistan aikuisen kanin jonka nimi on hieno helma helmi hilla ja sen väritys on luonnon keltainen
"
Kanit juoksevat mielellään ylös ja alas. Kanit hyppivät mielellään ja pitävät myös tunnelimaisista väylistä. Myös eräänlaiset rampit sopivat kaneille. Jos kani voi harjoittaa kaivamista, aina parempi. Iso hiekkalaatikko, jossa on paljon puhdasta luonnonhiekkaa tai vaikkapa puupellettiä, on eräs hyvä kaivuualusta. Myös heiniin ja olkiin voi kaivautua. Kasa vanhoja pyyhkeitä sängyn alla tarjoaa myös kaivamisen kaltaista toimintaa. Pahvilaatikot käyvät sekä puruleluksi, kiipeilytelineeksi että piilopaikaksi. Isot kartonkiputkelot tai jopa betonirenkaat ovat useiden kanien mielestä mukavia.
Sisätiloissa vanhat paksut räsymatot ovat hyviä juoksualustoja – käpälät pitävät hyvin, ja myöskin askelasento on oikeampi kuin kovalla lattialla. Villikaneillahan kynnet pureutuvat maahan, kun taas sisäkaneilla varpaat jäävät koholle, kun kynnet eivät pureudukkaan parkettiin.
Kanit viihtyvät sekä nojatuolin päällä että alla. Tuolin päällä voi pitää esim. paksusta (kosteutta hylkivästä) ulkoilupukukankaasta tehtyä liinaa, joka on helppo tarvittaessa pestä ja josta karvat ja pöly on helppo puistella siivouspäivänä. Tuolin päältä on hyvät näköalat ympäristöön ja tuolin alla on hyvä lymytä.
Monet kanit pitävät myös tyynyistä lattialla, niissä kieriskelemällä löytyy mukavia ja vaihtelevia asentoja – tasainen lattia on tylsä.
Pureskeltavista oksista ja varvuista saa mukavaa lisäpuuhaa. Lisäksi voi tarjota pehmeämpiä puruleluja, kuten wc-paperirullia ja olkia." Lähde http://lurppa.net/kani/liikunta1.htm
Mun kanilla on ainakin semmonen tekoporkkana, ja sitä se tykkää vetää ja pureskella ku joku sen kanssa leikkii :) Ja sitten mulla on myös puuporkkanoita jota se tykkää pureskellä yms.
Kanit tykkää ilmeisesti pureskella wc-paperihylsyjä (entiset kanini rakasti niitä:D) ja oksia yms.
Ostappa kuule tämmönen:
http://i.ebayimg.com/12/!BbUzlQg!2k~$(KGrHqQH-DgEquulDe5lBKvi,rKYZw~~_35.JPG
Varmasti tykkää ja noita nailonputkia saa ainakin Stockalta.
On!!! :3
Ainakin erilaisia järsimisleluja kannattaa olla. Jotkut kanit tykkää palloista. Myös suolakiviä kannattaa testata.