Miten saada luottamus takaisin ihmiseen(ihmisiin) jo(i)ta on pakko nähdä päivittäin töiden takia? Tulin petetyksi niiin pahasti etten tiedä miten tästä noustaan ylös enään. Että voikaan ihminen tuntea itsensä tyhmäksi. Mutta helpottavaa toisaalta se tunne kun palaset loksahtavat kohdalleen ja tajuat toisten käyttäytymiset. Muttet kuitenkaan ymmärrä sitä kaksnaasuutta ihmisiltä, joille luulit olevasi tärkeä.
Miten saada takaisin luottamus?
5
803
Vastaukset
- Tuttua
Elämä on minuakin koulinut tässä asiassa kovalla kädellä.
Luulin että useimpiin ihmisiin voi luottaa, kunnes huomasin ettei kannata luottaa kuin itseensä.
Itsestäni kun tiedän että teen mitä lupaan ja pyrin olemaan kaikessa rehti.Oma kultainen äitini minut sellaiseksi kasvatti, olemaan suora eikä kiero.
Mutta muiden ihmisten suhteen olen niin usein tullut huijatuksi juuri rakkaimpien taholta, että en enää edes odota heidän olevan rehellisiä minulle missään asiassa.
Muutamat ihmiset olen luotettaviksi havainnut ja heidän seurassaan onkin helpompi olla kuin epärehellisten. - Ei luottamusta
Mun mielestä ei mitenkään? Itse kans kokenut kaksnaamaisuuden työpaikalla ja joidenkin kanssa keskustellutkin asiasta. Tuntuu vaan, että ne joiden kanssa asiasta keskustelin ns. luottamuksella eivät ole enään töissä samassa paikassa,
kuin minä, mut ollaan aiheesta keskusteltu tämänkin jälkeen, jolloin arvostelu tällaista käyttäytymistä kohtaan korostuu vielä enemmän.
Siksi tuntuu siltä, että paras tapa saada luottamus takaisin on välttää näitä kaksnaamaisia tyyppejä ja vaihtaa tarvittaessa työpaikkaa? Luottamuksen saa parhaiten korjattua olemalla hiljaa ja kuuntelemalla toisia ja jättää toisten arvostelu pois, vaikka sille olisi aihettakin? Itse kyllä tällä arvostelulla puran harmituksen paineita pois, välillä toivoisi olevan itsekin hiljaakin asioista, maltti on valttia! - huijattu2
Aloittajan kirjoitus on sinänsä vähän outo että jos hänen luottamuksensa tiettyihin ihmisiin on mennyt näiden ihmisten käytöksen takia, niin kyse ei saisi olla siitä miten aloittaja saa tuon luottamuksen takaisin.
Aloittaja ei nähtävästi ole toiminut mitenkään väärin paitsi jos mukaan lasketaan se että hän luotti vääriin ihmisiin jotka sitten pettivät hänet.
Mä sanoisin niin ettei kannata edes miettiä sitä miten sinä oppisit taas luottamaan näihin ihmisiin, vaan totuus on se että "mitä näiden ihmisten pitää tehdä jotta sinä voit taas luottaa heihin? Miten heidän pitää todistaa sinulle olevansa jälleen luottamuksesi arvoisia?"
Itselläni nimittäin sama tilanne. Luotin tiettyihin ihmisiin työpaikalla ja uskoin sinisilmäisesti monia asioita. Totuus on pikkuhiljaa valjennut ja olen ymmärtänyt miten kaksinaamaisten ihmisten kanssa olenkaan ollut tekemisissä ja miten minua on viety kuin pässiä narussa.
En pysty luottamaan heihin enää, eivätkä he sitä luottamusta nuoleskelulla ja mielistelyllä saa. Ainoastaan teot vaikuttavat enää tässä vaiheessa. Pahiten minut pettänyt ihminen tietää mitä hänen pitäisi tehdä jotta hän saisi takaisin luottamukseni ja lojaalisuuteni. Muuta vaihtoehtoa ei ole. - voi v**** jos tietasit
Pakko sanoo, et toi on viela pienta!!!
- Ainakaan kokonaan
ei palaudu koskaan, takaraivoon jää jälki pahasta käyttäytymisestä eikä sitä saa pestyä koskaan pois, mahdollista ettei ikinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m834439Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1013850Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363519- 513180
- 412671
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182529Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222352- 232046
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami151762Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351715