Mikä laulaja?

Tyttydy

Pihapiirissäni on nyt pari viikkoa kaiken päivää luritellut lintu, jota en kovasta äänestään huolimatta ole onnistunut kertaakaan näkemään. Myöskin olen kuunnellut netissä tarjolla olevia linnunlauluja, mutta niistäkään en tätä metelöitsijää ole löytänyt.

Tunnistaisiko joku tämän kuvauksen perusteella: lintu laulaa sellaisen sarjan tyttydy tyttydy tyttydy tyttydy ja sama uudelleen. Hetki hiljaisuutta ja sitten taas. Ääni on kirkas, kaunis ja reipas, kuuluu sisällekin.

Lintuja täällä on paljon, mutta tämä on uusi tulokas ja olisin utelias tietämään mikä on tämä hauska tomera tirppa.

4

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KTH.

      Veikkaan punakylkirastasta. Illanvirkkuna ja aikaisena herääjänä se voi ottaa jotakuta hermoonkin. Linnulla on laulussaan tyypillisesti kirkas alkusäe ja sen perään lyhyt hiljaisempi liverrysosa. Alkusäe vaihtelee paikkakunnittain paljon. Eri puolella Suomea on kiva kuunnella säemurteita. Olen kuullut sen joskus soinnittomana kurnutuksena ja toisaalla taas komeasti kaikuvana huiluäänenä. Musiikki-ihmiset sanovat säettä kromaattiseksi. Säkeen jokaisen "sanan" kohdalla sävellaji vaihtuu .

    • vai olisko..

      jäätelöauto

    • Tyttydy

      Kiitos vastauksesta KTH. (ja jäätelöautolle myös ;D ).

      Kuuntelin netissä punakylkirastasta nyt useammasta eri linkistä, ja todella ne ovat erilaisia, eli ilmeisesti sitten näitä eri 'murteita'. Luulen myös että laulajani on punakylkiras, niin paljon samantapaista (mutta ei ihan samaa) joissain linkiessä laulu on.

      Kiitos vielä ja hyvää kevättä!

      • Orni

        Kuuntelepa laulurastasra. Sillä on tapana toistella ja jankuttaa säkeitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      93
      1851
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1292
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1027
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      113
      961
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe