tämän nyky "vapaan" kasvatuksen saaneen lapsilauman kanssa. Pakko jotenkin saada kauhukakaratkin kuriin, tai opetuksesta ei tule mitään.
Jos lapselle on neuvottu ja perille asti viety hyvät tavat kotona, niin ei tule vaikeuksia myöskään koulussa.
Mutta on paljon niitä, joille "vapaakasvatus" on vain välinpitämättömyyttä. Vaikka vapaa kasvatus on nimenomaan rajojen laittamista ja niiden pitämistä jo pienestä lähtien.
Tulee muistaa se, että opettajatkin ovat vain ihmisiä!
Jos lapselle on neuvottu ja perille asti viety hyvät tavat kotona, niin ei tule vaikeuksia myöskään koulussa.
Mutta on paljon niitä, joille "vapaakasvatus" on vain välinpitämättömyyttä. Vaikka vapaa kasvatus on nimenomaan rajojen laittamista ja niiden pitämistä jo pienestä lähtien.
Tulee muistaa se, että opettajatkin ovat vain ihmisiä!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eikö niitä vapaan kasvatuksen hedelmiä yhä vieläkin sijoiteta koulukotiin, jollei mikään muu auta?
Joo. Koulukoteihin, sijaisperheisiin ja sillä lailla. Että niillä pentuparoilla olisi edes joku, joka niistä välittää. Mutta kuka auttaisi urpoja, jotka laativat Suomi24:n rasistisia keskustelunavauksia? Sellaiset ovat pääosin täysi-ikäisiä ja todellisia, huolimatta siitä, että tämä on foorumi, jossa ei ole nimiä.
On se meidänkin ope aika hilkulla ettei räjhdä yhdelle kiusaajalle meidän luokalla aika huvittavaa on kattoa kun yks vaa alkaa huutaa opettajalle, että kyllä se opettaja saa joskus huutaa oikeissa tilanteissa.
Täsät on aikaa kun oli buumi vapaasta kasvatuksesta, joten eikähän sinäkin opettaja ole sen aikakauden lapsi kun sait vapaasti kasvaa!!! Hih... joten miten on omat käytöstavat?
Näyttää oelvan hukassa nekin, kun mollaat ja yleistät kaikki lapset!! Jos luokassa on yksi hillötön lapsi, niin mollaat että kaikki!!! Otappa se käytöskirja omaan käteen, ja aloita ihan itsestäsi, ja sano vasta sen jälkeen.
Varsinaiseksi ongelmaksi kouluissa on muodostunut tämä hyvin yksilökeskeinen kulttuuri, sanoisinko rohkeasti jopa yksilönpalvonta. Luonnollisesti jokainen vanhempi pitää omaa lastaan erityisenä ja ainutlaatuisena, tärkeimpänä. Nyt vain tuntuu hävinneen myös muiden näkökulmasta asioiden katsomisen taito. "Minun lapseni on erityinen ja hänet on huomioitava, ihan sama vaikka luokassa on 26 muuta kakaraa. Miksi MINUN lapseni pitää siitä kärsiä?" Vanhemmat ovat tietoisia oikeuksistaan, ja niitä vaaditaan aika säälimättömästi ja asioita sen enempää ajattelematta. Vaatimukset ovat usein nykyiseen koulumaailmaan asetettuina aivan epärealistisia. Hyvä opettaja tekee kyllä parhaansa, muttei ole taikuri.
Olinpa juuri vähän aikaa sitten opintojeni puolesta seuraamassa 2.-luokan tuntia, jossa oppilaat käyttäytyivät kuin villieläimet, huutelivat törkeyksiä toisilleen ja opettajalle, ja väittivät kaikesta opettajalle vastaan. Koko tunnin ajan luokassa vallitsi meteli. Kaikkea suunniteltua ei ehditty opettaa ja oppia. Nimenomaan tässä kohdin ne vanhemmat, jotka vain sokeasti vetoavat siihen, että koulun tehtävä on kasvattaa heidän lapsensa, tekevät itselleen karhunpalveluksen. Kun ainoastaan koulu kasvattaa, ei lapsella ole johdonmukaisia yleisiä sääntöjä elämässään, kun on erikseen kodin ja koulun säännöt, ja tottelemattomuus lisääntyy. Vanhemmat heittävät vastuun kasvatuksesta koululle (lue: opettajalle 27 lasta kasvatettavaksi) sillä kustannuksella, ettei kaikkea tarvittavaa ehditä huolellisesti läpi käydä, opetuksen laatu heikkenee ja oppimistulokset laskevat.
Ja vielä korostan lopuksi, että puhuessani "vanhemmista" en suinkaan tarkoita kaikkia vanhempia, enkä myöskään yleistä, että kaikki lapset käyttäytyisivät tänä päivänä koulussa sopimattomasti. Silti kiistaton totuus on, että tällaiset ongelmat ovat kouluissa viime vuoina merkittävästi lisääntyneet.
Ei se mistään kotona annettavasta kasvatuksesta ole kiinni.
Lapset oppivat luokkatovereiltaan ja muilta ikäisiltään ja käyttäytyvät samoin kuin he.
Ei ainakaan meidän koulussa eikä meidän luokassa kaikki käyttäydy samalla tavalla. Suurin osa on ihan fiksuja, kilttejä ja kohteliaita. Joukossa on silti muutamia pöljiä, jotka eivät ole oppineet luokkakavereiltaan kunnollista käyttäytymistä. Heillä on muilla luokilla samanlaisia kusipääsisaria ja -veljiä. On siis todennäköisempää, että oppi on tullut vanhemmilta kuin luokkakavereilta ja opettajilta.
Välillä ihmettelen, miten opettajien pinna kestää olla silti asiallinen ja kiltti näiden kanssa!
Joo ja opettajilta otetaan käytöksen huonot mallit. Opet kun kiusaa lapsia, eikä ole harvinaista, mutta siitä ei puhuta, niin lapset oppivat että se on sallittua.
Mihin tämä arviosi siitä, että oppilaita kiusaavat opettajat eivät ole harvinaisia, perustuu? Opettajien asiaton käytös otetaan kyllä tänä päivänä erittäin vakavasti, ja tällaiset sadistiopettajat eivät pitkään leipäänsä opettajan työllä hanki.