Pääsymaksu Jumalanpalveluksiin

Sellaista kannattaisi näinä niukkuuden aikoina harkita. Kirkko voisi silloin käyttää enemmän rahaa hyväntekeväisyyteen.

Tosiuskovat maksaisivat varmasti mielellään pääsymaksun, koska pelkäisivät muuten joutuvansa kuoltuaan ikuiseen piinaan ja helvetin tuleen.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä meitä on monta, jotka maksamme suuren pääsymaksun. Kertakäynti maksaa tulorajoista riippuen vaikka 1500 euroa ja se on yhdestä käynnistä paljon.

Äänestä

ja vuosikymmenet on jatkunut samat puheet siellä, oudot ja ikävänsorttiset.
Nuo kirkkorakennukset ovat näillä rahoilla aikojen kuluessa rakennettu ja ylläpidetty. Niitä voimme ihailla kuin omiamme.

Äänestä

MINÄKIN NIIN HARVOIN KÄYN ,JOTEN ARVELEN veron riittävän ja kolehti...
On meillä täällä kyllä ystävänkammari jossa käyn kerran viikossa ,siellä on niitä kirkon henkilöitä meitä valistamassa.

Äänestä

Kirkostaeronnut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reino´ kirjoitti:

Sellaista kannattaisi näinä niukkuuden aikoina harkita. Kirkko voisi silloin käyttää enemmän rahaa hyväntekeväisyyteen.

Tosiuskovat maksaisivat varmasti mielellään pääsymaksun, koska pelkäisivät muuten joutuvansa kuoltuaan ikuiseen piinaan ja helvetin tuleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu