Irtisanouduin paskaduunista n. kuukausi sitten. Oli pirun tylsää hommaa, enkä jaksanut tehdä sitä. Koskaan en ole pitkään tehnyt töitä, masennustaustaa, ollut pitkiä sairaslomia sekä opintojen loppuun viemistä. Jotenkin ajattelin, että parempi olla hajottamatta päätään töissä, josta ei nauti mutta nyt tämä tekemättömyys alkaa käydä voimille.
Kaikki päivät on samanlaisia. Herään joskus 8-11 aikaan, makaan sängyssä, roikun netissä, katson telkkaria ja syön yksinäisyyteen. Tapaan kyllä kavereita, nyt tullut istuttua puistoissa, kun on ollut ihana ilma, oltua viihteellä ja perusmeininkiä mutta silloinkin inohottava levottomuus-ahdistus on koko aika läsnä. Ei pysty nauttimaan asioista.
Kova halu olisi tehdä jotain mutta toisaalta mikään ei kiinnosta eikä huvita ja ahdistaa vaan kaikki. Elämä tuntuu paskalta. Olen 25-vuotias yksineläjä, ammatti on väärältä alalta, pyrin kouluun ensi syksynä.
Miten te jaksatte näitä päiviä? Työhakemuksiakaan ei voi koko ajan jaksaa vääntää. Plaaaaah.
Työttömän arki käy voimille!
5
516
Vastaukset
- näin
Herään seiskan maissa, viimeistään kympiltä meen takas maate. Heräilen "eloon" ehkä kahden maissa. Siirryn sohvalle löffäileen ja odotteleen kahvin tippumista. Availen tietsikan, selailen kaikkee jonninjoutavaa sivustoo. Hörin kahvia ja juoksen tupakalla. Mietin, kukahan tai keltähän kehtaisin tänään pummia vähä rahaa. Tai meniskö keräilee pulloja, jaanii..siellähän on lunta monta senttiä. Ei ole kunnon varustusta lähteä ulkoilemaan, lenkkareissa jäätyy. Hyvää joulua, niille joille se ilmestyy!
- arkinen_rutiini
Näin: saatan herätä ysiltä, laitan läppärin päälle ,viimeistään puoli kymmeneltä uudestaan nukkumaan.
Puolilta päivin kömmin ylös, nettiradio päälle, arkena kömmin postilaatikolleni hakemaan postit.
Noin klo 13-14 käyn kaupassa jos tarvetta on
Loppupäivä kuluu nettiä selaillessa näin talvella, kesällä pörrään skootterillani.
Hyvää Joulua myös kaikille minun puolestani. - JK9POOO
NINKÖ
- kopkop9987
On tää vidumaista. Itse kun jäin YT:lle, ja vaikka palkkakin juoksi puoli vuotta, niin ei jaksanut tehdä oikein mitään muuta kun nettailla ja pörrärä kesällä fillarilla. Nyt ei viitti edes mennä ulos kun on niin liukasta ja kylmää. Pas.kamaista.
- arkinen_rutiini
Onneksi työkyvyttömyyseläkkeeni alkaa 1.6. ja tulot sitä myötä tuplaantuvat ja eläkeläisalennukset avautuvat. :) Veroprosenttikin tälle vuodelle 1%.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1913105
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.652653- 2032240
- 741886
- 1021803
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91691- 1041519
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2191176- 811130
- 951089