Verkkokauppiaat hei!

Verkkokauppias

Miten markkinoitte kauppaanne? Onko siitä ollut hyötyä?

15

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi kysyt tämmösiä? Miksi eksyit tällaiselle palstalle? Älä kuiten sano, että pistit kaupan pystyyn ja nyt et tiedä mitä sillä tekisit? Mistä keksit sanan markkinointi?

      No joo, anteeksi vinoilu. Mutta kyllä kysymyksesi ensimmäiseksi aiheutti huvittuneen hymähdyksen, ei kai vain joku yksikertainen ole taas perustanut tai peräti ostanut kaupan...

      Markkinointi on niin olennainen osa kaupan toimintaa kaikkialla maailmassa, jo Rooman valtakunnan aikaan oli kaupoilla mainoksia kauppansa ulkopuolella. Kannattaisi ehkä ottaa joku yritystoiminnan perusteita käsittelevä kirja käteensä. Kaikella ystävyydellä...

    • Verkkokauppias

      Miksi vastasit niin ilkeästi? Kysyin ihan asiallisesti että kuinka verkkokauppaa markkinoidaan ja onko siitä ollut hyötyä. Jos ei tiedä niin silloin pitää kysyä muilta. Olen kyllä ostanut tämän kaupan ja maksanut ihan sen mitä on pyydetty ja se puoli on kyllä hoidettuna ja kunnossa.

      • jatsarinna

        Minä ymmärrän mikon huolen, minun kummipoika sai kuorma-auton ajokortin ja osti sitten jonkun kuorma-auton romun, kehui kaikille alkavansa autoilijaksi. Ajeli mitä ajeli kunnes rahat loppu. Sitten pysäytti poliisi ja alkoi suurempi selvittelyurakka. Ei lupia, verot maksamatta, ei kirjanpitoa ja mitä kaikkea siinä olikaan. Lopulta auto meni ulosottomiehelle ja sai tuomion käräjiltä muista jutuista, makseli isänsä kanssa niitä kai viitisen vuotta. Eli ehkä niitä asioita pitäs vähän etukäteen selvitellä eikä touhuta mitä mieleen tulee.


    • Ei verkkokauppias

      Olen usein miettinyt miten verkkokaupat pysyvät pystyssä kun en ole koskaan nähnyt ainuttakaan mainosta mistään verkkokaupasta, paitsi Hobby Hall ja Ellos. Tämä oli ihan asiallinen kysymys verkkokauppiaalta. Moni verkkokauppias varmasti tietää markkinoinnin koukerot, mutta haluaisi tietää mikä on varmasti hyvä ja kannattava markinointitapa.
      Original-mikolla ei taida olla mitään hajuakaan yrittäjyydestä.

      • t6453

        Jos olet lukenut ylipäänsä minkään alan lehteä niin olet nähnyt mainoksen verkkokaupasta. Siellä ne on seassa ihan samallatapaa kuin muutkin mainokset.

        Omaa kauppaa tietenkin mainostetaan oman alan julkaisuissa, oman alan foorumeilla bannereilla ja yritysosioilla. Katso esimerkki linkistä kohdasta "yritysten markkinapalsta"
        http://www.autosound.fi/phpbb/index.php?sid=4cb45503fa06b2544497debf3fc12611

        Google hakusanat jne.

        Aika samat säännöt siinä pätee kuin kivijalkamyymälälläkin. Esim. tuolta pistämästäni linkin yritysten markkinapalstalta löytyy niin verkkokauppoja kuin kivijalkamyymälöitäkin. Myös näiden kombinaatioita. Itse pyöritän yhtä niistä, mut en nyt viitsi mainita mitä.


      • 457812-myyjä
        t6453 kirjoitti:

        Jos olet lukenut ylipäänsä minkään alan lehteä niin olet nähnyt mainoksen verkkokaupasta. Siellä ne on seassa ihan samallatapaa kuin muutkin mainokset.

        Omaa kauppaa tietenkin mainostetaan oman alan julkaisuissa, oman alan foorumeilla bannereilla ja yritysosioilla. Katso esimerkki linkistä kohdasta "yritysten markkinapalsta"
        http://www.autosound.fi/phpbb/index.php?sid=4cb45503fa06b2544497debf3fc12611

        Google hakusanat jne.

        Aika samat säännöt siinä pätee kuin kivijalkamyymälälläkin. Esim. tuolta pistämästäni linkin yritysten markkinapalstalta löytyy niin verkkokauppoja kuin kivijalkamyymälöitäkin. Myös näiden kombinaatioita. Itse pyöritän yhtä niistä, mut en nyt viitsi mainita mitä.

        Ja suomi24 tulee olemaan tärkein markkinointikanavasi? Voi kiesus teidän uusavuttomien kanssa. Lopeta toiminta jos asiat ovat vielä noin alkutekijöissään!


      • t6453
        457812-myyjä kirjoitti:

        Ja suomi24 tulee olemaan tärkein markkinointikanavasi? Voi kiesus teidän uusavuttomien kanssa. Lopeta toiminta jos asiat ovat vielä noin alkutekijöissään!

        >>Ja suomi24 tulee olemaan tärkein markkinointikanavasi? Voi kiesus teidän uusavuttomien kanssa. Lopeta toiminta jos asiat ovat vielä noin alkutekijöissään!


    • Ostan verhot

      No kertokaa siten mistä löydän jonkinsorttisen nettiverhokaupan. Olen pitkään etsinyt keittiöön sopivia kappaverhoja.Kotipaikkakuntani kivijakakaupoissa ei niitä kivoja löytynyt, vain sellaisia älyttömän paksuja ällöjä verhoja.

      • 23r23

        Ootpas paljon googlannut.. vaikka viestisi epäilemättä onkin provo.

        katoppa vaikka alkuun NetAnttilasta...


    • Ostan verhot

      Kuules, olen googlannut, ja kolunnut NetAnttilan, Hobby Hallin ja Elloksen. Niiden verhot ei kiinnosta yhtään. Muita en löytänyt.

      • 43r34

        No jos tarjonta ei kelpaa niin sit on oltava ilman verhoja ;)


      • ölasmdvflömam

        Googletin verhokauppa ja sain hitiksi, yllätys yllätys, verhokauppa.com. Ettei vaan olisi nimimerkin "Ostan verhot" oma liike, joka sai näin lisää näkyvyyttä.


    • Ostan verhot

      Haa, en ole tämä verhokauppias. Hienot sivut olivat, mutta siellä ei ollut kappaverhoja myynnissä. Sellaisia etsin.

    • Mitä verhoja?

      Mitä ihmeen kappaverhoja? Eikö muijat itte löydä enää verhojakaan kaupoista tai netistä? Mulle Google toi heti tällaiset verhokaupat eteen.

      http://www.ihanin.fi/index.php?main_page=index&cPath=4
      http://www.sunsuomi.com/shop/laskosverhot,21.html
      http://www.jysk.fi/140/470/ag/catalog/
      http://www.kaihdinmaailma.fi/laskosverhot.html

      Eikä noi mikään ole kappaverhoja? Jos ei ole, niin sitten haet poissa muodista olevaa vanhanaikasta kappa-tavaraa, ja sun kannattais päivittää verhomakuasi nykyaikaan.

    • Uutta on, jeeeeeee

      Kiitos vaan linkeistä. Mutta laskosverhoista en piittaa. Ajoin tänään työmatkalta takaisin kotiin ja poikkesin matkan varrella olevan kaupungin pikkuputiikkiin. Ja kappas sielä oli mitä ihanin valikoima uusia keväisiä verhoja keittiöön ja mökille. Ostin sieltä kolmet verhot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      68
      3031
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2835
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      49
      2067
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1535
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1329
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1308
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1291
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1243
    9. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1212
    10. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1210
    Aihe