RIP Ristiina ja S Niemi

pikkukaupungin poika

Voi minkä virheen teitte... tarkkailkaapas Kouvolan ympäryskuntien tilannetta ja käykää kysymässä mikä on parantunut ja mikä huonontunut.

Sinä ei paljoa 4 miljoona auta ja sekin varmaan laitetaan toriparkin tunnelmavalaistukseen...

6

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liittyy tai ei

      aika vähän tuntuu keskustelua herättävän, siis ei yhtään.

      oletteko Ristiinalaiset oikeasti todella tyytyväisiä päätökseen? Mitähän jos pakkokuntaliitos jääkin pöydälle eduskunnassa?

    • Eipä liitosta kaikki halunneet, mutta nythän kuntavaalit ovella ja ehdolla on myös samoja ihmisiä, jotka sinne olivat hinkumassa. Sitten pelkäävät kuiteskii palvelujen puolesta, outoa.

    • asd098

      Ihan hyvä vaan että pikkukunnat liitetään keskuskaupunkeihinsa. Varsinkin suomenniemi mutta myös ristiina olivat liian pieniä että niiden itsenäisyydessä olisi pidemmän päälle ollut mitään järkeä. Kuitenkin suurin osa palveluista on haettava mikkelistä, joten kunnan rajan poistaminen ei lopulta paljoa asiaan vaikuta.
      Samaan poppooseen tulisi pikimmiten ympärä ainakin hivensalmi, mahdollisesti muitakin lähikuntia...

    • Ei se ole lähtökohtaisesti sinänsä hyvä eikä huono, että pikkukunnat liitetään keskuskaupunkiin. Suomenniemen päätöstä voi ihmetellä sikäli, että em. kunta on lähes velaton. Toisaalta S-niemellä lähes velattomuus johtuu siitä, että on ollut omaisuutta mitä realisoida, mutta tulopuoli on ollut huono. Ristiinan ja Suomenniemen sai ehkä osaltaan liittymään Mikkeliin myös se, että Kataisen hallitus ajaa suurta kuntaremonttia kuin käärmettä pyssyyn ja kunnissa haluttiin varmuuden vuoksi liittyä Mikkeliin jo nyt, kun oli vielä varmaa tietoa liitosavustuksista. Sinänsä positiivista mutta toisaalta sanansa syömistä oli se, että pian sen jälkeen kun porkkanarahojen toivossa Ristiina ja Suomenniemi olivat päättäneet lakkauttaa itsensä, niin valtioneuvosto ilmoitti, että saa niitä liitosporkkarahoja vielä kaksi vuotta eteenpäinkin!

      Hyvinä puolina Ristiinan ja Suomenniemen lakkauttamisissa on se, että ainakaan Ristiinalla ei olisi ollut mahdollista sillä tapaa investoida alueellaan kuin nyt on yhdistymisavustuksilla ja toisaalta mahdolliset erikoissairaanhoidoin yllättävän suuret ei saa samalla tapaa kunnan taloutta sekaisin kun ollaan isossa kunnassa.

      Huonoimpina puolina on se, että jos ja kun tulevaisuudessa Mikkelin rahat ovat vähissä niin palveluita karsitaan suhteellisesti ottaen enemmän sieltä missä asuu vähiten ihmisiä eli kunnan reuna-alueilta. Huonoa on myös kahden itsenäisen ja perinteikkään kunnan meno manan majoille.

      Kompromissina Mikkelin nimen olisi voinut samassa yhteydessä muuttaa historialliseksi Savilahdeksi ja vaakunaksi ottaa nykyisen Suomenniemen vaakuna, jossa on kultainen käki.

    • Mikkeliin vain 23 km

      Jo oli aikakin liittyä Mikkeliin !

      Elämä helpottuu , kun rajat häviää.

      Keskusta söi Ristiinasta maaseudulta palvelut - siis ky-lä-kou-lut .

      Ja onhan Mikkelissä fiksu, hyvän näköinen, nuorekas kaupungin johtaja ;)

    • Sieltä mistä on 23 km matkaa Mikkelin keskustaan on 23 km matkaa Mikkelin keskustaan on Ristiina osa Mikkeliä tai. Ei keskustalla Ristiinassakaan ole ollut kunnanvaltuustossa ns. yksinkertaista enemmistöä, joten ei se puolueena yksin ole syyllinen kyläkoulujen lakkauttamisiin. Osa historiallisista kyläkouluista on lakkautettu yksinkertaisesti siitä syystä, että oppilasmäärät alueella ovat käyneet lähes olemattomiin, vaikka kylällä on ollut olemassa ns. vetovoimatekijänä koulu.

      On kauniita/komeita ihmisiä varmasti mukava katsella, mutta mieluummin valitsisin ruman ja hyvän johtajan kuin komean/kauniin johtajan, jonka arvostukset on pielessä. Mikkelin kaupunginjohtajaan en sinänsä ota kantaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5811
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4555
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4312
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4101
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3700
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      59
      3199
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      48
      2406
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      33
      2277
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2049
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      8
      1104
    Aihe