Olen sivusta seurannut ystäväni tuskittelua selkänsä kanssa. Eiköhän liene kys. juuri Iskiaksesta.
No lääkäriinhän EI voi mennä, mies kun on...
Olen pyynnöstä hieroskellut kipeältä tuntuvia kohtia.Kuulemma "vähän auttaa". Ei kai tästä haittaakaan ole?
Ibumaxia kaikenlaisia salvoja on läträtty, mutta eipä niistä juuri taida apua olla?
Mitenkä voisin parhaiten auttaa ystävääni?
Löytyykö akupisteet helposti?
Onko hyviä nettisivuja aiheesta. Mitä minä löysin GOOGLESTA oli "aikaa ja lepoa jne...
Mitähän "velehon konsteja" keksisin. Haluan tosiaan auttaa YSTÄVÄÄNI, sillä hän on minulle erittäin tärkeä ja läheinen.
Muutenkin olisin kiitollinen kaikesta aiheeseen liittyvästä tiedosta.Olisi myös kiva(?) kuulla omakohtaisia kokemuksia tästä viheliäisetä vaivasta.
Iskias+hieronta
6
7996
Vastaukset
- Anneli
En ole pahimman iskiaskivun aikaan edes uskaltanut ajatella meneväni hierojalle, mutta myöhemmin hieronta on hellittänyt jumittuneita lihaksia. Kipua kun pyrkii vastustamaan aina joitakin lihaksia jännittämällä. Alkuperäinen syy kannattaa selvittää lääkärissä, niin sitten voi miettiä hoitokeinojakin paremmin. Toki ystävän apu kosketuksen muodossakin on hyväksi, sillä iskiaksen olen huomannut ärsyyntyvän pahasta mielestä. Ihmisellä kun kaikki pyrkii vaikuttamaan kaikkeen!
- Helpottunut iskiaspotilas
Minulla myös on iskias-kipuja ollut jo 12 vuotta -- kuvissa näkyy myös selkärangan vinous ja nyt se näkyi jo paljaalla silmälläkin.
Odotin kivutonta kautta ja tilasin ajan kiropraktikolle. Kuin kohtalon iskusta samaisena aamuna tunsin enteilevän nivussäryn taas.
Kiropraktikko käsitteli eli manipuloi selkärankaani ja kaularankaani (ilmeisesti, koska pääni kääntyy taas niin, että pystyn katsomaan taakseni kääntymättä koko kropallani itse:-)
Selkä ei ole nyt ollut pitkään aikaan kipeä. Se nivussärky jäi siihen huoneeseen! Eli se ei edennyt mihinkään, vaan ilmeisesti se käsittely auttoi:-)
Osta kaverille lahjakortti seuraavilla merkkipäivillä kiropraktikolle. Ei kehtaa olla käyttämättä. Nämä tosimiehet on siitä hassuja, että eivät suostu itse uhraamaan rahaa terveyteensä!- hieroja
iskias vaiva,on kansan kieltä joka johtuu lannerangan, väleistä lähtevien hermo juurten pinne tilasta, joka säteilee jalkaan eri hermo juuret säteilevät eritavalla yleisin on 3 lannenikaman pinne tila, kehottaisin painelemaan suoli luun harjun vieruksen ja pitkien selkä lihasten vieressä on oikein hyviä triggereitä,joita voi painella sekä hangata jos asiakkaalla on jalka terä/terät voimakkaasti ulospäin kääntyneet "shaplin" niin puhutaan piriformis vaivasta joka on syvä lihas pakarassa heti hermon päällä. ja on reisiluun ulos kiertäjä lihas hankala selittää miten löydät sen kirjastoista löytyy anatomiasta kirjallisuutta sekä vaivasta yleensä asiakkaallasi on mahd välilevyn pullistumaa tai ahtaumaa rangan hermokanavassa
- 3kk kärsitty
itselläni iskias tuli kovan juoksulenkin jälkeen.
kävin ensin lääkärillä sitten ortopedillä, molemmat kerrat aivan turhia. eilen kävin sitten urheiluhierojalla ja hän sanoi että vika ei ole nikamien välissä vaan aivan jumissa olevissa pakaralihaksissa ja alaselän lihaksissa jotka puristavat iskiashermoa joka säteilee lähinnä sääreen. etenkin ortopedillä käynti sapettaa vieläkin(ainoastaan hirmulasku 15 min käynnistä)
hierojalta sain hyviä vinkkejä venyttelyyn ja lenkkareiden valintaan jne. - Mustepena
Hierotuttakaa jalat ja ennen kaikkea pohkeet iskiaskipu katoaa. Tietenkin vaatii osaavan avaavan hierojan
- Vikanikamienvälissä
Jalat juu, mutta iskias-kipu johtuu välilevytyrästä, pullistumasta, ja välilevytyynyn neste valuu ulos ja koko pinne painaa hermoa/hermoja.
Liikettä selkärankaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36512317Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555387Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2123918Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1962588Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151972Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191824Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167880Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271842No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74762Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59716