Siis mä haluaisin ottaa kesällä hoitoon eläimen tai muutaman. Mä asun Helsingissä, mutta voisin olla koko kesän mökillä ihan maalla. Mun isoveli on allerginen ja mä en voi ottaa enää (mulla oli koira ja silloin isoveli tuli allergiseksi ja koira piti antaa pois) mitään lemmikkiä paitsi mulla on akvaario ja tykkään siitä ja hoidan sen tosi hyvin. Siis mä ajattelin että voisinko ottaa kesällä (2005) lampaita, pässejä, vuohia tai ym. hoitoon kesäksi.HUOM! Mä en ottaisi mitään jos ne menee teuraaksi heti kesän jälkeen!!!!! Eihän se olisi eläinrääkkäystä? Mulla on mökillä paljon vihreää aluetta ja ne voisi olla vapaana tai suuressa aitauksessa ja meillä on myös sisätilaa.Mä olisin koko kesässä ehkä 1-2 viikkoa pois ja mummu asuu mökillä ja huolehtisi silloin.
Kesälammas eläinrääkkäystä vai ei ?
8
1182
Vastaukset
- Keiko
Kesälampaiden ottaminen on ihan hyvä vaihtoehto, jos haluaa olla kesän eläinten parissa ja siihen on mahdollisuus. Eläinrääkkäykseksi kesä-eläimen ottaminen muuttuu toki silloin, jos sitä ei hoideta asianmukaisesti tai se jätetään syksyllä heitteille.
Kesälammas tarvitsee aitauksen, tuulensuojaisan katoksen, kauraa, tuoretta (ehkä myös kuivaa) heinää, kivennäisiä ja suolakiven. Toki myös raikas vesi on tarpeen. Sisätiloja lammas ei tarvitse.
Lampaiden kohdalla on ihan luonnollista, että ne päätyvät syksyllä teuraiksi. Lammastahan kasvatetaan suurimmaksi osaksi lihan vuoksi. Mikäli sinusta tuntuu kamalalta ajatukselta, että kesäinen lemmikkilampaasi joutuu syksyn tullen pataan, saattaa olla, että kesälampaan löytäminen on hankalampaa. Äkkiseltään voisin nimittäin kuvitella, että teuraaksi kasvatettavia lampaita löytyy helpommin kesälampaiksi kuin siitoseläimiksi valittuja yksilöitä.
Itse en ainakaan antaisi jalostuskäyttöön suunnittelemaani eläintä vieraalle, sillä on kuitenkin aina olemassa riski, että lampaalle tapahtuu jotakin kun sitä lainataan. (vaikka sinä varmasti oletkin vastuuntuntoinen lampaanhoitaja, kaikki kesälampaiden ottajat eivät sitä ole)
Siitoseläin on kuitenkin aina katraan parhaimmistoa ja sen "tuhoutuminen" jollakin tapaa olisi todella suuri kolaus.
Onnea kesälampaiden etsintään. Olet ainakin todella hyvissä ajoin liikkeellä, joten luulisi löytyvän :) - Marsu
Niin että ottaisitko itse kesälampaan? Ei minua nyt hirvetä se teuraaksi meno, mutta mä luulen että sitten mä kuolen kun lammas menee teurastamoon. :(
- bääbää
Ei se tietenkään eläinrääkkäystä ole, jos lampaan hyvin hoidat.
Kesän aikana sitä tosin ehtii kiintyä lampaaseen, joten syksyllä siitä luopuminen voi tuntua pahalta.
Voithan kysyä joltain tilalta, josko voisit ostaa lampaan ja pitää sitä kesät siellä mökilläsi ja viedä sen talveksi takaisin..- Lambi
..muutama vuosi sitten myös "kesä lampaan" ottamisesta. Soitin lampolaan ja kyselin ostaakseni lammasta. Olisivat toki myyneet minulle lampaan, mutteivat yhtä. Niitä olisi tämän tilallisen mukaan pitänyt ostaa ainakin kaksi, koska ovat kuulemmas niin seurallisia! Ilman lajitoveria (tai muuta sopivaa eläinystävää) oleva lammas, kuulemma kiintyy liiaksi hoitajaansa ja ei halua päästää häntä näköpiiristään. Tokihan tuon ymmärtää, kukapa sitä yksin viihtyisi! No.. olisin ollut valmis ostamaan kaksi. Kyselin voisinko ne viedä syksyllä takaisin lampolaan, mutta se ei olisi käynyt päinsä. EU:n eläintartuntatautilaki (meniköhän oikein?) kuulemma kieltää sen. Ekikkä jos lampolasta tai esim. sikalasta luovutetaan elikko pois, sitä ei enää saa sinne takaisin ottaa, vaan sen jälkeen elikon paikka on teurastamossa. Onkohan asia todella näin??
- Marsu
Mulle kävisi niin vaikka kesän saisin pitää sitä mökillä ja talvella vuokralla jossain maalla. Kyllä mun vanhemmat varmaan maksaa kun ei olla ihan köyhiä. (tosi rumasti sanottu...anteeksi...)
Olisiko lampaan osto ja pito tällä tavalla tyhmää?- Keiko
Minulla on lampaita ja vuohia, ihan ympärivuotisesti. Ellei ympärivuotinen pito olisi mahdollista, ottaisin varmasti kesälampaita.
Myös meillä tulee ensi vuonna ajankohtaiseksi teurastukset, kun uuhet astutetaan. Pässejä ei voi pitää, eikä niille oikein ole kysyntää, joten ainoa vaihtoehto on kasvattaa niitä teuraaksi. Uuhikaritsat pidetään kotona tai myydään.
Tämä on tietysti valitettavaa, nytkin minulla on maailman suloisin pikkuinen pukkikili, jonka tulevaisuus on erittäin epävarma. Tottakai tuntuu kamalalta, kun ensin auttaa kilin maailmaan, leikkii sen kanssa ja katselee sen kasvua myöhemmin teurastaa sama eläin. Eivät ne isoina sen vähemmän ihania ole. Todennäköisesti meidän pikkupukkimme saa jäädä kotiin kastroituna lemmikkipukkina, mutta ei niitä loputtomasti voi pitää. - hellu
minä en henkilökohtaisesti ole sillä kannalla että ottaisin kesä lampaita.Olen sitä mieltä että eläinten hoidolla on oltava joku jatkumo eikä ottaa vaan sen takia kun ne on niin kivoja.Otatko sitten taas seuraavana kesänä uuden?parempiniin että menee syksyllä teuraaksi kuin että jää muiden huoleksi ja entäs jos ei se jaksakaan kunnolla pitää huolta?
- Lizzu
...Pidän pässini talvet yhellä tallilla, ja kesät mummini luona. eipä näytä kovin kärsineiltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."472192Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1912009- 1161382
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96982
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78879Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki45857Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933835- 61736