Nyt kun vielä pystytte, metsästäkää ja kalastakaa myös Talvivaaran lähialueilla. Kalastus ja metsästys tulee nimittäin loppumaan kaivoksen lähialueilta seuraavan 10 vuoden kuluessa saastumisen vuoksi. Kaloja ja metsästettyjä riistaeläimiä ei voi enää syödä. Talvivaara nimittäin palauttaa 10% uraanista jäteliemen mukana takaisin pohjavesiin ja kippaa 150 rekkakuormallista kemikaaleja luontoon vuorokaudessa. Talvivaaran läheisyydessä on odotettavissa säteilevä tulevaisuus ja kohonnut syöpäriski, jos aiotte sieltä pyydettyä kalaa tai riistaa syödä. Lukekaa myös Tshernobylin vaikutuksista ympäristön lapsiperheisiin ydinonnettomuuden jälkeen.
Alun alkaen Talvivaaran kemiallisen rikastuksen (Talvivaaran liuotusaltaat) kaivokselle ei olisi saanut antaa ollenkaan toimilupaa, se tuhoaa ympäristön, koska kaikkia prosessiliuoksia ei pystytä tai haluta pitää suljetussa kierrossa, sillä se tulee kalliiksi. Talvivaaran täysi tuotanto käyttää vuorokaudessa yli 150 rekkakuormallista kemikaaleja. Mekaanisella rikastuksella toimiva kaivos on mahdollista tehdä ympäristöystävälliseksi, mutta sen investointikustannukset ovat paljon kalliimat ja kaivosyhtiö tekee tietenkin halvimman ratkaisun, jos viranomaiset ovat niin tyhmiä että luvat antavat. Kyse onkin laajemmasta asiasta l. moraalikadosta ja korruptiosta joka on nyt pesiytynyt myös virkamieskuntaan, kaikki ajattelevat vain omaa etua eikä yhteisön tai yhteiskunnan etua.
Poliitikot ovat näyttäneet tässä jo pitkään hyvää esimerkkiä, eikä tuokaan verorahojen "pumppaaminen" euroalueen talouskriisimaihin ole tätä moraalikatoa valtiotasolla ainakaan vähentänyt. Ei tästä Talvivaaran alueen ympäristötuhosta puutuu enää kuin se uraanin erottaminen, sen jälkeen pohjavesistöön alkaa leviämään myös radioaktiivisia liuoksia ja pohjavedet ovat pilalla laajalta alueelta. Tunnettu tosiasia on että kaikkea uraania ei erotuksessa pystytä kiviaineesta poistamaan, vaan noin 10 prosenttia jää kiviliuokseen joka johdetaan luontoon saosaltaiden kautta. Tästä kaivosyhtiö ei tietenkään ole puhunut julkisuudessa mitään.
Kalastus loppuu Talvivaaran ympäristössä
2
122
Vastaukset
- dfsdfs
Suomen kaivoslaki antaa ulkomaisille yrityksille oikeuden kaivaa Suomessa mitä tahtovat, käytännössä ilmaiseksi ja korvauksetta. Vain toiminnan tuloksena syntyvä paska jää Suomeen.
Miten suomalaiset voivat olla näin ylivertaisen typeriä? Kallisarvoiset mineraalit annetaan ilmaiseksi kenelle tahansa toimijalle, joka ne haluaa Suomesta viedä pois!
Suomen 1960-luvulta peräisin oleva kaivoslaki on monikansallisille yhtiöille todellinen aarrearkku: lähes kuka tahansa voi varata ja vallata vuosiksi kenen tahansa omistamia maita. Maan käyttö ja kaivostoiminnan tuotto ovat yritykselle lähes ilmaisia.
Kaivoslaki antaa kaivosyhtiölle oikeuden valtaukseen tietyin rajauksin. Valtausoikeudesta maksetaan maanomistajalle vuotuinen valtausmaksu, joka säädetään erikseen asetuksella. Vuonna 2001 tehdyn päätöksen mukaisesti valtausmaksu on valtiolle 6,75 euroa hehtaarilta ja maanomistajalle 10 euroa hehtaarilta.
Korvauksena hyväksi käyttämistään kaivoskivennäisistä on kaivosoikeuden haltijan, jollei muusta ole sovittu, kultakin kalenterivuodelta suoritettava maanomistajalle kaivospiirin alueelta louhituista ja maanpinnalle nostetuista kaivoskivennäisistä kohtuullinen louhimismaksu, joka on esimerkiksi Talvivaaran kohdalla 0.15% louhitun maa-aineksen arvosta.
Kaivostoiminnasta syntyy ympäristöministeriön mukaan kolmannes Suomen jätteistä eli noin 66 miljoonaa tonnia. Suomi on purkanut kaivoslain ulkomaalaisrajoitukset. Sen jälkeen suurin osa valtauksista onkin tehty ulkomaalaisten kaivosyhtiöiden nimiin.- Niin tekköö niin
Tyhmää kansaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude17914774Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t11810412Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1069269Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k298907Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy638596Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk496867Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1796455Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri305443Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1485312Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole413005