Hakusessa olisi ystävällinen, mukava ja yhteyttä pitävä kasvattaja. Kokenut tietotaitaja tai tuoreehko rotua rakastava kasvattaja. Sellainen, joka ei olisi kovin remmirähjä toisia kasvattajia kohtaan. Keneltä voisi jopa ottaa sijoitukseen vaikkapa tuontikoiran? Kasvatettavat musta-harlekiini väriryhmästä ja eurooppalaista tyyppiä. Sellainen kasvattaja, joka mielellään neuvoo ruokinnassa, liikunnassa, sairauksissa, näyttelyissä yms.
Onhan kasvattajilla omia nettisivuja, joihin tutustua, ja toisilla kasvattajilla taas ei. Ja toisilla taas huonoja nettisivuja. Mutta silti on sopivan kasvattajan löytäminen vaikeaa. http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKasvattajat.aspx?R=235.2&V=5&L=-2
Kun on jo ennestään doggi, niin vaikka entisen kasvattaja on huippu tyyppi, niin haluaisin toisen eri kasvattajalta, että on monipuolisesti näkemyksiä.
Jos ei ole mitään hyvää sanottavaa, pidetään mölyt mahassa tässä ketjussa, jookos? :)
Voisitteko suositella mu-ha -väriryhmän kasvattajaa?
13
678
Vastaukset
- tuonnin omistaja
miksi et itse tuo itsellesi koiraa euroopasta???
- ketjunaloittaja
Itsellä ei ole niin paljoa tietoa tuontisäännöistä ja ulkomaisista kenneleistä puhumattakaan. Kotimaisen kasvattajan välityksellä olisi paljon helpompaa ja turvallisempaa ottaa tuontikoira vaikka sijoitukseen. Kun ei osaa valita (vielä) kotimaisistakaan kasvattajista, niin en lähde soveltamaan ulkomaille yksin. :)
- Jeesustelua
Miksi kaikesta pitää tehdä tähtitiedettä! Uusavuttomuus huipussaan..
- tyhmä
Tämmösiä nämä tanskandoggi-ihmiset ovat, älä vain kysy apua keneltäkään.. :D
- luonneterveyskauneus
TOINENKASVI:
Kennel Magic Alaunt, Eliisa Koskela Hämeenkyröstä on tavoittelemasi kasvattaja. Ei pahaa sanaa sano toisista. Harvoin esillä, mutta aito, ystävällinen, asiallinen ja vaatimaton eurooppalaistyyppisen tanskandogin kasvattaja MUHA väriryhmässä. Uskon hänen kasvattien omistajienkin yhtyvän mielipiteeseeni. Pentuja vain harvakseltaan ja Elisan tarkaan harkitsemista yhdistelmistä.
Suosittelen :)
Terkuin Anitta, Hoppinghams- kyselijääää
Koskas Hoppinghamsiin seuraavat pennut on tulossa?
- ****
kyselijääää kirjoitti:
Koskas Hoppinghamsiin seuraavat pennut on tulossa?
^Rekisteröintikiellossa vielä ainakin reilut 1.5 vuotta.
- huhhahhei kielivei
typerää .. yllämainittu ei kasvata eurooppalaista tyyppiä eli ei merkitystä sinun suhteen.
Anittan sanoma MagicAlauntti kennelin Elisa on jeees.
Ilkeitä, fanaattisia, epärehellisiä ja riidanhaastajia paljon rodun ja erityyppien kasvattajissa, viestistäsi päättellen sen tiedätkin! - mietinuneksin
Vanha aloitus, mutta aiheellinen.
Kertokaas hyviä musta harlekiini kasvattajia. Niin paljon on nyt kasvattajia uusiakin, että aiheellista kysyä mielipiteitä. Asiallisia kommentteja kiitos.- riitapukaritiskee
Ehkä parasta kysellä kennelliitosta vastuullisia kasvattajia, tai doggi piireistä.Täällä jos jonkun nimen laitaa, niin joku sen heti perään haukku, jne.Eli ei johda mihinkään ;)
- kysyvätieltäeksy
Kysy tanskandoggi yhdistyksestä. He osaavat suositella vastuullisia kasvattajia.
- Sikaasäkissä
Huomioikaa mistä ostatte koiranne. Jos kasvattaja ei edes myynti ilmoituksessa viitsi mainita emän ja isän nimeä tai omaa/ kennelin nimeä niin hälytyskellojen pitäisi oikeasti soida.
Hyvällä kennelillä on yleensä avoimet kotisivut joissa esitellään jalostuskoirat ja pentueet kuvineen. Vähintään esitellään facebookissa. Hyvä kasvattaja markkinoi avoimesti oikealla nimellään ja kennelin nimellä, koirien nimillä jopa kuvilla. Hyvä kasvattaja haluaa ehdottomasti nähdä sinut ja kutsuu sinut kotiinsa ennen kuin pentua edes myydään. Hyvä kasvattaja jopa nykyään löytyy facebookista ehkä instagramista ja mainostaa sielläkin kenneliään.
Avoimuus lisää avoimuutta ja arvostusta kenneliään kohtaan.- sukutärkeämpää
Facepuukki ja kotisivutko,ne tekee pennusta terveen ja rodunomaisen?
Minusta kannattaa tutkia sukutauluja, kyllä ilman kennelnimeäkin kasvanut pentu voi olla suuresta kennelistä ostettua parempi ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302229- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510