Ravinto ja rasvat imetyksen aikana

Kaksosten äiti

En tiedä mitä teen väärin, kun painoni ei vaan laske. Synnytin n. 4,5 kk sitten kaksosvauvat ja osaimetän heitä (tarkoitukseni jatkaa sitä tuonne puolivuotiseksi saakka). Olin aikonut täysimettää, mutta tajusin jo hyvin pian, että elämäni olisi pelkkää imetystä jos näin olisin tehnyt. Äidinmaito korvike -linjalla söivät alkuun 3 h välein ja nyt on välit hieman pidenneet - ja yöt nukutaan kunnolla.

Siis itse asiani on se, että painoni ei ole pudonnut lainkaan. Raskauden aikana tuli n. 20 kg (viimeisillään ja raskausmyrkytys päällä), nyt paino ei ole pudonnut kuin ihan muutaman kilon siitä. Painoni lähti toki synnytyksen jälkeen tippumaan, mutta maitoni myös alkoi vastapainoksi ehtymään. Näinollen säihkähdin ja välistä ryhdyin herkuttelemaan.

Pariin otteeseen näiden kuukausien aikaan kyllästyin ylipainooni ja ryhdyin syömään siten, kuten ennen raskauttani - ja maidontuotanto ehtyi välittömästi!

Herkutteluani olen nyt pyrkinyt rajoittamaan, syön normaalisti ja käyn kävelylenkeillä (muuta hieman kaatumiseni vioittama polveni ei vielä anna tehdä). Mutta silti painoni ei putoa.

Onko jollain hyviä vinkkejä, mitä tulisi syödä - joku yksittäinen rasva (kylmäpuristettu neitsytkookosöljy esim?) tai muu tuote, jonka joku olisi huomannut erityisesti auttavan imetykseen?

Tai onko yleensä kenelläkään samaa ongelmaa ollut???? Tunnen olevani todella poikkeava kun yleensä kaikilla vain painot putoavat, oli mitä herkuttelua tahansa!

2

181

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helposti lihoava

      Mulla ei imetys auttanut painonpudotuksessa, paitsi ihan ekoina kuukausina ehkä. Nyt vauvalla ikää 8 kk ja olen ihan joutunut "laihduttamaan" että paino edes vähän putoaisi. Hiljattain olin 2 viikkoa vähän rennompi, enkä niin miettinyt mitä söin (enkä silti mässäillyt vaan söin ihan normaalisti), niin sen jälkeen vaaka näytti taas 2 kg enemmän! Järkyttävää. Imetän vielä, mutta vain n. 4 kertaa vuorokaudessa enää. Maitoa tuntuisi tulevan vielä ihan tarpeeksi, joten mulla tää vähemmän syöminen ei ole vaikuttanut maidontuloon. Ikävää sulla jos niin on! :(
      Mut siis mäkin oon kateellinen niille joilla pelkkä imetys pudottaa painoa ihan itsestään. Ei mulla vaan.

    • ota rennommin

      Stressaa niistä kiloista sitten imetyksen lopettamisen jälkeen.. Syö ja juo hyvin ja nauti imetyksestä. Laihtumaan ehdit myöhemminkin. Älä kuitenkaan sorru liikaan herkutteluun vaan täytä mahasi tavallisella kasvispitoisella ruualla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1376
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1263
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      102
      1013
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      849
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      743
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      626
    7. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      556
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    9. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      512
    Aihe