Minulla on iso lasitettu parveke,olen kukkia yleensä kesäisin siellä kasvatellut. Nyt ajattelin laittaa yrttejä. Sieltä on helppo hakea ruokaa valmistaessa makuja.
Esikasvatuksessa on jo basilika, tilli, persilja, ruohosipuli, minttu ja sitruunamelissa. Herneenversoja sekä vihanneskrassia laitan kunhan ilmat lämpenee. Mitähän vielä kannattaisi hankkia? Osan laitan isohkoihin ruukkuihin, yksi altakastelu parvekelaatikko on ja sitten on kaksi kookasta puusta tehtyä. Puulaatikot ovat 100x50 cm ja 180x50 cm ja noin 50 cm korkeita. Elikkäs multatilaa on, ei pitäisi kovin helposti kuivua.
Oletteko kokeilleet kaupan vihannestiskeiltä saatavia yrttejä jatkokasvattaa? Entäs salaatit, onnistuiskohan? Amppelimansikan ja tomaatin taimet haen puutarhalta kesemmällä. Asun täällä pohjoisessa, joten yrtit saan parvekkeelle vasta kesäkuussa. Toki karaisen niitä jo lämpiminä päivinä, jos niitä tulee. Nytkin vain 2 astetta ja räntää sataa, lähes metriset kinokset pihassa. Ankeat on kelit, mutta silmissäni näen jo rehevät kasvit ilonanai. Kukkia en taida laittaa ollenkaan. Vai onko syötäviä kukkasia?
Mitä lisäksi?
Aivan tietämätön
0
237
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4768496Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195820Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2554762Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584625Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s694127Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603930SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1713749- 901698
- 961231
- 47859