Verkkokauppiaat hei!

Verkkokauppias

Miten markkinoitte kauppaanne? Onko siitä ollut hyötyä?

15

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi kysyt tämmösiä? Miksi eksyit tällaiselle palstalle? Älä kuiten sano, että pistit kaupan pystyyn ja nyt et tiedä mitä sillä tekisit? Mistä keksit sanan markkinointi?

      No joo, anteeksi vinoilu. Mutta kyllä kysymyksesi ensimmäiseksi aiheutti huvittuneen hymähdyksen, ei kai vain joku yksikertainen ole taas perustanut tai peräti ostanut kaupan...

      Markkinointi on niin olennainen osa kaupan toimintaa kaikkialla maailmassa, jo Rooman valtakunnan aikaan oli kaupoilla mainoksia kauppansa ulkopuolella. Kannattaisi ehkä ottaa joku yritystoiminnan perusteita käsittelevä kirja käteensä. Kaikella ystävyydellä...

    • Verkkokauppias

      Miksi vastasit niin ilkeästi? Kysyin ihan asiallisesti että kuinka verkkokauppaa markkinoidaan ja onko siitä ollut hyötyä. Jos ei tiedä niin silloin pitää kysyä muilta. Olen kyllä ostanut tämän kaupan ja maksanut ihan sen mitä on pyydetty ja se puoli on kyllä hoidettuna ja kunnossa.

      • jatsarinna

        Minä ymmärrän mikon huolen, minun kummipoika sai kuorma-auton ajokortin ja osti sitten jonkun kuorma-auton romun, kehui kaikille alkavansa autoilijaksi. Ajeli mitä ajeli kunnes rahat loppu. Sitten pysäytti poliisi ja alkoi suurempi selvittelyurakka. Ei lupia, verot maksamatta, ei kirjanpitoa ja mitä kaikkea siinä olikaan. Lopulta auto meni ulosottomiehelle ja sai tuomion käräjiltä muista jutuista, makseli isänsä kanssa niitä kai viitisen vuotta. Eli ehkä niitä asioita pitäs vähän etukäteen selvitellä eikä touhuta mitä mieleen tulee.


    • Ei verkkokauppias

      Olen usein miettinyt miten verkkokaupat pysyvät pystyssä kun en ole koskaan nähnyt ainuttakaan mainosta mistään verkkokaupasta, paitsi Hobby Hall ja Ellos. Tämä oli ihan asiallinen kysymys verkkokauppiaalta. Moni verkkokauppias varmasti tietää markkinoinnin koukerot, mutta haluaisi tietää mikä on varmasti hyvä ja kannattava markinointitapa.
      Original-mikolla ei taida olla mitään hajuakaan yrittäjyydestä.

      • t6453

        Jos olet lukenut ylipäänsä minkään alan lehteä niin olet nähnyt mainoksen verkkokaupasta. Siellä ne on seassa ihan samallatapaa kuin muutkin mainokset.

        Omaa kauppaa tietenkin mainostetaan oman alan julkaisuissa, oman alan foorumeilla bannereilla ja yritysosioilla. Katso esimerkki linkistä kohdasta "yritysten markkinapalsta"
        http://www.autosound.fi/phpbb/index.php?sid=4cb45503fa06b2544497debf3fc12611

        Google hakusanat jne.

        Aika samat säännöt siinä pätee kuin kivijalkamyymälälläkin. Esim. tuolta pistämästäni linkin yritysten markkinapalstalta löytyy niin verkkokauppoja kuin kivijalkamyymälöitäkin. Myös näiden kombinaatioita. Itse pyöritän yhtä niistä, mut en nyt viitsi mainita mitä.


      • 457812-myyjä
        t6453 kirjoitti:

        Jos olet lukenut ylipäänsä minkään alan lehteä niin olet nähnyt mainoksen verkkokaupasta. Siellä ne on seassa ihan samallatapaa kuin muutkin mainokset.

        Omaa kauppaa tietenkin mainostetaan oman alan julkaisuissa, oman alan foorumeilla bannereilla ja yritysosioilla. Katso esimerkki linkistä kohdasta "yritysten markkinapalsta"
        http://www.autosound.fi/phpbb/index.php?sid=4cb45503fa06b2544497debf3fc12611

        Google hakusanat jne.

        Aika samat säännöt siinä pätee kuin kivijalkamyymälälläkin. Esim. tuolta pistämästäni linkin yritysten markkinapalstalta löytyy niin verkkokauppoja kuin kivijalkamyymälöitäkin. Myös näiden kombinaatioita. Itse pyöritän yhtä niistä, mut en nyt viitsi mainita mitä.

        Ja suomi24 tulee olemaan tärkein markkinointikanavasi? Voi kiesus teidän uusavuttomien kanssa. Lopeta toiminta jos asiat ovat vielä noin alkutekijöissään!


      • t6453
        457812-myyjä kirjoitti:

        Ja suomi24 tulee olemaan tärkein markkinointikanavasi? Voi kiesus teidän uusavuttomien kanssa. Lopeta toiminta jos asiat ovat vielä noin alkutekijöissään!

        >>Ja suomi24 tulee olemaan tärkein markkinointikanavasi? Voi kiesus teidän uusavuttomien kanssa. Lopeta toiminta jos asiat ovat vielä noin alkutekijöissään!


    • Ostan verhot

      No kertokaa siten mistä löydän jonkinsorttisen nettiverhokaupan. Olen pitkään etsinyt keittiöön sopivia kappaverhoja.Kotipaikkakuntani kivijakakaupoissa ei niitä kivoja löytynyt, vain sellaisia älyttömän paksuja ällöjä verhoja.

      • 23r23

        Ootpas paljon googlannut.. vaikka viestisi epäilemättä onkin provo.

        katoppa vaikka alkuun NetAnttilasta...


    • Ostan verhot

      Kuules, olen googlannut, ja kolunnut NetAnttilan, Hobby Hallin ja Elloksen. Niiden verhot ei kiinnosta yhtään. Muita en löytänyt.

      • 43r34

        No jos tarjonta ei kelpaa niin sit on oltava ilman verhoja ;)


      • ölasmdvflömam

        Googletin verhokauppa ja sain hitiksi, yllätys yllätys, verhokauppa.com. Ettei vaan olisi nimimerkin "Ostan verhot" oma liike, joka sai näin lisää näkyvyyttä.


    • Ostan verhot

      Haa, en ole tämä verhokauppias. Hienot sivut olivat, mutta siellä ei ollut kappaverhoja myynnissä. Sellaisia etsin.

    • Mitä verhoja?

      Mitä ihmeen kappaverhoja? Eikö muijat itte löydä enää verhojakaan kaupoista tai netistä? Mulle Google toi heti tällaiset verhokaupat eteen.

      http://www.ihanin.fi/index.php?main_page=index&cPath=4
      http://www.sunsuomi.com/shop/laskosverhot,21.html
      http://www.jysk.fi/140/470/ag/catalog/
      http://www.kaihdinmaailma.fi/laskosverhot.html

      Eikä noi mikään ole kappaverhoja? Jos ei ole, niin sitten haet poissa muodista olevaa vanhanaikasta kappa-tavaraa, ja sun kannattais päivittää verhomakuasi nykyaikaan.

    • Uutta on, jeeeeeee

      Kiitos vaan linkeistä. Mutta laskosverhoista en piittaa. Ajoin tänään työmatkalta takaisin kotiin ja poikkesin matkan varrella olevan kaupungin pikkuputiikkiin. Ja kappas sielä oli mitä ihanin valikoima uusia keväisiä verhoja keittiöön ja mökille. Ostin sieltä kolmet verhot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2752
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2308
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2168
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2055
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1434
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1429
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1142
    8. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1037
    9. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1010
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      114
      975
    Aihe