haluaisin tietää sellasta että kun rauhanturvaaja haluaa eläkkeelle niin kuinka se tapahtuu?
eräs väittää niin että jonkun omaisista on pyydettävä komentajalta lupa eli siis anoa että kyseinen henkilö pääsee eläkkeelle?
onko se totta? onko käytäntö sama joka maassa?
Rauhanturvaajan jäänti eläkkeelle
12
5912
Vastaukset
- LH
Voi luoja... Toivottavasti tämä on provo, mutta vastaanpa kuitenkin.
Rauhanturvapalveluksesta kertyy eläkettä samalla tavalla kuin mistä tahansa muustakin virkasuhteesta. Omaisten ei tarvitse kysyä komentajalta lupaa, eli se ei ole totta. Rauhanturvatehtävistä ei käytännössä "jäädä eläkkeelle", koska yleensä siellä palvellaan huomattavasti ennen eläkeikää (yläikäraja miehistölle 45-v). Mikäli joku kuitenkin jäisi eläkkeelle RT-tehtävistä, niin hän saisi eläkettä täysin samalla tavalla kuin muutkin valtiolla palvelleet.
Ei tiedä muiden maiden käytäntöjä, mutta voin silti melkoisella varmuudella sanoa, että käytännöt eivät ole samanlaisia joka maassa.... - hah hahh hhhaaaa
Se on aika jännä muuten, kun jätkä on ollut just vuonna 1976 jossain Siinailla saunareissulla, niin se tituleeraa itseään koko elämänsä ajan rauhanturvaajaksi:) Heh.
- Anonyymi
Nonko semmoinen Faitteri,joka oli libanonissa,ja 2 kosovossa?
- Anonyymi
Molemmat ovat entisiä rauhanturvaajia. Itse olen entinen alokas jos tarvis. Preesens muodossa te ette ole rauhanturvaajia enkä minä alokas.
- Anonyymi
Kyllä se näin on vähän samalla tavalla kuin viiksien kasvatus lupa senkin voi komentaja antaa.
- Anonyymi
Jostain pykälistä löytyi roikkumaan jäänyt vanha määräys, jonka mukaan upseerin pitää pyytää komentajalta lupa avioliittoon. Noheva lentopoika Sat Lsto:ssa oli 1980 luvulla kuullut määräyksestä ja anoi komentajalta kirjallisesti avioliittolupaa. Lisäperusteena oli, että morsian on maanpuolustushenkinen.
- Anonyymi
Naapuri jäi Kelalta eläkkeelle siellä ilmoitettiin ettei enää makseta korvauksia ja tehtiin eläkepaperit sekä tarjottiin lämmin kädenpuristus ja kakkukahvit pitkä aikaisesta asiakkuudesta.
- Anonyymi
Minkä ikäisenä syyrian rauhan turvaaja pääsee eläkkeelle?
- Anonyymi
Syyrian ykn rauhanturvaaja eläkeikä?
- Anonyymi
Odotan vastausta!
- Anonyymi
Syyrian rauhanturvaajan eläkeikä
- Anonyymi
Ei pääse eläkkeelle ollenkaan, kun ryyppää itsensä hengiltä ennen eläkeikää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2284917Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k233600Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2712075Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,122013Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast411299Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611229Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1111025- 32833
- 61777
Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.98776