Lue lisää aiheesta osoitteessa:
http://www.ojan.net/~miika/ju/
Vallitsevasta tilanteesta johtuen alkuperäiset sivut on poistettu. Löydät kuitenkin ylläolevasta osoitteesta linkin puheenaiheena olevaan juttuun joka on mirroroitu eri palvelimelle.
Tietoa aiheesta löytyy myös ainakin uutisryhmistä:
sfnet.keskustelu.laki ja sfnet.keskustelu.pk-yritykset
Ota kantaa ja keskustele. Myös cartooneyt saavat ottaa osaa.. ;)
Ja kannatuksen vuoksi, tarttukaa alkuperäisen kirjoittajan em. uutisryhmissä esittämään vetoomukseen ja mirroroikaa alkuperäistä sivustoa.
Suomen yritysmedia. - Huijausta vai ei.
9
8058
Vastaukset 9
- Jatkoa
Koska tiedetyt tahot ovat peloittelullaan saaneet aikaiseksi sen että alkuperäinen materiaali ja materiaalin mirroriin osoittavat linkit on jouduttu poistamaan alkuperäiseltä sivultaan, tässä muutama paikka josta tuon alkuperäisen jutun voi käydä lukemassa.
Yrittäkööt vain saada kaikki poistettua. Juttu leviää internetissä kulovalkean tavoin eikä sitä pysty sieltä kukaan enään kitkemään.
http://members.tiscali.fi/barox/
http://www.viamax.fi/ojan.net/
http://www.nykanen.org/ojan.net/
http://www.saunalahti.fi/paskis/ojan.net/
http://www.echelon.fi/ojan-net/
http://ojan.boom.ru/ - WannabeKarpo
Miika Oja levittää typeryyttään ympäri verkkoa ja hölmöt nielevät homman purematta. Eiköhän Miika joudu vielä itsekin vastuuseen tekosistaan. Melkoinen Wannabe Karpo.
- tosiasia
tosiasioita on vaikea kiistää edes wannabe pöngän
- Anonyymi00038
Hänet tosiaan on nyt tuomittu törkeistä veropetoksista.
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000009449475.html
Mm.
"Turun hovioikeus on tehnyt muutoksen Pirkanmaan käräjäoikeuden elokuussa 2021 antamaan tuomioon, jonka keskiössä olivat Niemenrannan alueella sijaitsevat kolme suojeltua rakennusta.
Vastaaja, Miika Anttoni Oja, tuomittiin käräjillä kahden vuoden ja kahden kuukauden ehdottomaan vankeuteen. Hongkongin ja Brittiläisten Neitsytsaarien kautta rahoja kierrättäneen Ojan syyksi luettiin seitsemän eri rikosta, joista vakavin oli törkeä rahanpesu.
Metsä Board Oyj:ltä rakennukset ostanut Oja määrättiin maksamaan verohallinnolle korvauksia hieman yli miljoona euroa."
"Toisaalta hovioikeus katsoo, että asiakokonaisuudessa tulee ottaa huomioon rikosten erityinen suunnitelmallisuus. Hovioikeus kiinnittää huomiota muun muassa Ojan verovelkoihin, jotka olivat vielä lokakuussa 2015 yli 1,5 miljoonaa euroa.
Hovioikeuden mukaan Ojan menettely oli pitkäkestoista ja vältettyjen verojen määrä huomattava. Taloudellisen edun saaminen epärehellisin keinoin osoitti erityistä suunnitelmallisuutta, menettelyn suurta moitittavuutta ja huomattavaa syyllisyyttä."
Mä muistan aikoinaan kun hän oli hyvin eläväisesti kirjoittanut tapaamisestaan Pönkän kanssa. Nyt sitten on paljastunut että tyyppi itsekään ei osaa tehdä bisnestä ilman että huijaa mm. verottajaa yli miljoonalla.
- asialla oikein
tällä palstalla on aloitettu mielenkiintoinen keskustelu, joka on kohdistettu yritysmediaan,
todellisuudessa kyseisen yrityksen liiketoiminta on laillista, ja tämä valitettava syytösten ryöppy, joka kohdistettu yritysmediaan osoittaa
perisuomalaista kateutta.
Yritysmedian toiminta on siis laillista, ja tutustuttuani tuotteeseen, voin myös vakuuttaa että se toimii... yritysmedian toiminta perustuu
asiakkaita palvelevaan joustavuuteen, missä asiakkaita ei häiritä puhelimitse kuten alalla kilpaileva suomen yritysopas toimii, yritysmedian toiminta ei ole siis valelaskujen lähettämistä,
kuten on annettu ymmärtää, vaan toimivan tuotteen markkinointia yrittäjille ilman suurempaa vaivannäköä.- hyi sua huijari
Katos vaan. Pönkäle itse taitaa siellä kirjoitella.
Huijari mika huijari.
- faktapankki
Yle uutisoi tänään kuinka syöpäpotilaita hyödyksikäyttäen harjoitettu varainkeruu
kärähti tammikuussa ja on nyt poliisitutkinnassa,
tietoomme saatettiin tämän tapauksen jälkeen,
että helsinkiläinen varainkeruujärjestö
olisi aloittanut tamperelaisen suomen yritysoppaan tuotteiden markkinoinnin, kyseinen yritys on tullut esille netin keskustelupalstoilla epäluotettavana palkanmaksajana.
Yhteistyökumppanit soittivat alkuvuodesta tuonne keruujärjestöön, siellä kerrottiin että
varainkeruu kansanterveystyötä hyväksikäyttäen opasmedian ja suomen yritysmedian tuotteilla oli alkamassa, kerrottuamme asian moraalittoman taustan puhelu päättyi,
onko mielestänne oikein, että kerätään varoja invalideja ja sairaita ihmisiä hyväksikäyttäen,
eivätkä nämä saa varsinaista tuottoa keräyksestä kuin prosentin tai pari, ja kerman kakusta nuolevat nämä häikäilemättömät kerääjät.- vastaaja12
Hölmö, tietysti moraalitonta!
- pönkälexx
Pönkä ei palannut lomilta
Ketjusta on poistettu 29 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092280Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???23903- 103896
- 71892
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha563816- 82718
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik24612- 57571