Esakallio 4.5

11

Kotiuduin vastikään tansseista Esakalliolta. Oikein mainio tanssi-ilta siellä olikin, kiitos esiintyjien Markku Aron ja Tapani Kansan bändeineen.
Väkeä oli paljon, joten tanssia sai jalkansa kipeiksi. Molemmat artistit lauloivat pääasiassa omia tuttuja biisejään. Tapani Kansalta tuli myös pari makoisaa tangoa.
Hieno on lauluääni kumpaisellakin. Tapanin äänessä erityisesti rahkeita brassailuunkin. Loistava lataus oli mm. Delilahissa ja Hopeinen kuu loppuhuipennus venytyksineen oli todella vaikuttavaa kuultavaa.

Make ja Tapsa ovat samaa ikäluokkaa, mutta pukeutumistyylissä ja oli eroa. Markku Arolla rennot farkut ja valkoinen pikkutakki ja silminnähden hoikistuneella Tapsalla tumma puku kiiltonahkakenkineen ( kravattia tosin ei ollut ).

Tapani toivotti keikan lopussa ihmisille turvallista kotimatkaa ja kehoitti ajelemaan varovasti nyt kun on peuroja ja hirviä paljon liikkeellä. Sanoi ,että joutui ihan omakohtaisesti kokemaan läheltäpiti- tilanteen ajellessaan keikalle Esakalliolle kun nippanappa sai väistetty tielle sännänneen hirven.

6

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huh!

      Oonneksi Tapsa sai väistettyä sen hirven. Muutoin olisi voinut käydä pahasti jos olisi törmännyt siihen.

    • huh! huh!

      Oonneksi hirvi sai väistettyä sen Tapsuliinin. Muutoin olisi voinut käydä pahasti jos olisi törmännyt siihen.

      • ********************

        Ei todellakaan ole mikään leikinlaskun aihe tuo. Jos Tapsa ajoi Kansamaiseen tyyliin vähintään 100km/h niin siitä olisi ollut leikki kaukana jos olisi hirveen törmännyt. Voipi olla ,että olisi jäänyt mm. Esakallion keikka tekemättä ja yksi loistava artisti jälleen ennenaikojaan poistunut keskuudestamme.
        Luojanlykky ettei niin käynyt.


    • Markun fani

      Olen Markku Aron fani ja hänen ja hänen esiintymistään menin Esakalliolle seuraamaan. Toki Tapani Kansan keikankin näkeminen livenä houkutti ja kiinnosti.
      Minusta Markku oli pukeutunut aivan siisteihin vaatteisiin. Farkut ja valkoinen bleiseri oli rento, mutta sopivan tyylikäs yhdistelmä tanssilavalle.
      Tapani oli pukulinjalla pukeutumisessaan . Ihan fiksun ja karismaattisen näköinen mies myönnettäköön ja onhan hällä upea ääni. Joitakin kertoja kävi soittajiensa luona ohjeistamassa näitä, mutta en mitään äyskimistä ja tiuskimista havainnut.

      Markku kun taputettiin uudestaan lavalle ja hän lauloi pari ylimääräistä laulua, niin Tapsa bändeineen toisen laulun loppuvaiheessa tuli jo lavalle vaikkei biisi vielä ollut loppunutkaan. Markku sanoi ,että sieltä Tapsa saapuu isännän elkein.
      Minusta Tapsa olisi voinut bändinsä kera malttaa, että Markku olisi ehtinyt lopettaa biisinsä ennenkuin tulivat lavalle. Se olisi ollut fiksua ja huomaavaista.
      Mutta kaikenkaikkiaan antoisa ja viihtyisä oli tanssi-ilta . Siitä piti huolen kaksi hienoa artistia bändeineen.

    • aina sama juttu

      "Markku kun taputettiin uudestaan lavalle ja hän lauloi pari ylimääräistä laulua, niin Tapsa bändeineen toisen laulun loppuvaiheessa tuli jo lavalle vaikkei biisi vielä ollut loppunutkaan."

      TYYPILLISTÄ T.KANSAN YLIMIELISYYTTÄ MUITA ARTISTEJA KOHTAAN !

      • keikalla ollut

        Markku Aro oli laulanut jo monta minuuttia yli oman esiintymisaikansa ja Tapani bändeineen tuli lavalle ihan biisin viimeisten tahtien soidessa. Se ei varmasti Markun esiintymistä häirinnyt milläänlailla. Tapsa vielä kehuikin Markkua ja tämän bändiää, että : "komeasti veti Markku ja Diesel oman settinsä ja meillä on ilo jatkaa tästä. "
        Ei kyllä siis mitään ylimielisyyttä Tapsa osoittanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      182
      14880
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      118
      10425
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      107
      9287
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      48
      9113
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      70
      8732
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      52
      6880
    7. 180
      6470
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      30
      5553
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      150
      5324
    10. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      43
      3829
    Aihe