En ole varma onko nettini suojattu muiden(naapureiden käytöltä) mulla on soneran netti, kiinni modeemissa, en ole varma onko tämä wlan...:)Mutta siis kun menen paikkaan "hallitse langattomia verkkoja" ja valitsen ooman nettini, aukeaa ikkuna "langattoman verkon ominaisuudet". Yhteys-välilehden avatessa lukee mun netin nimi, verkkotyyppi(=tukiasema) ja verkon käytettävyys(=kaikki käyttäjät). Sitten suojaus-välilehdessä lukee suojaustyppi(=wpa-personel), salauslaji(=TKIP) ja verkon suojausavain(=mustilla palloilla kirjoitettu joku salasana(?)en tiedä mikä se on tai mistä se on siihen tullut:))
ELI osaako joku viisaampi sanoa näillä tiedoilla et onko mun netti salattu/estetty muilta käyttäjiltä??
kiitos!!!
ELI osaako joku viisaampi sanoa näillä tiedoilla et onko mun netti salattu/estetty muilta käyttäjiltä??
kiitos!!!
Vastaukset 11
Vanhimmat
> mulla on soneran netti, kiinni modeemissa, en ole varma onko tämä wlan...:)
Ota kaapeli irti modeemin ja mikron välistä ja kokeile, toimiiko sitten. Kerro, miten kävi.
WPA Personal on yksi suojausmenetelmä joka ei ole niin turvallinen kuin WPA2. Naapurit eivät voi käytännössä päästä verkkoosi, jos salasana on tarpeaksi hankala.
Kertoisitko sinun käyttöjärjestelmäsi, niin voisin neuvoa tarkemmin?
Kerropa modeemisi merkki ja malli, niin voidaan kertoa sulle, onko wlan-ominaisuutta
Eli mun modeemissa luke THOMSON digital BROADBAND, TCM420. Tota kaapelin irrottamista en uskalla kokeilla ainakaan vielä jos netti ei enää toimikkaa ja se pitäiskin asentaa udelleen tms.:D Käyttöjärjestelmä on Windows(?) jos se edes on käytttöjärjestelmä...........
Modeemissasi ei ole wlan-ominaisuutta. Eli nettisi on suojattu!
Perustiedot kannattaa kertoa heti aluksi, niin vastaaminenkin olisi helpompaa ja nopeampaa...
Okei kiitos paljon! En osannut ajatella että toi modeemi kuuluu perustietoihin(ylläri), mutta selvispä asia:D
Niin muuten, ei se nettiyhteytesi olisi hävinnyt lopullisesti, vaikka olisit ottanutkin verkkokaapelin irti kokeillaksesi, onko langaton yhteys käytössä.
Koska ei ollut langaton yhteys käytössä, niin Internet ei olisi tietenkään toiminut ilman kaapelia, mutta olisi taas alkanut toimia muutamassa sekunnissa sen jälkeen kun olisit laittanut sen kaapelin takaisin kiinni. Mitään ei olisi siis mennyt rikki etkä olisi joutunut asentamaan mitään.
nimittäin modeemisi..
ON,
OK,
se muute ei taida olla aivan noi, että otat kaapelin irti ja pysyt netissä.
Konekin pitää käydä asettamassa WLAN verkkoon käyttöjärjestelmän verkkoasetuksissa - tätä ethernettissä ei tarvi, kun se vaan kytketään kaapelii koneen ja modemin välissä.
Sitä en nyt muistsa kun korkkasin n. vuosi sitten WLAN uuden läppärin kanssa, että olko vähän aiemmin hankkimani uusi modeemi sitten wlanin osalta auki? Salasana asetetaan kuitekin palveluntarjoajan nettisivulla ja se on aina muuoksen jälkeen asetettava uudelleen..
Itsellänii on vain viisi merkkiä pitkä salasana ja manualiisesti sen purkaminen on aika kova, jos merkkivaihtoehtojakin on n. 80. Vaatis kait jonkin kuuntelilaitteen verkkoon, että sen saisi muulla tapaa auki.Sen tietää kaikki ettei lähellä olevian kissojen ja koirien yms. nimiä kukaa käytä.
sitten selväksi, että aloittajalla ei ole wlania