Ostin kaverilta viime syksynä kuivattuja suppiloita ja olen tehnyt pariin otteeseen niistä pastakastiketta, josta on molemmilla kerroilla tullut todella kitkerää. Olen liottanut suppiloita reilut puoli tuntia ja valuttanut sienistä liotusveden pois hyvin. Sitten paistanut pannulla kyytipojaki ruokakermaa. Mistä kitkeryys voisi johtua? Itse pakastamistani suppiloista taas on tullut todella herkullista ruokaa, vaikka olen lukenut monesta paikkaa että pakastamisesta saattaa seurata kitkeryyttä. Teenkö siis jotakin väärin näiden kuivattujen suppiloiden suhteen vsi mistä tuo kitkeryys johtuu? Tiedän että dienet on kuivattu kuivurissa. Olisin kiitollinen jos joku osaisi vastata :) kuivattuja sieniä olii vikka kuinka, mutta nyt ei tee militehdä niitä mittän, kun tulee pahanmakuista pöperöä :(
Miksi jåkuivatuista suppilovahveroista tehty kastike kitkerää?
4
4037
Vastaukset
- Kitkerä
Pahoittelut miljoonasta kirjoitusvirheestä :)
- hajut on
On mahdollista, että kuivatusvaiheessa sienet ovat "vetäneet" itseensä kuivatuspaikan hajua.
- näin tehden
peittele hajua/makua yrteillä esim http://www.kasvikset.fi/WebRoot/1033640/Tiedote.aspx?id=1091525
- kreetta-60
Taidat laittaa liikaa sieniä, muista että kourallinen kuivia on ainakin pari litraa tuoreita. Itse laitan ennen kuivattujen suppisten paistamista sen verran vaan vettä kuivattujen sienien päälle että turpoavat, ei jää mitään ylimääräistä vettä aromeineen pois kaadettavaksi. Pehmenneet suppikset paistan pannulla sipulin kera ja lisään kyytipojaksi mitä miloinkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p496153Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3135105Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1604864Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1374666Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil203900Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202416Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32188Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241835- 731792
- 2201542