Tallinnasta Saksaan.

Automatkailija

Tarkoitus olisi lähteä ajamaan Tallinnasta Saksaan ihan tavallisella henkilöautolla.
Joudun siis ajamaan Viron, Latvian, Liettuan ja Puolan läpi. Tarkoituksena on pysähtyä yöpymään ehkä Kaunasissa tai jossain siinä paikkeilla ja ehdottomasti Warsovassa.
Muuten olisi tarkoitus ajaa mahdollisimman helposti tämä matka.

Minua on peloteltu että Latviassa, Lietuassa ja Puolassa varastetaan auto tai siihen vähintääkin murtaudutaan tai sitä muuten vahingoitetaan.
Toinen pelko liittyy Puolan teiden kuntoon. Olen kuullut että siellä tiet muistuttavat perunapeltoja ja niissä on syviä reikiä siellä täällä.

Voisiko joku kertoa miten nämä asiat todellisuudessa ovat. Uskallanko lähteä ajamaan tätä väliä vai valitsenko suoraan tutun reitin tukholmasta saksaan ?

Lisäksi jos joku viitsisi kertoa hyviä yöpymispaikkoja Kaunaksen paikkeilta sekä Warsovasta. Paikkojen ei tarvi olla luksusta mutta siistejä, turvallisia ja sellaisia joissa on autohalli tai jokin muu turvallinen paikka autolle.

Kiitos.

4

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Via...

      Googleta Via Baltica...

    • Ervo A

      Miten tuon nyt lyhyesti sanoisi. Todennäköisyys sille, että autoosi murtaudutaan tai sitä vahingoitetaan on samanlainen kuin Suomessa ja Suomessahan sinä uskallat ajaa? Samat säännöt ne pätevät kaikkialla, myös siellä Ruotsin reitillä: ei arvotavaroita autoon varsinkaan näkyville ja ajonestot kuntoon. Puolan tiestön kunto ei poikkea nykyään Suomesta, jostakin syvältä maaseudulta voi tietysti löytää vieläkin varsin eksoottisia sivuteitä, mutta ymmärsin että tarkoituksesi on kai pysytellä enimmäkseen pääväylillä. Matkailuliikenne Via Balticalla ei koko ajan kasvaisi, jos ne sinun pelottelijoittesi muutaman vuosikymmenen takaiset kuvitelmat olisivat paikkansapitäviä. Onhan tällä palstallakin vielä ollut ihmisiä, jotka kyselevät miten rajanylitykset nykyään sujuvat, kun vastaus on, että rajoilla on todellakin alempi nopeusrajoitus.

      Kaunasissa kantapaikkamme on ollut vanha ja halpa romanttinen hotelli Metropol aivan ydinkeskustassa, sen pihalla on vartioitu paikoitusalue. Varsovassa sinulla on majapaikoissa runsauden pula, netistä löytää kyllä yleensä niiden paikoitustiedot. Ja jos Saksaan mennessäsi sattuisit poikkeamaan myös Wroclawissa niin siellä on Tumskin saarella mukava samanniminen hotelli, jossa on myös karvalakkipuoli ja pihalla taas se vartioitu paikoitus, kyllä niitä riittää. Hyvää matkaa vain.

    • Automatkailija

      Kiitos hyvistä tiedoista ja asiallisesta vastauksesta.

    • käynnyt

      Tuolla välillä olevat tiet on lähes kaikki parempia kuin suomessa, puolassa pääteillä voi olla isoja rekkauria, paikallistiet on yleensä huomattavasti paremmassa kunnossa kuin suomessa.

      Puolassa kannattaa katsoa hotellin sijasta myös majataloja-zajadz sekä yksityismajoitusta-pokoi/pokoje/noglegi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      170
      8436
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      452
      7590
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3874
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      160
      3652
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3044
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      54
      2775
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      43
      2050
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2046
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1883
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1731
    Aihe