Kuinka moni on käyttänyt kyseistä laitetta synnytyksessä? Onko siitä ollut apua, ja miten olette sitä käyttäneet? Koko synnytyksen ajan, mitä ohjelmia siitä jne? Kaikki tieto tarpeeen, itsellä aikomus käyttää tensiä ja kivut pelottavat hurjasti.. Miltä tens tuntuu, eihän se vain itsessään satu? Kihelmöintiä, vai tuntuuko ihan "sähköshokeilta"...?
Tens-laite
4
504
Vastaukset
- apun tensistä??
Eikö kukaan ole kokeillut...??????
- kerro tarkemmin....
Mikä laite se sellainen on, en ole kuullut??
- ++++++++++++++++++0+
Tens on apukeino synnytyskipuihin. Sähköimpulsseja antava pieni laite, sellaset liimalaput laitetaan selkään.. poistaa supistuskivun huipun. Vaaraton lapselle ja äidille, hyvä ei-lääkkeellinen hoitomuoto, käytetään myös fysioterapiassa kaikkiin lihaskipuihin. Kannattaa googlettaa, löytyy paljon tietoa.
- käytin
Käytin läpi synnytyksen. Alussa tehot oli pienellä ja lisäsin niitä synnytyksen edetessä. Minulle oli todella mahtava apu, pärjäsin koko synnytyksen pelkällä tensillä. Ei minusta tunnu sähköshokeilta, vaan ennemmin kihelmöinniltä. Jos ei ole supistuksia tai on supistuksiin nähden liikaa tehoja, niin sattuu / tuntuu inhottavalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1603489
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau612735Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.332120- 1301687
- 801583
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?831544Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3681472- 971215
- 891125
On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle
Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou1951106