Mikshä on näin EteläKoreassa, järjen puute?

550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pohjois-Koreastahan siinä puhuttiin.
Netissä juuri jutun luin.

Ihmisen perimmäisiä tunteita on itsekkyys, ja rahalla saa ja hevosella pääsee.

Äänestä
  • No just Pojois Koreaa tarkoitin, tuli väärin kirjoitettua.

    Äänestä

  • aivoteitoimmi.- kirjoitti:

    No just Pojois Koreaa tarkoitin, tuli väärin kirjoitettua.

    Eipä se haitannut. Mummu sanoi aina, että suu sanan erehdyttää.

    Ihmeellinen oli tuo uutunen, kun siellä nälkää nähdään.
    Tosi surullista on.

    Äänestä

Toimittaja pääsi salatuille alueille Pohjois-Koreassa - eliitin elostelu paljastui
Pohjoiskorealaiset pelaavat hedelmäpeliä Pjongjangissa 12. huhtikuuta. Mahdolliset voitot ainoastaan käyttää kulutustaravoiden hankintaan. Ostokset on tehtävä viereisessä myymälässä.PEDRO UGARTE
Julkaistu: 03.05.2012 17:44

Pohjois-Korean Pjongjangissa asuvan ulkomaalaisen mukaan kaupungista voi ostaa mitä vain - kuten samppanjaa tai ranskalaisia viinejä. Jopa Coca Colaa.
Samppanjaa, ranskalaisia viinejä, viskiä, giniä, votkaa, rommia ja limonadia. Tanskalaista voita ja ranskalaisia juustoja. Huippukelloja ja koruja, hajuvesiä, elektroniikkaa.

Näitä kaikkia saa rutiköyhästä Pohjois-Koreasta. Pääkaupungin Pjongjangin ravintoloissa on tarjolla myös pizzaa, pastaa, sveitsiläistä fondueta ja jopa Coca-Colaa.

Asiakkaat ovat valtion virkamiehiä, upseereita ja teollisuuden edustajia perheineen. Heidän kerrotaan ajavan uusilla Mersuilla, Bemareilla, Lexuksilla ja Land Rovereilla.

– Pjongjangista voi ostaa ihan mitä vain, kertoo eräs kaupungissa asuva ulkomaalainen.

Shoppailijat suuntaavat kaksikerroksiseen Pothongang Ryugyong -tavarataloon. Esimerkiksi pullollinen kuohuvaa maksaa noin 90 dollaria tai 70 euroa. Kassalla kelpaa vain ulkomainen valuutta.

Lisäksi Pjongjangin eteläpuolelle avattiin vuonna 2003 kauppahalli.

– Ihmiset tuuppivat toisiaan tiskien äärellä. Siellä on kaikkea – lihaa, vihanneksia, hedelmiä, singaporelaista olutta, länsimaisia viinaksia, kosmetiikkaa ja eteläkorealaista sekä japanilaista elektroniikkaa, kuvailee alueelle päässyt ranskalainen toimittaja nimettömänä.

Miljoonat tarvitsevat ruoka-apua


Pohjois-Korea on kauppasaarrossa, mutta ylellisyystuotteita rahdataan maahan Kiinan kautta. Etelä-Korean mukaan alan tuonti on melkein kaksinkertaistunut 272 miljoonasta dollarista 446 miljoonaan.

Myös Pohjois-Korean ja Kiinan kahdenvälinen kauppa kasvaa koko ajan. Pohjois-Korea vie Kiinaan muun muassa kivihiiltä ja rautamalmia.

Miljoonat pohjoiskorealaiset elävät kuitenkin edelleen pula-aikaa. YK arvioi, että ruoka-apua tarvitsee kolme miljoonaa pohjoiskorealaista tänä vuonna. Aliravitsemuksesta kärsivät varsinkin lapset.

Pohjois-Korean valtionjohto järjestää tiettävästi tässä kuussa suurkokouksen maataloustuotannon lisäämisestä.

Paikalle odotetaan satoja edustajia keskus- ja paikallishallinnosta eri puolilta maata pohtimaan parannuksia – tai ainakin esittämään, että uusi johtaja Kim Jong-un yrittää tehdä jotain.
IS-STT-AFP

Äänestä

Järki puuttuu...juu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aivoteitoimmi.- kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/toimittaja-paasi-salatuille-alueille-pohjois-koreassa---eliitin-elostelu-paljastui/art-1288466526749.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu