jääkaappi talvella.

jääkaappi maalle!

Olen kuullut huhun että nykyiset jääkaapit eivät saisi jäätyä.Siis mökillä missä ei ole peruslämpöä.Asteet sisällä , tippuvat pakkaselle.
Minulla on ollut vanha freoni-jääkaappi joka on pelittänyt hyvin.Nyt se sanoin sopimuksen irti.Mutta jäätyykö/hajoaako uudet jäälaapit? Auttaako jos pidän jääkaapissa virran päällä?Vai onko tämä vain urpaanilegenda?

11

13201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • säilytys ok

      > Auttaako jos pidän jääkaapissa virran päällä?

      Ei missään nimessä! Jääkaappeja ei ole tarkoitettu toimimaan normaalia huonelämpöä viileämmässä ja kylmässä voi tulla ongelmia.

      Säilytyksessä taas en ihmeempiä riskejä näe pl. perinteinen kosteuden kondensoituminen ... mutta jos mökki on kovin kostea, tulee siellä muutakin ongelmaa (home).

      Kyse lienee siitä, että käyttöohjeessa lienee ilmoitettu sallitut ympäristön lämpötilat tyyliin "käyttö 15... 30" ja "varastointi 0... 40". Mikä taas johtuu ihan siitä, etteivät komponenttien valmistajat ole testanneet tuotteidensa varastointikestävyyttä pakkasessa eivätkä siten uskalla luvata mitään.

    • kun ei niin ei

      Jos mökin sisällä on pakkasta niin kyllä on kaapinkin sisällä pakkasta, mihin silloin jääkaappia tarvitaan, vaikka asetus olisi 5 astetta.
      Aloittaja ei näköjään ymmärrä jääkaapin toiminnasta mitään.

    • Laitteenpito - asteilla rasittaa kompressoria(voiteluöljyt jähmettyy). Oli vanha tai ei. Valitettavasti uudet kompressorit tulee halpatuonnilla kiinasta.

      Nykyään tehdään jääkaappi-pakastin yhdistelmiä, joita kylmennetään vain yhdellä kompressorilla.

      Lämpötila-anturi sijaitsee tällöin monesti vain jääkaappiosiossa. Eli laite lopettaa toimintansa esim. 6 asteessa(eli jääkaappiosio Ok) ja pakastin sulaa käyttöympäristön lämpötilaan. Tätä ongelmaa varmaankin olet kuullut.

      Ympäristöluokka lukee kaapin arvokilvessä (laitteen sisällä).

      SN = 10-32
      S = 16-32 yleisin
      ST = 18-38
      T = 18-43

      Osta minkä ostat takuu ei kata , jos laite on asennettu väärään käyttöympäristöön.

      Mutta muista älä käynnistä laitetta pakkasoloissa.

      • hups
        näppäilyvirhe
        N = 16-32 (ei S)


    • jääkaappi maalle

      Juu,kiitosta vain kaikille. Olen kuullut tämän freonin korvanneen kaasun "jähmettyvän" pakkasella ja siten rikkovan putket.
      Mutta aina maailmaan tarinoita mahtuu..

      • Lumiukko pihalla

        Ei ole kysymys pelkästään kylmäaineesta, vaan pakkasessa kaikkien metallien ja muovien ominaisuudet muuttuvat, putket voivat haurastua ja sähköjohtojen eristeet murentua.


    • surkeatuutuudet

      On ne kehnoja nämä nyky kylmälaitteet..
      Meidän mökillä -60 indesit terassilla kesät talvet,töpseli seinään niin aina lähtee pelaan.
      Samoin -70 luvun pakastinkaappi kylmässä varastossa,käytössä kaiken aikaa
      ( siemens) ja toimii!

      • surkeatuutuudet

        ...hups... siis -60 luvun indesit.. :)


      • com si och so

        "On ne kehnoja nämä nyky kylmälaitteet.."

        On nykyisinkin laitteita saatavilla esim. pohjoisnavalle.
        Eri tekniikalla kuin kotilaitteet.
        Se vain ihmetyttää kun toppahousu ei osta näitä vaikka kerrotaan että se normaali jenkkikaappi ei välttämättä kestä mökillä, jossa ei peruslämpöä.
        Toteavat vain että on halvempaa ostaa uusi jenkkikaappi, kuin pitää lämpöjä päällä talven..


    • Näin kävi

      Kiitos vastauksesta. Ihmettelin kun mökillä jää/pakastinkaappi. Pakasteet oli sulaneet. Eli kaappi oli lopettanut jäähdyttämisen kun huonelämpö oli laskenut pakkasen puolelle. Mökissä pitäisi pitää jotain peruslämpöä että pakastin toimisi?

      Harmi kun ajattelin, että ruuat voisi pitää mökillä ja ajattelin jopa laittaa aurinkorasvat ja shampoot ym. jääkaappiin etteivät jäätyisi talvella.

    • kierrättäjäfgh

      r600 aineiset kaapit eivät toimi sunnitellusti koska kylmäaine tarvitsee >12 astetta timiessa oikein. vika on kylmäaineessa joka höyrystyy ja tiivistyy kylmäprosessin aikan ja tarvitsee optimi lämpötilat. r 600 aineisiin siirryttiin että saadaa kasvihuone ilmiö kuriin tällä planeetalla. se että r60 kylmä aine on pienempi molekyylisempi eli tulee pinemmästä raosta pois tekee sen että kylmäainetta karkaa kaapeista enemmän kun ennen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      152
      3236
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3022
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      112
      1525
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      149
      1259
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1097
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1067
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1027
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      989
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      883
    10. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      44
      867
    Aihe