Koiran lopetus, hinta yms.

Meidän on aika tullut lopettaa koiramme, sillä koira on niin sairas ettei muuta vaihtoehtoa enää ole. Tämä on ensimmäinen koira, jonka joudun lopettamaan enkä oikeastaan tiedä asiasta mitään.

Kun koira lopetetaan eläinlääkärillä jätetäänkö koiran ruumis sinne vai viedäänkö kotiin haudattavaksi? Jos ruumis jätetään sinne, niin mitä sille tehdään?

Osaatteko sanoa paljonko koiran lopetus maksaa Pirkanmaalla?
72178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Koiralle annetaan ensin rauhoittava pistos ja sen jälkeen se saa uuden pistoksen jonka seurauksena koira "nukkuu pois" . En edes koita tehdä tästä kaunista tarinaa koska nähdä oman lemmikki ystävän hiipuvan pois tästä maailmasta on ihan kamalaa. Eläinlääkäri kuuntelee sydänäänet vielä että koira on varmasti kuollut. Koiran saa ottaa mukaansa tai sen voi jättää klinikalle josta se menee käsittääkseni joko joukkotuhkaukseen tai yksilötuhkaukseen. Hinnoista ei ole hajuakaan :( Meillä on kaksi koiraa tuhkattu, kumpikin omissa uurnissaan. Hintoja tosiaan en muista.

Äänestä

Onko ainoat vaihtoehdot joko haudata omaan pihaan tai tuhkata? Ruumista ei siis voi vain jättää eläinlääkärille?

Äänestä
  • voi kyllä hoitaa sen tuhkaukseen toimituksen. Ei se sitä sentään omaan pihaansa ota haudattavaksi.

    Äänestä

Ei ole koiraa!

Äänestä

Koirasta en tiedä, mutta kun kissani kävin lopetuttaan viikin eläinsairaalassa, minulta kysyttiin otanko kissan mukaan, tuhkaavatko sen ja haen sitten, vai jätänkö niille sinne. Ja kissan lopetus hipoi lähemmäs 100e, alle kuitenkin, en muista oliko kympeissä alle. Koira tulee olemaan kalliimpi koska lääkeaineitakin menee enemmän. Riippuen tietenkin koiran koosta

Äänestä

Otappa selvää onko sielläpäin eläintenhautausmaata. Se on yksi vaihtoehto viimeiseksi leposijaksi, jos et halua omaan pihaan koiraasi haudata (ihmettelen kyllä miksi...), tai sinulla ei ole omaa pihaa. Jos jätät ruumiin eläinlääkärille, niin silloin se menee yhteistuhkaukseen, tuskin heillä muita vaihtoehtoja on. Kaupungineläinlääkärit ovat halvempia kuin yksityiset, ja hintatietoja voit kysellä suoraan heiltä, tai katsella netistä.

Äänestä

Asun vuokralla, joten ei ole omaa pihaa mulla. Onko ainoa vaihtoehto tuhkaus, joka sit maksaa vielä erikseen lisää jotain?

Joskus reilu kymmenen vuotta sitten kun kaveri lopetti koiran, niin se vain jätti koiran ruumiin eläinlääkärille ja se sit hävitettiin sieltä jonnekin... auto kävi hakemassa. Silloin ei edes puhuttu mitään tuhkauksesta.

Täällä ei ole eläintenhautausmaita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


_helppiä_ kirjoitti:

Meidän on aika tullut lopettaa koiramme, sillä koira on niin sairas ettei muuta vaihtoehtoa enää ole. Tämä on ensimmäinen koira, jonka joudun lopettamaan enkä oikeastaan tiedä asiasta mitään.

Kun koira lopetetaan eläinlääkärillä jätetäänkö koiran ruumis sinne vai viedäänkö kotiin haudattavaksi? Jos ruumis jätetään sinne, niin mitä sille tehdään?

Osaatteko sanoa paljonko koiran lopetus maksaa Pirkanmaalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu