Jälleen kerran on todistettu täällä palstalla, kuinka kateelliset pikkusieluiset "kyläläiset" yrittävät saattaa palstan kaaokseen. Milloin kyseessä on tarkkailu kellonajoista ja kirjoittelumääristä (kyläläisille se luetaan kiroitusmäristä). Joskus pilkataan YH-ihmisiä huonoiksi vanhemmiksi ja joskus se on vain sitä "tavallista" kateutta...Mitään varsinaista syytä ei olisi, mutta silti, jostain syystä toisella on asiat paremmin ja siitä pitää valittaa.
Totuttuun tapaan vastaat, jos nettisi vielä toimii ja kirjastokorttisi on voimassa. Hankimulkerokyläläiset alkavatkin jo kokoontua kyläkaupan netin ääreen.
Totuttuun tapaan vastaat, jos nettisi vielä toimii ja kirjastokorttisi on voimassa. Hankimulkerokyläläiset alkavatkin jo kokoontua kyläkaupan netin ääreen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
täällä ollaan pirun kateellisia toisten lukijamääristä ja punaisista pallukoista, ihan kuin jokin estäisi sellaista itse hankkimasta jos niin ottaa päähän. Omaa suosikkia kehua retostetaan joka mutkassa ja toinen haukutaan alimpaan kattilaan, samoin sinne nuijitaan toisten kannattajatkin. Normaalia elämää palstalla siis.
Muistaakseni parhaimmat tappelukset eivät koskaan ehtineet saada lukijamääriä ja punaisia pallukoita...Se, että lukijoita tulee tai ei tule, näkyy joskus vasta viikonkin päästä. Keskustelu saattaa lähteä liikkeelle vauhdikkaasti yhdellä vastauksella.
Se, että jonkun kirjoitus saa pallukoita ja lukijoita ei ole minulta pois, niinkuin minunkaan kirjoitukset eivät ole toisilta pois.
Minä voin olla täysin väärässä mielipiteeni kanssa, mutta sillä ei olekkaan merkitystä mitä mieltä olen...Vaan sillä, että "Taas se Jermu on tuolla palstalla.."
Niin, onko sellainen normaalia elämää???
muuten ihan ajatusta herättävä aloitus, mutta jotenkin vierastan tuota kateus- ajatusta, mutta ehkä se johtunee siitä, että itse olen kateellinen harvoille ja miellän kateuden niissä tapauksissa jopa hieman positiivisessa mielessä, koska en ole kateellinen olemattomasta ja sellaisesta mitä ei ole olemassakaan, viittaan tällekkin palstalle siis tietyissä aiheissa. Ja toisaalta monesti heräävä kateus sammuu siihen, kun tiedän, että kenelläkään muulla ei ole sitä minulla on ja jos joltakulta kadehdin hänen osaa niin silloin en tietäisi tästä mitä nyt on.
Typeriksi pikkusieluiksi voin minä heitä nimittää tai ehkäpä siten, että kateus on kääntynyt epäterveeksi sisältäpäin syöväksi hitaasti nakertavaksi katkeruudeksi ylesesti ottaen ja se mikä itsellä on hyvää menettää merkityksen tai pidetään sitä jotenkin ylivertaisena muihin nähden. Tai ehkäpä niin jos otetaan esim. tuo yh-asia esiin niin toiset nyt vaan ovat sitä mieltä ettei yh voi pärjätä ja kun he näkevätkin pärjääviä, menestyviä ja toimeentulevia, iloisia ja onnellisia yh:oita heidän pasmat menee sekaisin ja pitää aiheetta vääntää tikusta paskaa suorastaan sanottuna.
Kateus siis voi olla ihan tervettä jos se saa ihmisen pyrkimään parempaan suoritukseen, mutta sairasta jos se alkaa nakertaa.
Eli siis minä päätän omasta näkökannastani ettei kyse ole kateudesta vaan silkasta typeryydestä ja suoranaisesta tyhmyydestäkin.
No sorry nyt Jermuxmux tuli ehkä hieman liian asiapitoinen sössötys tästä, mutta johtuneeko lie siitä, että olen kiertänyt hakkuuaukean kaukaa viime aikoina ja aasinhattu on hukkunut ;)
PS. teki vain niiiiiin paljon mieli jauhaa tästä vallitsevasta kateus-teemasta, että ehkä meni hieman ohi aiheen ....
Olet asian ytimessä ja tästä keskustelimme hieman tuolle aiemmassa avauksessa ex-vakkarin ja Blondin kanssa.
Eli minäkin voin sanoa rehellisesti, että toisen onni ei ole minulta pois. Luultavasti toinen on tehnyt lujasti töitä, että se onni pystyy edes tulemaan tämän henkilön luokse. Ja minäkin kirjoitin muistaakseni esimerkkinä lottovoitosta naapurille.
Täällä on yritelty virittää tappeluksia vaikka minkälaisista asioista, mutta minusta tuollaiset fyysisiin vajavaisuuksiin tai perhetilanteeseen liittyvät jutut on aika surkeita. Sitten tulee mulle kitinää, kun olen ottanut oman linjani vastauksissa ja pysyn niissä.
P.s. Linjasi oli juuri avauksen mukainen
Itseäni huvittaa nämä ns. käännynnäiset ja käännyttäjät. :D
Jos olet ottanut jonkun määrätyn linjan, mielestäni siinä on pitäydyttävä. Tämähän ei tarkoita sitä, että aiheeseen tulee suhtautua mustavalkoisesti.
*hyppää takaisin Valmetin hyttiin ja tuntee kateellisten isäntien katseet selässään...harvalla näin paljon tekniikkaa hytissä* ;D
ja vihulaiset pysyy loitolla. Hmmm..Itse olen kyllä aika mustavalkoinen tyyppi..Siinä on vielä oppimista kyllä, myönnetään.
Kun se kaksivärisyys saa rinnalleen muita sävyjä, huomaat, miten kevyesti ihminen voi hengittää ja miten se saa sinut tuntemaan itsesi mieleltäsi suunnattoman rikkaaksi.:)
ilma ja lisää saa pullosta. Kyllä minä jo aika hyvin annan muidenkin kukkien kukkia..ja myös lakastua.
Olen ollut huomaavinani. Sehän on se elämän normaali kiertokulku. :)
kaikki tämä ilman ivaa. Minusta se on huippusuoritus.
Sehän on sinulta megahuippuhieno suoritus. ;DD
Mitähän tässä seuraavaksi keksis, kun elämä ilman tappeluksia on löyhää. Dr. tappisen oivalluksetkin tapaa päättyä automaatiseen tee-se-itse-nitkautukseen..Coomikko on lomalla.. hmmm..mietin, mutta ilman sitä kuumetta.
Tuolla on hyvä vääntö alkamassa, kun heitän vielä hetken suolaa haavoille. :D
En mä oikein tiedä nyt. Teillä molemmilla on omat pointit ja that`s it. Tehän vasta juttelette. Paha sanoo, kun ette edes lokaa heitä vielä. Katselemme, saamme kenties elää.
Mutku mä olen aina sanonut, etten heitä sitä ensimmäistä kiveä...:D
*katselee silmät kierossa*
Tässä mitään kiviä viskelläkkään..Lokaa koneeseen, jos tappelukset alkaa.
Lälläri juttu...viskellään suoraan sitä itteensä, niin tulee kunnon jälkeä...
eikä kuvata karkeaa porhokrafiaa. Eli loka lentämään vaan. Mulla ei ole tuota varallisuutta liikaa, niin mä olen tässä nyt vaan sellainen kateellinen statisti vaan.
...viffu!*megapyrskhhh*:D
Ps. Yritän välttää karkeaa porhokrafiaa, sillä se tekee ihmiset erittäin agressiiviseks. Rupee lentää muukin kun p...loka.
miten täällä voisi olla kateellinen ihmiselle josta ei tiedä muuta kuin mitä se itse tai muut puhuu, ei voi tietää onko se totta vai ei.
Jos täällä ei pidä jostain tyypistä niin kannatusjoukot huutelevat heti miten kateellisia ollaan.
Kade voisi olla oikeastaan vain toisen kirjoitustaidoista, sekin on makuasia.
Mitä kauemmas tästä palstasta vierottuu sen selvemmin näkee miten älytöntä touhu välillä on.
Ei tiedä itkeä vai nauraa lähinnä noille omakehuille, joita muutama tyyppi harrastaa, eihän niiden tarkoitus voi olla muu kuin saada toiset kateellisiksi (miksi), tai jos ei se niin mikä ihme sitten, itsetunnon pönkitystäkö?
Kysyit miten täällä voi olla kateellinen..Siitäpä juuri onkin kysymys. Se onkin aika vähän mistä tässä nettiympäristössä oikeasti voi olla kateellinen ja tuo kirjoitustyyli eli taito on yksi sellainen. Olen oikeasti kateellinen muutamien hahmojen sujuvalle sanankäytölle. Mutta positiivisessa mielessä. Olen sen noille hahmoille kirjoittanutkin, että heillä on sana hallussa.
Yksi juttu myös on huumorintaju ja oivalluskyky. Silläkin pääsee pitkälle.
ei ainakaan tarvitse olla kateellinen kenellekään nettipersoonalle. Netti on täynnä valehtelijoita.
taas itsestäsi ;-)
muita kohtaan aina välillä? Jos se ole kateutta, niin mistä johtuu asenteesi?
moi rakas Jermu, terveiset sulle täältä kirjastosta. Nettiyhteys toimii loistavasti ja olen ollut terveenäkin.
Huomaan sinulla olleen minua kauhistuttava ikävä. Mitä kateuteen tulee, niin sehän on ihmisen perusoikeus, kyllähän jollakulla TÄYTYY olla asiat paremmin kuin minulla on!
Jermuliina!!! Kateus on perusoikeus, mutta pitääkö sen on velvollisuus?
Jermuliina..toi olikin paha!
niin ehkä se ei sitten niin kiehdo
mitäs tykkäät hienosta nikistä, tais olla aika iskevä?
sä olet väsynyt, ota happea jo! pikku lenkki luonnossa piristää aina :)
Ootas vähän, niin avaan tota kivihiilen lastausluukkua...näää, vettä tulee ja ihan harmaata. Hauskempaa olla täällä sisällä ja olla nettiaddiktina. Sitäpaitsi harvoin käyn täällä, niin olipa hauska, että tavoitit minun..Olin ihan kuin tauolla tai vapaapäivällä..varma en tietty voi olla, kun en omista kelloa, enkä kalenteriakaan.
valehdella vedet silmistä :, nyt vaan pitää päättää, että itkenkö vai nauranko?
no nauretaan vaikka mukavan jälleenlukemisen riemusta :)
juu, sua on aika hankala tavoittaa, varsinkin kun ei tiedä mistä etsii...
vai pitäiskö paremminkin sanoa etteti tiedä mitä etsii????
miten se täälläpäin paistaakin toi aurinko melkein aina?
mikä nyt arveluttaa..on yövuorolaisten vähäisyys. siis, Jermu hei. olenks mä ainoo yövuorolainen....pistähän ne vuorolistat uusiks..nää rupee vähän tsiikaan täällä kirjastossa...
taidat olla romaani ,ei sua siellä huomaa,jos et tuhnaa.
Mä päivystän muutaman yövuoron, niin pääset lepäileen. Mut sitten lähden kyllä itsekin lomanviettoon, enkä palaa muuta kuin kommentoimaan ja tekemään avauksia.
Jokos olet palannut sieltä merenpohjukasta vai mikä ranta se nyt olikaan? Et sää viittis laittaa jotain kivaa avausta peliin, niin saatais tapella?
Mitäs sanot?
...tähän aikaan aamusta...Huomenta peipi.:)
Senkin huutelija..niin ja huomenta.
Niin muuten huusinkin. :)*köh* huomenia:)
Niin muuten huusinkin. :)*köh* huomenia:)
Täällä on tehty taas jotain muutostöitä. Meinas pissit liristä laiturilta järveen, kun säikähdin. Ilmeisesti vuoropuhelua rajoitetaan. Hmmm...hyvä, vai huono?
*jää kaipaamaan pitkiä vääntöjä ja sekstailuja*:D
olleet vaarassa poistua. Hyvä vai huono...hmmm.
Kävin tuossa todellakin katseleen parhaita jäljellä olevia tappeluksia, niin aika lyhyitä ja ytimekkäitä tappeluksia ne parhaat oli. Ei ollut punaisia palleroita lähelläkään.
Punainen pallero tuskin on laadun tae, taikka mittari. Lyhyestä virsi kaunis. :D
HIIHII! En päässyt vastaamaan enään sun kommenttiisi, kun Suomi ilmoitti"KESKUSTELUN HIERARKIA ON LIIAN SYVÄ" vaihtoehdoiksi annettiin:keskeytä, vastaa alkuperäiseen viestiin tai aloita uusi keskustelu. :DD
Juu-uh, katos mä olen sitä mieltä, että naisillakin on oikeus puuhastella. Kotona tai kodin ulkopuolella. Miehillä kun lakkaa toimimasta SE, he keskittyvät hiivan käyttämiseen. Naisillehan se on sama kuin Lottovoitto! Ah! Luonto kutsuu.:D
Äijät pönttöineen kellariin ja emännät uusille areenoille.:)
Jermu on yks vitun lässy..*puistattaa*..
*puistattaa* kohdassa olisit käyttänyt rehellisempää otetta, eli sinua *itkettää*.
Jassoo, taas tultiin tähän. Teitä ei miellytä kukaan. Aivan sama vaikka täällä kirjoittelisi viikon itse Paavi, hänkin olisi sen jälkeen"vitun lässy". Mikä siinä on niin vaikeaa jättää lukematta jonkun kyseisen nimimerkin tekstejä? :)
Jopa pierettää. :D
*menee oitis pesemään suunsa sunlightilla*
Tappiperhe on niiiiiin pahasti nettikoukussa.
Ai, että ne pyristelee..Muistathan, ettei Tappi ole kateellinen kenellään nettihahmolle.
Ihan meinasin unohtaa tuon trendisanan taas. Täällähän siis KUKAAN ei ole kateellinen kenellekään. :))
*kirjoittaa muistilapun ja teippaa sen napaansa*
Ps. Kyseessä oli varmaankin Jermukoukku?:))
Eikun poistoon. Nyt laitetaan asiantuntijoiden voimalla tää palsta kondikseen. Jonninjoutavaa!