Parga (kauppoja, mönkijöitä ym infoa)?

Kesä-Heinäkuu

onko kokemuksia Pargasta? Ilmeisesti pieni kylä, mutta hyvin kaunis (ja ranta aika pieni)?

1. Onko Pargassa tarjolla mönkijöitä vuokralle (niitä nelipyöräisiä joilla pääsee isommankin töyssyn yli)?
2. Löytyykö hyvää ruokakauppaa jossa hyvä valikoima?
3. Onko Pargan ranta miten ruuhkainen kesällä kun se on niin pieni? Onko lähellä isompaa rantaa joka ei niin ruuhkainen?

Kiitti jo etukäteen vastauksista!

9

1048

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pargassa käynyt

      Parga on tosiaan pieni, paikallisten asuttama kaupunki. Sen jakaa vuori, jonka yli voi kävellä tai käyttää taksivenettä. Sieltä löytyy 3 rantaa. Suurin hienohiekkainen on Valtoksen puolella. 2 pienempää mukulakivirantaa "kaupungin" puolella.
      Ruokakauppoja löytyy monen kokoista ja valikoimaa on. Me kävimme pikkukivirannan lähellä olevassa marketissa, nimeä en muista, mutta hyvä valikoima ja hinnat edullisempia kuin pikkumarketeissa.

      Varsinaista citymarkettia ei tietääkseni ole. Varmaan ruuhkaista heinä- elokuussa. Itse olin touko- kesäkuun vaihteessa, jolloin sopivasti turisteja.
      Aivan ihana paikka, jonne täytyy vielä päästä uudelleen. Mönkijöistä ei kokemusta. Hyvää matkaa!

      • coop....

        No herra jestas, citymarket on vain Suomessa!!!
        Löytyy sieltä hyvä Coop-market, on lähellä Piso Krionerin rantaa.


      • Coop 12

        Citymarket on vain suomalainen kauppaketju. Etkö tuota tiennyt?


    • sea&sun&food

      Miksi ihmeessä Kreikassa täytyy päästä ajelemaan mönkijöillä? Onneksi siellä ei niillä luontoa tärvellä! Se nyt vielä puuttuisi että levollinen/nautinnollinen rantaloma
      pilattaisiin mönkijöillä. Turismi on Kreikalle ensiarvoisen tärkeä asia, onneksi pitävät sitä arvossaan.

    • Ajat huononevat

      Voipi olla ns.härnäys tuo aloittaja, mutta jos todella aikoo niin Kreetan Matala ja Hersonissos ovat mönkijä-pentujen paratiiseja. Letkassa ajavat löpöksy shortsit hulmuten... Näin kun ajoin autolla noiden kautta.

    • faktaa...

      Kreetalla ne hörhöilee mönkijöillä. etupäässä kakarat-

    • valistaja...

      En v oi edes kuvitella että Pargan tapaisessa paikassa vielä joku mönkisi! Absurdi ajatus todella.
      Ruokaa taas saa ravintoloissa eli ei kannata omaa possua ostaa, sen valmistaminen on pikkasen työlästä.

    • sx n th bch

      On siellä yks mönkijä ja sillä on kikkara tukka.

      • mklhmn

        Tuo oli jo aika hyvä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      106
      6643
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      537
      4547
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3043
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      133
      1271
    5. 45
      1204
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      109
      938
    7. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      49
      872
    8. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      834
    9. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      26
      811
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      26
      790
    Aihe