Minulla todettiin osteoporoosi. Olen syönyt jo vuosia kalsiumia ja d-vitamiinia purkista. D-vitamiiniarvot olivat normaalit, mutta kalsium veressä oli viitearvojen alarajassa, vuorokausivirtsassa sensijaan tuplasti yli viitearvojen. Onko muita syitä kalsiumin imeytymättömyyteen kuin d-vitamiinin vaje?
Miksi kalsium ei imeydy?
hauraat luut
51093
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
D-vitamiiniarvot olivat normaalit ?
Normaali on vähintään 100 nmol/l.
Liika kalsium?
Ei kalsiumia saa syödä purkista, koska se ei imeydy.
Lue ihan oikeasti tämä sivusto.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm
Kyllä luustosi vielä vahvistuu, jos ihan oikeasti syöt artikkeleissa mainittuja ruokia ja riittävästi D-vitamiinia.
Kiitos vastauksestasi. En kysynyt tuota d-vitamiinin arvoa, kun labra-täti sanoi et se on viitearvoissa. Lääkäri käski vähentää maidon juontia ja tuplata kalsium purkista.
Viitearvot riippuvat labrasta ja suomessa ne ovat kaikilla liian alhaiset johtuen THL:sta.
Suosittelen lukemaan asiasta, jotta saat terveet luut ja et menetä liikuntakykyäsi.
Pyydä se arvo sieltä, missä se otettiin. Arvon saapi ihan sairaanhoitajalta.
Luunto vaatii vähintään 80 nmol/l ja kokonaisterveys yli 100 nmol/l.
Monissa labroissa viitearvot ovat 20 nmol/l ja siitä ylöspäin.
No lääkäri suosii vain kalsiumin valmistajia, eikä juurikaan ole kiinnostunut ihmisen terveydestä! Ei purkista kalsiumia. Liikaa tyrkytetään kalsiumia ja liian vähän Deetä! Sen sijaan kun syöt RIITTÄVÄSTI D3 vitamiinia, et edes tarvitse lisäkalkkia. Katso finellistä hyviä kalsiumin lähteitä. Esim mantelissa on yli tuplasti kuin maidossa. Jos labratäti sanoo että on viitearvoissa( 40-80nmol/L), se ei todellakaan ole RIITTÄVÄ pitoisuus. Labratäti ei ole mikään D-vitamiinitutkija. Itselläni oli 124nmol/L, annoksella 150-250µg.
Yhdysvaltain endokrinologiyhdistys antoi kesäkuussa 2011 uusiksi S-D-25:n viitearvoiksi 75–150 nmol/l (lue uutinen). Turvallisena ylärajana pidetään 250 nmol/l, myös lapsilla. Myrkytyksen riski lisääntyy vasta 375 nmol/l ylittävillä pitoisuuksilla ja niihin tarvitaan D-vitamiinia yli 1 000 μg päivässä. Yliannostuksilla pelottelu on ollut aivan perusteetonta.